Имате ли притеснения за законността и изпълнимостта на това, което бе предложено - личните сметки в частните професионални пенсионни фондове да бъдат прехвърлени в общ фонд към НОИ?
Нещата трябва да се наричат с техните имена. Ако бъде осъществено, такова предложение представлява кражба - кражба на средствата по личните партиди на осигурените лица в първа и втора категория труд. Няма никаква разлика дали днес ще ми секвестират пенсионния фонд, утре - банковите депозити, или в къщата ми ще влезе крадец и ще вземе парите, които държа под дюшека.
Премиерът предупреди днес да не се нарича национализация този процес...
Това не е национализация, думата е мека. Това е кражба. Най-притеснителното е, че говорим за определени действия. Каква е целта им? Доколкото разбрах, това, което има намерение да постигне премиерът, е следното: понеже професионалните пенсионни фондове не могат да изплащат пенсии на лицата, които са получили правата за това, когато парите се прехвърлят в този фонд, управляван от НОИ, пенсии ще започнат да се изплащат.
Това не решава този проблем. Едни пари, като ги преместиш от едно място на друго, няма да станат повече. Какво означава, ако действително от 1 януари започнат да се изплащат пенсии на лицата, които имат право на това, и тези пенсии са по-големи от размера, който фондовете могат да изплащат? Ще се получи така, че парите, натрупани до момента, ще бъдат профукани за 2-3 години и в края на мандата на това правителство или в началото на следващото ще имаме същия проблем.
А и това са средства, инвестирани в активи. И като се преместят, няма да останат същите.
Имаме изключително тревожен прецедент за правата на собственост в нашата страна. Ние имаме претенции към държавата как тя си изпълнява функциите, имаме претенции към самите себе си. В краен вариант е възможно държавата да не осигурява образование, да не осигурява здравеопазване. Частният сектор, не казвам, че е по-добре, но може да се справи с тези задачи. Но никой друг освен държавата не може да се справи със защитата на правата на собственост.
Това е един изключително лош сигнал не само към лицата, заети при тежки условия на труд - първа и втора категория, които ще бъдат пряко засегнати. Това е един изключително тревожен сигнал към всички осигурени. Защото няма гаранция, че това или някое следващо правителство утре няма да секвестира и средствата, натрупани в универсалните пенсионни фондове.
А какъв сигнал е за капиталовия пазар и за бизнеса като цяло, ако щете, към инвеститорите?
Там, където правата на собственост не са гарантирани, трябва да си луд да инвестираш и да чакаш дългосрочна възвращаемост. За цялата атмосфера на правене на бизнес в България това е удар.
Що се отнася до капиталовия пазар, как той ще реагира и какво значение ще има този акт на правителството, не е от особено значение. За него има значение как ще се осъществи технически превръщането на активите на фондовете в пари. Ако се излеят всичките инвестиции изведнъж за продажба, със сигурност пазарът ще се срине и по този начин те ще загубят стойност. Не вярвам да бъде направено по този начин.
Честно казано, този вторичен отрицателен ефект мен не ме притеснява. Защото и самият ни фондов пазар е на изкуствено дишане и публичните компании, които се търгуват на него, се управляват като частни...
И БСК препоръчва да не се пипат професионалните фондове
В разпространено становище Българската стопанска камара (БСК) препоръча внимателно да се обсъди идеята дали да се прехвърлят частните партиди в общ професионален пенсионен фонд.
Оше
|
Изглежда по-безопасно да движиш бизнеса си под радара на официалната отчетност, ако действително искаш да прибереш печалбата, която си изработил.
Бих предложил следното - ако на хората трябва да се изплащат пенсии от 1 януари тази година и ако по някаква причина те не са доволни как пенсионните дружества управляват професионалните фондове, могат да направят следното: натрупаните по индивидуалните партиди пари, колкото и малко да са, на всяко осигурено лице да му бъдат изплатени накуп. Тогава и договорите ще бъдат спазени, а и лицето ще може да прави с тях каквото иска, включително да си купи пенсия от застрахователно дружество.
Така че вместо държавата да се прави на майка и баща, да каже - това е положението, ето ви парите, с миналото не можем да се борим.
*Любомир Христов е председател на дипломираните финансови консултанти. Интервюто е пред БНР.