БТА Руският печат коментира вчерашното освобождаване на руски пилот и негов естонски колега, осъдени на 8 ноември в Таджикистан за контрабанда, нарушения на правилата за
въздухоплаване и незаконно преминаване на границата. Апелативна комисия намали присъдите им от по 8,5 години затвор, а после двамата бяха амнистирани и освободени още в съдебната зала, припомня "Комерсант".
Според съдията Алишо Курбонов обаче решението не означава, че летците са невиновни, посочва вестникът. Местен прокурор изтъкнал, че таджикистанските власти не са закрили делото срещу Сергей Полуянов, шеф на авиокомпанията "Ролкан инвестмънтс", за която работят пилотите, обвинен в същите престъпления.
Руската служба по миграцията обяви истинска хайка срещу нелегално пребиваващи таджикистанци и ги заплаши с депортиране. Това сериозно би застрашило "Таджикистан, крайно зависим от паричните преводи на гастарбайтерите си в Русия", отбелязва
изданието. Припомня също изявлението на главния руски санитарен лекар Генадий Онишченко, че тъкмо пришълците от Тадикистан боледували най-често от туберкулоза и сифилис; той предупреди, че може да им бъде забранено влизането в Русия.
Официално Москва категорично опроверга наличието на връзка между делото срещу пилотите и хайката срещу нелегалните таджикистанци. След като обаче летците бяха пуснати на свобода, гоненията срещу таджикистанците спряха, изтъква "Комерсант".
Шефът на правната комисия в руската Обществена палата Анатолий Кучерена заявил пред вестника, че създаденият за освобождаване на руския пилот Виктор Садовничи обществен
комитет ще действа вече на постоянна основа и ще защитава руски граждани в чужбина. Той разкритикувал действията на руската мисия в Душанбе, както впрочем и високопоставен източник на изданието от "ведомство, участвало в решаването на конфликта".
Според неназования събеседник на "Комерсант", "Душанбе е проблемен партньор и цялата история е доста мътна". Руското държавно ръководство със сигурност ще иска да получи отговори на някои въпроси, смята той.
"Защо "Ролкан инвестмънтс" помоли за помощ едва през май, въпреки че летците бяха задържани през март? Какви са били превозваните товари? На тези въпроси не бе даден ясен отговор, значи цялата история мирише лошо и може да хвърли сянка" върху Русия, пояснява руският представител.
Двата самолета Ан-72 са конфискувани и ще останат в Таджикистан, посочват всекидневниците. Според руското посолствов Душанбе обаче това е вече проблем на компанията собственик, апилотите вече мислят главно за бъдещето - таджикистанските
съдебни власти ги лишиха за 4 години от правото да управляватлетателни апарати, изтъква "Новие известия".
Садовничи обаче заявил, че е огорчен от ситуацията околотрудовите мигранти от Таджикистан. "Най-важното е, че сме насвобода, но според мен обиковените хора не бива да страдат.Депортирането на обикновени таджикистански граждани от Русия енеправомерно", казал руският летец.
Адвокатът на пилотите Гулом Бобоев пък заявил преджурналисти, че "делото няма политически подтекст". "Мнозина оттях естествено не му повярваха", коментира вестникът.
Рязката промяна в присъдата - макар и под натиска на Русия,започнала по съвпадение масово да депортира нелегални мигрантиот Таджикистан, - само потвърди подозренията, че процесът срещупилотите е политизиран, пише "Независимая газета".
Всекидневникът припомня твърдения на свои източници, чеДушанбе може първоначално е целял "банално отмъщение". Прединяколко години в Русия бяха осъдени на по 9 години затвор групатаджикистанци начело с Рустам Хукумов, син на шефа натаджикистанските железници. Ходатайствата от страна на Душанбеостанаха без резултат, пояснява "Независимая газета".
Руските санитарни власти заявили пред кореспондент наизданието, че не оттеглят условията, поставени на трудовитемигранти - да притежават медицински свидетелства. Това няма нищо общо с делото срещу пилотите, както впрочем и изискванията за
селскостопанската продукция, внасяна от Таджикистан, добавиловедомството.
Според руски политолог, говорил пред вестника,преразглеждането на присъдата е "компромис", без койтоконфликтът би могъл "да прерасне в дипломатическа война и
непопулярни икономически санкции за Таджикистан". Русия обаче нетрябва да кара таджикистанците "да застанат на колене", смятаекспертът. Държавната система в Таджикистан е подложена на силеннатиск от "афганистанската наркомафия", която може би прави
опити да внедри свои хора в таджикистанските държавниинституции, пояснява той.
Двамата летци са били арестувани по искане наафганистанската страна. Това съобщи самият генерален прокурор наТадижкистан Шерхон Салимзода, посочва електронният "Утро".
"Според мен, Русия съвместно с ЕС трябва да предостави помощ на Таджикистан. Естествено бихме желали летците да бъдат изцялооправдани, но по-добре нещата да свършат дотук, отколкотоконфликтът да продължи", добавя руският наблюдател, говорил
пред "Независимая газета".
(БТА)