Елена Старидолска, http://www.capital.bgАко има нещо сигурно в началото на 2013 г. в политическия живот, това е фактът, че не може да се намери анализатор - социолог или политолог, който да се ангажира с прогноза за парламентарните избори в началото на лятото. Безспорно това ще е центърът на политическия живот в следващите дванайсет месеца. Причината не е само в спадащото от вот на вот доверие в способностите им, а в динамичната обстановка и във все по-честото използване на похвати в изборите, които не са традиционни, нито публични и затова невъзможни за измерване. Най-скандалните от тях и с пряко отражение върху изборните резултати са манипулациите и фалшификациите в технологията за организирането им.
За част от останалите говори социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч": "Има неща, които не са толкова видими, но също могат да окажат влияние върху електоралната подкрепа за ГЕРБ. Това са три събития в управлението на ГЕРБ с общ знаменател несъздаването на правила и условия за функциониране и концентрацията на власт в три сектора - в бизнеса, в медиите и в областта на обществените поръчки - и по-общо в областта на гражданския сектор. Съдебната система също. Едната политика е да създаваш условия за развитието. Другата политика е да създаваш концентрация. Това не е пряко видимо за голяма част от хората, но то е важен аспект, който подрива стабилността и устойчивостта отвътре". Тук е скрит възможният провал на втория мандат за сегашните управляващи.
В ситуация, в която по данни на Националния статистически институт има 1.6 млн българи, които живеят под прага на бедността; 400 хил. безработни, а общо 2.8 млн души не се трудят; почти 60% от децата спират да учат след 19 години - изкушението на политиците да прибегнат до оръжията на популизма и национализма е огромно. Почвата за избухването на неочаквани скандали, гафове и крайни реплики е подготвена. Според Живко Георгиев, социолог от "ББСС Галъп", това е нещо, което може да преобърне разпределението на силите в политиката: "Възможно е картината за ГЕРБ да се промени драстично. Още повече че са нужни малки неща - гаф, скандал, компромат. Знаете какъв е типичният инструментариум, непремерени думи. В социума чудеса няма да се случат, но в политическия живот е напълно възможно да се случи нещо, което да изостри негативните настроения срещу управлението".
Като се добавят и шансовете, които дават социолозите за частичен успех на националистическите формации, може да се откроят трите думи, които най-вероятно ще са често споменавани в политическата 2013 г - национал-популизъм, загуба и фалшификации.