Огнян Дъскарев"Вярвам в изключителността на Америка, колкото британците вярват в изключителността на Великобритания и гърците вярват в изключителността на Гърция." Това каза президентът Обама на европейските ръководители по-рано тази година в Европа. Невъзможно е човек да си представи, че същото биха казали Труман, Рейгън, Буш-младши, Джон Маккейн, Кенеди. Това е основната разлика между сегашния и предишния американски президент и основната причина за популярността на Обама днес в Европейския съюз.
Но сега в САЩ се наблюдава интересно явление – подрепата за Обама в Европа е космическа (около 90% в Германия, Франция, Испания, Италия). У дома обаче съотношението одобрение-неодобрение за президента е 52:44%. Миналата година Америка избра ентусиазирано президент, който ентусиазирано поддържа европейската политика, но в последните девет месеца обикновените американци все повече се отдръпват от Обама. Намесата на държавата в живота на хората - държавно пенсионно и здравно осигуряване, социални помощи и образование, се поддържа от мнозинството от европейците. Въпреки икономическата криза според социологически проучвания от юни т.г. на ABC/Washington Post и CBS/New York Times 50% от американците предпочитат
малка роля на държавата в живота им
срещу 40%, които искат обратното.
Мнозинството от американците са и против основно средство на държавата за борба с кризата – изливането на пари на данъкоплатците в икономиката и нарастването на бюджетния дефицит – в съотношение 58% на 35%. Преди дни Белият дом съобщи, че бюджетният дефицит за финансовата 2008-09 възлиза на немислимата сума от 1.4 трилиона долара – най-големият от 1945 г. Въпреки огромните скандали на Уолстрийт и банките миналата есен през октомври т.г. според допитване на Rasmussen 53% са против регулацията на финансовия сектор, на обратното мнение са 33%.
Най-важният вътрешнополитически проблем, който вероятно ще реши преизбирането на Обама, е цялостното
преустройство на здравното осигуряване по европейски образец
замислено от него. Съгласно проучване на Rasmussen от октомври т.г. 50% от запитаните отхвърлят плана на президента срещу 45% одобрение. В същото време според различни социологически агенции от 70% до 85% от хората сега са доволни от частната си здравна застраховка. Именно това Обама иска да промени.
Обама и европейците са за строги закони за придобиване и носене на оръжие. Въпреки многобройните инциденти с оръжие в САЩ според Gallup през май т.г. само 29% от американците подкрепят такива закони. (През 1960 г. 60% от запитаните са се обявили против носенето на оръжие, през 1990 г. – 43%).
Обама и европейците религиозно вярват, че хората причиняват световното затопляне (доколкото го има). Президентът, пак по европейски модел, се опита да прокара (засега неуспешно) в Конгреса "зелено" законодателство, което драстично ще намали изхвърлянето на въглероден двуокис, ще наложи данък на всеки, който използва ел. контакт, кухненска печка, хладилник и кола в Америка, и ще се отрази катастрофално на икономиката.
Законодателството ще струва 1761 долара на година за всяко семейство според поверителен доклад на Министерството на финансите от 9 март 2009 г. Според анкета на Rasmussen от април т.г. 48% от запитаните смятат, че затоплянето се дължи на естествен климатичен цикъл, а не на човешката дейност, като 34% са на обратното мнение.
Обама и европейците искат лагерът в Гуантанамо да бъде затворен. Но според допитване на NBC/Wall Street Journal от юни т.г. 52% от американците са против затварянето на лагера, 39% са на обратното мнение. Европейците и Обама искат по-голяма роля на профсъюзите, но не и американците – според Gallup от април т.г. 48% от тях поддържат разширение на профсъюзите.
Нобеловият комитет побърза да се отблагодари на Обама. Но присъдената му награда за мир няма нищо общо със световния мир, защото Обама няма никакви заслуги за това. Наградата му беше дадена само заради откритата проевропейска политика на американския президент и
заради това, че не е Джордж Буш
Миналата есен, сред огромно въодушевление и сред останките на непопулярното президентство на Буш, Америка избра за свой водач високоинтелигентен, млад и енергичен човек с ярко изразени леви идеи. Година по-късно, според Gallup от октомври т.г., 39% от американците са се придвижили към десницата, а само 18% са затвърдили левите си убеждения.
Миналата есен американците не знаеха, че избират най-проевропейския и най-левия си президент след Картър. Американците не знаеха как това ще се отрази на живота им.
Сега вече знаят.
От: http://dnevnik.bg/