Когато островът им е завладян от французите начело с принц Шарл Анжуйски, гордите сицилианци се вдигат на въстание. Сигналът за началото му (31 март 1282 г.) е даден със звъна на църковните камбани за вечерна литургия, а паролата е MAFIA. Става дума за кодирано съкращение на призива “Morte Alla Francia Italia Alena!”, което ще рече "Смъртта на Франция е въжделението на Италия!"
С времето думата mafia навлиза в почти всички световни езици, и то отново заради Сицилия. Причината обаче е друга:
Шест века след въстанието срещу французите най-могъщите фамилии се обединяват в организацията „Коза ностра“ („Наше дело“). Целта е да спрат кръвопролитните битки помежду си, като си стиснат ръцете и веднъж завинаги разпределят териториите на влияние. И тъй като съдружието е задкулисно, т.е. има нужда от таен език и специални знаци за принадлежност, шифрованото послание mafia му пасва идеално.
В началото обединението върви мирно и тихо. От време на време пада някоя жертва, но фамилиите се опитват да изгладят недоразуменията си цивилизовано. Създадената „държава в държавата“ дори функционира според строг етичен кодекс, чийто девиз гласи... „Един за всички, всички за един!“
Дотук добре, но (както във всяка организация) се получават известни неравенства. Един от всички трупа повече богатства, оттам се издига и по-високо в йерархията. Един става капо ди тути капи – най-важната и стърчаща от всички останали капи, а това няма как да не подразни алчните и завистливи фамилии. Особено онези, които са изпаднали до жалкото „ди тути“...
Ето защо в държавата в държавата започват да се роят държавички в държавички със свой собствен дневен ред. Междуклановите битки стават ежедневие. Сицилия се превръща в бойно поле. През 1898 г. новоназначеният шеф на полицията в Палермо получава по пощата сведения за цели осем фамилии, които ръководят армия от 670 души и попечителстват местната власт.
Как мислите, че постъпва Ермено Санджорджи?
Безпомощен да разреши проблема сам, веднага назначава комисия. Избира читави полицаи и им възлага да проверят всички „от – до“, т.е. от най-високопоставените кланове до най-окаяните бакали. Застава начело на тази комисия и е твърдо убеден, че ще попилее „Коза ностра“, защото сицилианците са пропищели от нейния рекет.
Две години по-късно Санджорджи развява белия байрак, разбирайки с ужас, че в Сицилия не е останало нищо, което да не е свързано с мафията...
Според някои изследователи дирите му се губят безследно през 1900 г., но според други сам се предава/продава. Зложелателите му твърдят, че от един момент нататък неговата комисия се превръща в наказателна бригада срещу неудобните чиновници и магистрати, както и че е водил бележки кога и какви пари е имал да получава за извършените услуги.
Историята мълчи как е изглеждал въпросният бележник, но аз си го представям така:
- Санджорджи създава независим орган, наречен Комисия по предотвратяване и установяване конфликт на интереси (КПУКИ). Самоотвержено тръгва да се бори срещу кривналите от пътя, като за целта си купува тефтерче. В него записва кой трябва да бъде „ударен“, та сицилианците най-сетне да поемат глътка въздух.
- Известно време „Коза ностра“ се забавлява с неговите напъни (ако въобще е имало такива, доколкото Санджорджи е знаел чия е Сицилия), но скоро му припомня кой го е назначил. В резултат храбрият фигурант прибира перките, а в тефтерчето се появяват две нови графи - с кого „не трябва да се бърза“ и чие дело е „с приоритет“.
- Постепенно подкарва работите през просото, понеже се чувства защитен. На едната страница записва, че лице с инициали ИФ му диктува какви проверки да прави, на следващата пише: "Винаги да се уведомява ИФ за обаждания на първите мъже на държавата + председатели на комисии". На всичкото отгоре прави нагла схема от инициали, която отразява пътя на спуснатите директиви: „ИФ - ЦЦ – ББ“...
Отвратително наистина, но така е в Сицилия!
А сто години по-късно се оказва, че мафията продължава да действа по същия начин:
През 2006 г. емблематичният бос на „Коза ностра“ Бернардо Провенцано най-сетне е заловен. Издирван 43 години, той успява да ръководи сицилианската мафия чрез кодирани съобщения, но полицайка под прикритие с псевдонима Котката го хваща в момента, в който шифрова пасажи от Светото писание. Номерата на псалмите са конкретни указания към мафиотските босове Пиетро Бадаляка и Нино Ротоло, а в полето на личния му екземпляр от Библията Провенцано е нахвърлял седем правила за оцеляването на „Нашето дело“.
Първо правило: Да изчезнеш. Когато работите вървят зле, трябва да се скриете от очите на хората.
Второ правило: Посредничество. Бъдете спокойни и излагайте мислите си ясно и настойчиво.
Трето правило: Консенсус. Представяйте се като член на негодуващото общество.
Четвърто правило: „Господ да е на наша страна“. Дори да не ви вярват, бъдете смирени и изглеждайте добронамерени.
Пето правило: Политическа гъвкавост. Сменяйте политическите си съюзи, когато това изглежда от полза.
Шесто правило: Преосмисляйте. Ако възникне скандал, веднага се дистанцирайте от него.
Седмо правило: Скромност. Преструвайте се на прост и малограмотен, защото хората не обичат да ги засенчват.
Само година по-късно италианските власти залавят и наследника на Провенцано – Салваторе Пиколо. Сгащват го в околностите на Палермо заедно с поредните шифровани послания, скрити в десния джоб на сакото му. Сред тях са и други ценни размишления:
„За да може една комисия срещу мафията да се превърне в инструмент за шантаж, конфликтът на интереси трябва да бъде масово разпространена практика. Трябва да има за какво да бъдат удряни удряните. Въпросът е може ли по този начин да бъдат преборени конфликтите на интереси, след като практически всички го правят? Една законова норма работи тогава и само тогава, когато нарушаващите я са малцинство. Когато нарушенията са масови, норма е беззаконието. И тъкмо тук е нашият шанс, тъкмо в това се състои нашето дело!“
През април тази година италианските власти все пак опровергават Пиколо, конфискувайки рекордните 1,3 млрд. евро от един-единствен човек. Става дума за сицилианския предприемач Вито Никастри - бивш посредствен електротехник с дялове в компании за ветропаркове и фотоволтаични клетки в цяла Сицилия. Никастри дори се води за "Крал на алтернативната енергия", благодарение на „Коза Ностра” и лично на нейния актуален бос Матео Месина Денаро...
Впрочем към днешна дата повечето босове на сицилианската мафия се намират в затвора. Включително Джузепе Абате от Джардинело (община с 2300 жители). Той бил дотам уверен, че няма да го хванат, та заплашил открито общинския съветник Вито Донато: „За разместване в листите се мре, Вито. Така политика не се прави. Политиката трябва да си я правим сами!”
Вито попитал каква е рецептата да си правиш сам политиката. Абате отговорил, че когато имаш горещо слънце, бедност и невежество, политиката се прави сама...
И този мъдър човек, представете си, излежава 37-годишна присъда!
„В. Преса”