Даниела ГорчеваКазва Даниела Горчева в интервю на Ирина Недева по БНР, програма Хоризонт
Ирина Недева, БНР - "Преди всички":
Какво мислят българските граждани в чужбина за това, че ще си имат министър на българите в чужбина
Сега на телефона е Даниела Горчева, издател и главен редактор на списание „Диалог”, списание, което се прави от Холандия, а Даниела Горчева е един от изявените полемисти, български журналист, който продължава да се вълнува от всичко, което става в политическия живот на България, макар че вече близо 20 години живее в Холандия. Здравейте!
Даниела Горчева: Добро утро
Ирина Недева: Как се чувствате като българка в чужбина, която от вчера вече има своя министър на българите в чужбина?
Даниела Горчева: Изборът на Божидар Димитров за министър без портфейл на българите в чужбина поставя много въпроси. Един от тях е защо новото правителство смята, че българите в чужбина имат нужда от специален министър? Не ми е известно някога да е имало министър на холандците в чужбина, например. И на кои българи в чужбина - на българските граждани в чужбина или на българите в чужбина?
Защото има български граждани, които не са българи и българи, които не са български граждани. И изобщо що за манталитет е да се делят българските граждани на българи в чужбина и на българи в страната, или още по-лошо - на българи и на небългари, тъй като е известно, че има български граждани, които не са българи, а са турци, арменци, евреи, руснаци и т.н.
Ирина Недева: Да, всъщност, за да си го представим - ако си български гражданин от еврейски или цигански произход в чужбина, не е ясно дали попадаш в портфейла на този министър.
Даниела Горчева: Да, същевременно има българи, които са етнически българи, но не са български граждани и на кого именно ще бъде Божидар Димитров министър? И изобщо всичко това ми напомня по много неприятен начин практиката на комунистическия режим да дели гражданите на България на живеещи в чужбина или в страната. Тогава живеещите в чужбина бяха наричани невъзвращенци, вражеска емиграция и какво ли не още. Освен това… налага се да припомня и целта, с която беше създаден някогашният ченгесарски „Комитет за българите в чужбина”, който беше едно дело на ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ. Припомням, че Агенцията за българите в чужбина, която твърди, че не е правоприемник на злополучния „Комитет за българите в чужбина”, всъщност имаше двама председатели на тази агенция, които, както се оказа по-късно, за съжаление не са устояли на натиска на ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ и са сътрудничили по един или друг начин на тази престъпна организация. Имам предвид Георги Данаилов и Вера Мутафчиева, лека й пръст. Сега отново имаме агент на ДС, на престъпната, повтарям: на доказано престъпната ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ, който ще бъде министър на българите в чужбина.
Първо, едната страна на въпроса е защо българите в чужбина трябва да имат нужда от специален министър, аз протестирам срещу това. Изобщо протестирам срещу това хората да бъдат делени на българи и на небългари, или на български граждани, живеещи в чужбина или в страната, на живеещи в София или в провинцията.
Протестирам против това – всички български граждани имат равни права, равни задължения и не може да има нито привилегии, нито изключения. А другият въпрос е свързан с личността на самия Божидар Димитров. От една страна агент, сътрудник на престъпна организация като ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ, от друга страна – съучастник в много голямо престъпление. Напомням – кражбата на „История славянобългарская” от българския манастир в Света гора, не от Гърция. Но дори и да беше от Гърция, то не променя нещата.
Ирина Недева: Само едно уточнение, Даниела. Все пак Бриго Аспарухов, поне доколкото аз си спомням от това, което излезе като информация за това едно деяние, е човекът, който е ръководел операцията по открадването на ‘История славянобългарская’ от наистина българския манастир в Атон. После той я дава на Божидар Димитров.
Даниела Горчева: Да, сигурно Бриго Аспарухов е ръководил операцията, но Божидар Димитров е съучастник в това престъпление, тъй като той даже се хвалеше как човек в анцуг дошъл в Музея и му донесъл „История славянобългарская” и дълго време отказваше да върне ръкописа. Намеси се президентът Петър Стоянов. Петър Стоянов беше изографисан като непатриот, защото върнал „на гърците”, а всъщност на българския манастир в Света гора „История славянобългарска”. Припомням всичко това, защото става дума за морала на Божидар Димитров. Защо новото правителство започва с такива назначения, които поставят сериозни въпроси около морала на новите министри – е единият въпрос. И вторият въпрос е защо българите в чужбина имат нужда от специален министър? Аз не виждам никаква причина и никаква необходимост българите в чужбина да имат специален министър.
Ирина Недева: Да се върнем на това, което казахте за Комитета за българите в чужбина, след това за агенцията. Наистина, нека да припомним, че агенцията не се явяваше правоприемник на този комитет. Но пък, ако не се лъжа, на последното си заседание, и то на 9 юли, т.е. три дена след изборите за български парламент, бившият кабинет Станишев направи назначения и всъщност на поста председател на Агенцията за българите в чужбина беше назначен Димитър Димитров от БСП, стар партиен функционер и в БКП. Вие смятате, че това е трайна тенденция – хора, свързани с бившия режим, в случая не го квалифицирам, да се занимават с българите в чужбина.
Даниела Горчева: Да, едната от целите на първия Комитет за българите в чужбина е била всъщност да се създават доносничества сред българите в чужбина, за да бъде наблюдавана емиграцията. След това имаме друга цел на сегашната Държавна агенция на българите в чужбина - да се повдига патриотичният дух на българина в чужбина. Само че по какъв начин – хубаво, чрез мили тържества. Обаче в същото време се харчат грешни пари на българските данъкоплатци, които биха могли да отидат за много по-полезни неща - за здравеопазването, за пенсионното осигуряване и т.н. И аз не разбирам защо българите в чужбина имат нужда от специална агенция? Българите в чужбина са хора, които работят и печелят добре, те могат и сами да се организират, сами да си създадат училища за децата си в чужбина и т.н. Те нямат нужда от такава агенция. Моите уважения, там има свестни хора, които работят в тази агенция. Някои от тях познавам лично, те правят смислени неща, но така или иначе, аз не виждам смисъл от това да има Агенция на българите в чужбина. Българските граждани са равни пред закона и българите в чужбина обикновено печелят по-добре от българите в България, така че те могат сами да се самофинансират. Ако имат нужда от допълнително финансиране, те би трябвало да кандидатстват като всички останали с някакви проекти по общия ред. Няма нужда от специална Агенция на българите в чужбина според мен.
Ирина Недева: Да, това всъщност е основният Ви аргумент. Даже, ако загърбим за миг миналото и се въздържаме от квалификации на това минало, би могло да се мисли, че това не е единствено и само терен за разузнавателна дейност или за борба с вражеската емиграция, вражеска някога.
Даниела Горчева: Да, непрекъснато се отправят апели, такива едни сантиментални апели българите в чужбина да се върнат в България. Аз съм твърдяла винаги, че българите в чужбина и не само българите в чужбина, а западни граждани, млади западноевропейски граждани биха дошли да живеят с удоволствие в България, но България трябва първо да стане прилична държава,трябва да си промени законоопазващата система, да промени хиляди неща, които просто възпрепятстват много хора да се върнат, защото в една престъпна и корумпирана среда няма сигурност за имуществото им, дори за живота им, а след като няма справедливост в едно общество, това първо демотивира хората и така цялото общество деградира, второ – хората не са сигурни за това, че могат да работят и печелят спокойно, без да бъдат подлагани на изпитания, свързани с корупция, рушвети и т.н. И много от българите в чужбина, аз съм убедена, ще се върнат в България не по сантиментални съображения, а защото в България има много неразработени ниши, човек може много добре да печели и да живее, освен това е много по-приятно човек да говори на родния си език и да общува на родния си език – и по-лесно, и по-приятно е. Но това, което възпира много хора да се върнат, са хаосът, безредиците, корупцията. Така че, ако правителството иска българите в чужбина да се върнат в България, да насочи своето внимание към корупцията и справянето с престъпността, с организираната престъпност, към прекъсването на връзките на престъпността с властта – това трябва да бъде основната цел, а не да се правят назначения на хора, служили на една престъпна организация. И докато се правят мили очи на българите в чужбина, които изведнъж се оказаха със свой министър, в същото време се правят непрекъснато опити да бъдат лишавани българските граждани в чужбина от правото им на глас, което е основно гражданско право.
Ирина Недева: Много категорично звучи Вашата критика - конкретно към тази идея да има подобен министър без портфейл, министър на българите в чужбина. Нека обаче да Ви попитам дали смятате, че това мнение е преобладаващо за хората, които живеят трайно в чужбина, български граждани, които живеят трайно в чужбина и дали смятате, че ще има някакви действия. Има към момента само една подписка, която започна при това последно назначение, което споменах – на Димитър Димитров, назначен е от 9 юли – три дена след изборите за български парламент.
Даниела Горчева: Да, първо тези избори бяха проведени в най-неудобното време, когато започнаха летните ваканции и отпуските на хората. И аз съм убедена, че ако това беше станало по-рано и това назначение беше станало по-рано, щеше да има много голям протест, защото аз и сега получавам, въпреки че повечето хора са някъде на почивка и естествено си изключват компютрите и гледат да стоят далеч от компютрите...
Ирина Недева: Т.е. очаквате, че есента ще има реакция срещу това?
Даниела Горчева: Да, очаквам, защото аз вече получавам много имейли, много обаждания по телефона или в скайп, а във фейсбук също се организираха хора и протестират. Така че със сигурност ще има протести, защото повече от българите в чужбина са демократично настроени хора, те не са свикнали да има привилегии и протестират срещу това да има разделение на българските граждани. Те искат просто българските граждани да бъдат равни пред закона – така, както трябва да бъде в една демократична страна.
Ирина Недева: Добре, благодаря Ви за този коментар. Даниела Горчева, издател на списание „Диалог”, което излиза в Холандия, само че се занимава с българския живот и нрави. Даниела Горчева с една критична позиция срещу идеята да има специално назначение, специален министър, който да се грижи за българите в чужбина.