Свободата днес и тук 12 Декември 2024  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

"Трансперънси интернешънъл": Корупцията - катализатор за финансовата криза

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
в. Дневник

Корупцията в световен мащаб е действала като катализатор за глобалната финансова криза и ако бизнесът и правителствата по света не се ангажират по-сериозно с изкореняването й, рецесията би могла да се повтори. Това е изводът на международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл", която в сряда публикува годишния си доклад за корупцията. Според документа обаче добрата новина е, че именно кризата и последвалата от нея несигурност е накарала бизнеса да търси по-прозрачно поведение.

В доклада се посочва, че и през 2009 г. корупцията остава основно предизвикателство за световната икономика. "Рисковите корупционни практики, както и пропуските в прозрачността, отчетността и контрола продължават да съществуват във всички индустрии и всички държави. Динамичните пазари продължават да създават нови и подмолни корупционни предизвикателства", показва анализът.

Освен традиционните подкупи организацията отчита и други явления. За пръв път е посочена схемата за бонусите на директорите на мултинационалните компании, както и действията на мажоритарните собственици. Пред Ройтерс глобалният програмен директор на организацията Кристиян Портман посочва като форма на корупция и поведението на рейтинговите агенции, които са си затваряли очите за високите нива на риск. 

"Трансперънси интернешънъл" извежда като проблем и картелирането в световен мащаб, което отново набира сила през тази година. Според организацията фиксирането на цените оказва пагубен ефект върху развиващите се страни. "Ключови пазарни сектори по целия свят са корумпирани - от храните и витамините до инфраструктурните проекти", се казва в доклада. Авторите са на мнение, че корпоративното лобиране също е корупционна практика, тъй като гражданите не могат да си позволят да наемат лобисти, които да защитават интересите им. Като пример за порочността на системата е посочен Брюксел, където пред европейските институции лобират над 2500 фирми и отделно още 15 хил. души, наети с такава цел. Особено притеснителна е връзката между компаниите, които са и политически обвързани. "Трансперънси" отчита, че във Великобритания например те държат 40 на сто от капитализацията на пазара, а в Русия -  80 на сто. Документът акцентира и върху териториите, наричани данъчен рай, като инкубатори на корупционните практики.  

Според организацията идването на кризата е извадило на бял свят несъвършенствата на глобалната финансова система, много от които са свързани с корупцията. "Кризата показа докъде стигат опитите на корпорациите да злоупотребяват със слабите регулации в глобалната икономика. Именно тези слаби регулации и слаби структури пречат да се пребори международната корупция", се посочва в доклада. Изводът на авторите му - над 80 световноизвестни изследователи, е: "Изграждането на ефективни системи за корпоративна почтеност не е само въпрос на справяне с корупцията в бизнеса. Той е важен за финансовата и икономическата стабилност." За доказателство "Трансперънси" цитира изследване, според което компаниите с антикорупционни програми регистрират 50 на сто по-малко инциденти и имат повече бизнес възможности.

Докладът разглежда ситуацията в 48 страни от целия свят. България е анализирана в контекста на държавите от Централна и Източна Европа. В сравнение с Полша, Чехия, Унгария, Румъния и Сърбия у нас най-много хора посочват, че корупцията е обичайно явление и често се налага да дават подкупи, за да получат разрешения или документи от властите. Също така най-много хора в България - 53.8 на сто от анкетираните, са посочили подкупите в обществените поръчки, като две трети от тях са се сблъскали лично, а останалите са чули от медиите или от познати. Над една трета от запитаните твърдят, че отражението на корупцията върху бизнеса им е голямо. Подобна е ситуацията единствено в Сърбия.

За изминалата година корупционният индекс на България се е влошил с цели осем позиции - страната е паднала от 64-то на 72-ро място. Най-некорумпирани остават Дания, Нова Зеландия и Швеция. Най-тежко е положението в Ирак, Мианма и Сомалия. България е в една група с  Китай, Македония, Мексико, Перу, Суринам, Свазиленд и Тринидад и Тобаго. Румъния е с близки до българските показатели, останалите страни от ЕС са чувствително по-напред в класацията.

От: http://dnevnik.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional