До Министъра на науката и образованието
До Министъра на културата
И до всички, които имат отношение към въпроса.
Уважаеми господа министри и неминистри,
през 2015 г. се навършват седемдесет години от посегателството върху българския език и култура, извършено с т.н. правописна реформа. Чрез нея насилствено беше наложена промяна в езика и от българската азбука бяха изхвърлени две букви. Това беше сторено не от някаква културна потребност, а за да могат новите управляващи да наложат собствената си значимост чрез демонстрация на сила и всяване на страх – по същата причина, по която бяха избити хора, разрушени паметници и преименувани селища.
Макар и изваден от употреба, стария правопис не престава да бъде част от българския език – по същия начин, както мъртвите преставители на нацията продължават да са част от нея. Той дори не е мъртъв, а винаги може да бъде възстановен. Съществува огромно количество текстове на него, които постоянно влизат в обращение. Ние, обаче, не можем да ги възпроизвеждаме, защото на нашите средства за това липсват двете букви – е двойно и широко ъ. Ние дори не можем да изпишем тези букви в това отворено писмо и се налага да ги назоваваме по име. Защото те бяха изхвърлени от българските клавиатури и бяха заменени с две букви от чужда азбука – руските э и ы. Така днес ние можем да пишем с тези клавиатури всякакви текстове на един чужд език, но не и на собствения си.
В началото на деветдесетте години на миналия век беше направен опит да се поправи стореното. Имаше идея да се възстанови стария правопис, на първо време като задължителен в държавните документи. Идеята не беше осъществена.
Не случайно отправяме това писмо в навечерието на най-големия светски национален празник – денят на братята Кирил и Методий, ден и на българската култура и писменост. Ние искаме нещо малко. Ние искаме, използвайки съвременните средства за текстообработка, да можем да пишем пълноценно на собствения си език – така, както можем да го правим и на чужд такъв. За целта трябва само да се промени Българският държавен стандарт и в тези средства за текстообработка да се добавят изхвърлените от употреба две букви.
Ще подчертаем, че това няма да е просто една техническа промяна. То е и акт на опазване на нашето културно наследство, както и възстановяване на една, макар и малка част от националното достоинство. Обстоятелствата са такива, че сега тази малка част зависи от вашите действия.
Трепетно очакваме те да са в правилната посока.
С уважение:
Веселин Кандимиров
Едвин Сугарев
Васил Станилов
Иво Инджев
Ани Илков