Степан Хиндлиян
Бившият председател на ДАНС Петко Сертов се очертава като втори обвиняем за изтичането на секретен доклад на спецагенцията. Така по едно дело обвиняеми ще бъдат премиер и шеф на тайните служби, което е без аналог в българската съдебна практика.
В сряда градският прокурор на София Николай Кокинов съобщи, че обвиняемите по случая най-вероятно ще са двама.
Преди ден главният прокурор Борис Велчев внесе в парламента искане за снемане на депутатския имунитет на Сергей Станишев, който веднага доброволно се отказа от него. Срещу Станишев ще се водят две разследвания. Първото е, че е загубил документи и материали, съдържащи информация, представляваща държавна тайна. Кокинов каза, че става въпрос за осем документа.
За изчезването на тези осем доклада на ДАНС, както и за още два на МВР, най-вероятно ще бъде разследван и бившият шеф на ДАНС Петко Сертов. Според информация на Mediapool, към момента обясненията на Сертов и бившите му подчинени за местонахождението и начина на съхранение на тези документи звучат куриозно.
Второто наказателно преследване срещу Станишев е, че по непредпазливост е станал причина да бъде разкрита информация, представляваща държавна тайна, съдържаща се в справка относно "действията на лица и кръгове, указващи деструктивно влияние върху функционирането на министерства и структури на държавната администрация". Така е озаглавен докладът-справка до бившия премиер, изготвен от бившия зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков.
"Посредникът"
По думите на Кокинов вторият обвиняем ще е "посредникът", който е получил на ръка от Станишев секретния доклад на Драшков, а след това документът е попаднал в бившия служител на ДАНС Алексей Петров. "За предаването му (на доклада – бел.ред.) от Сергей Станишев на Алексей Петров е съдействало лице , което не се ползва с имунитет, но е имало достъп до класифицирана информация и е било в близкия кръг на Станишев", поясни пред БНТ Кокинов, въздържайки се да спомене поименно Сертов.
Според информация на Mediapool, след като през октомври 2008 г. Станишев е получил доклада на Драшков срещу Сертов, е повикал Сертов и му връчил документа с препоръка да се "оправя". Така докладът-справка е напуснал Министерския съвет без да са изпълнени необходимите процедури за работа с класифицирана информация.
Оттам нататък докладът попада в Алексей Петров, който бе смятан за дясна ръка на Сертов.
През октомври т.г. Петров, който бе освободен от ДАНС заедно с началника си Сертов, е отишъл при премиера Бойко Борисов и като "лоялен гражданин" му предал изнесения доклад.
Борисов съобщи това незабавно пред медиите и настоя да бъде потърсена съдебна отговорност на Станишев.
Той се закани да отзове Сертов от поста генерален консул в Солун, за какъвто го назначи след смяната в ДАНС, но се оказа, че заради продължителната процедура Сертов все още не е поел дипломатическия пост.
Кокинов уточни, че движението на доклада е трябвало да бъде придружено с необходимата документация, която да показва през кого е минал.
Градският прокурор заяви още, че публикуваният доклад в Интернет е само част от истинския документ, който прокуратурата е проверявала преди около година. След девет месеца усилена работа обаче обвинителите не намериха данни за престъпление.
От думите на Кокинов стана ясно, че Станишев и Петко Сертов, когото прокурорът нарича "посредникът", ще имат еднакви обвинения. Едното касае изтичането на доклада в Интернет. Това е станало чрез немарливи действия по работата с класифицирани документи, тъй като по непредпазливост бившият премиер е допуснал информацията да бъде разпространена. Ясно е при кого е отишъл докладът, но има нарушение на разпоредбите, допълни Кокинов.
Той каза, че първоначално докладът на ДАНС е пристигнал в съответното деловодство на Министерския съвет, след което, в нарушение на правилата, е стигнал през друго лице до Алексей Петров.
Кокинов обясни, че според процедурата е трябвало да има съпроводителни писма за движението на доклада, а не той да се предава на ръка, както е станало в конкретния случай.
Алексей Петров постъпил правилно
По думите на градския прокурор, Алексей Петров е направил единственото възможно и правилно нещо, като е дал доклада на сегашния премиер. Кокинов добави, че Алексей Петров не е разпространил класифицирана информация и е предал справката, след като я е получил. Петров е обяснил пред прокуратурата по какъв начин е получил документа, но за момента това обяснение не е станало публично достояние.
Към момента не е ясно защо, след като вече не е служител на ДАНС, Петров разполага с такива документи в качеството си на цивилно лице и кой точно е изнесъл доклада от агенцията.
След като няма да му се търси отговорност за изнасяне на класифицирана информация, прокуратурата явно не разполага с такива доказателства срещу Алексей Петров. Нищо чудно да се окаже, че "лоялният гражданин" е получил секретния документ от неизвестен "случаен гражданин".
На практика се получава, така че, благодарение на "лоялността" на бившия съветник на Петко Сертов, последният отива на съд в компанията на Сергей Станишев.
Връщайки се към създаването на ДАНС няма как да не се отбележи, че Алексей Петров бе "устроен" на работа в агенцията по предложение не на друг, а на Петко Сертов.
Миналата седмица Станишев с половин уста призна, че назначаването на Петров в ДАНС е било грешка.
Имунитетът не решава проблема с "постната пица"
Ако управляващите мислят, че моят депутатски имунитет ще им реши проблема с "постната пица" за догодина, какъвто е бюджетът, това ще работи много малко време, коментира в сряда Станишев.
В парламента избухнаха разправии дали депутатите могат да се запознаят с мотивите на главния прокурор за снемането на имунитета на бившия премиер, тъй като те се съхраняват в секретното деловодство на НС.
Всички тези политически действия имат явно отвличащ характер, хвърлят пушилка и правят политически акции, за да не се води дебат по същността какво става в държавата, каза Станишев пред репортери.
Според него вече всички виждат, че сто дни държавата се управлява с активни мероприятия и с политически фарс.
От: http://mediapool.bg/