КапиталВоенно-апелативният съд е потвърдил присъдата на долната инстанция по делото за грабежа в софийското село Чепинци.
По него бяха обвинени шест човека. Казусът придоби известност, след като вътрешният министър Цветан Цветанов го използва, за да обвини основния си критик - съдия Мирослава Тодорова, председател на съдийския съюз.
Военно-апелативният съд приема, че вината на подсъдимите не е доказана, а разслeдвaнето по казуса е водено безобразно, доказателствата са манипулирани, а през цялото време държавното обвинение е бездействало по случая.
Пред медиите обаче вътрешният министър Цветан Цветанов използва случая като я обвини, че е забавила дело "за изнасилването на две малолетни момиченца", а накрая го е прекратила. После стана ясно, че обвинение за изнасилване въобще няма, а делото е било прекратено след като станало ясно, че сред подсъдимите е имало и бивш служител на МВР и съответно делото е трбявало да бъде изпратено на военен съд.
От публикация в Правен свят разбираме, че случаят е от края на януари 1998 г., когато семейство Анчови от Чепинци са ограбени в дома им от нахлули бандити, отнети са им около 100 хил. лв. и златни бижута, а двете им дъщери - на 11 и на 16 г., са били изнасилени. Първоначално подсъдимите са седем, след смъртта на единия остават шест, а обвинението е за квалифициран грабеж по чл. 199 от Наказателния кодекс (плюс споменатото обвинение за помагачество при изнасилване срещу един от подсъдимите).
Делото е внесено през 2003 г. в съда, но съдия Даниела Атанасова не му дава ход, след което казусът е преразпределен на съдия Тодорова през 2004 г. За по-малко от две години тя провежда 23 заседания по делото преди да стане ясно, че един от подсъдимите към момента на престъплението е бил полицай.
Факт, който е бил проспан от разследващите и държавното обвинение. Въпросът е бил повдигнат от един от адвокатите и след като съдия Тодорова отправя запитване към МВР чака цели три месеца за отговор от министерството. След като информацията се потвърждава, делото е прекратено и изпратено по компетентност на военна прокуратура.
Делото е внесено в съда от военните прокурори чак през 2007 г., но до присъда се стига чак в началото на тази година.
Според Правен свят военните съдии са посочили многобройни гафове на разследващите, които са опорочили цялото дело още с първите си действия. Голяма част от тези гафове са скандални с очевидното пренебрежение към закона.
От мотивите става ясно как първо пострадалите са казвали, че не могат да разпознаят нападателите, защото били с качулки, но една година по-късно променят изцяло позицията си. Съдът коментира: "Този факт може да се обясни единствено с предоверяването на пострадалите на оперативната информация от полицейския служител Д., който е работил по случая". Според магистратите той е близък приятел на семейството. Целият събран от местопроизшествието биологичен материал не съвпада с подсъдимите.
След като станаха ясни фактите около грабежа в Чепинци медиите, които размахваха казуса в атаките срещу Тодорова, изведнъж загубиха интерес към казуса.
От съдбата на делото не се интересува и вътрешният министър, който наскоро пак припомни за случая, но само за да обвини неоснователно Мирослава Тодорова, но не и да потърси вината на подчинените си. Последното е показателно за това колко Цветанов го е грижа за пострадалите (както сам твърди) или просто използва случаят за да атакува основният си опонент.