Хората в Източна Украйна имат нужда от помощ. Свършват им хлябът, водата и лекарствата. В същото време по всичко личи, че нито една от страните в конфликта не желае да прекрати войната. На този фон все повече се очертава необходимостта от координирани хуманитарни акции с участието в тях на възможно най-много държави.
Кремъл обаче избърза и предприе солова акция, изпращайки свой хуманитарен конвой. Москва обаче държи в неведение другите държави и Червения кръст, който всъщност би трябвало да координира международните хуманитарни усилия. Украйна и Западът се опасяват от евентуална руска интервенция в Украйна под прикритието на хуманитарна операция. И с пълно основание.
Пропиляното доверие
Досегашният опит показва колко е оправдано недоверието към Русия. Твърде често Москва се опитва да води за носа не само Украйна, но и цялата международна общност. В началото на кризата Москва твърдеше, че в Крим няма руски войници, а след това анексира полуострова. Самият президент Владимир Путин призна, че властта в Крим е взета с помощта на руската армия.
Кремъл постоянно повтаря, че случващото се в Източна Украйна било дело на местните жители, които били въстанали срещу правителството в Киев. Много от бойците обаче, както и водачите на някои военнизирани групировки, идват от Русия. Те дори и не го крият. Оръжията и оборудването им също идват от "големия съсед". Русия е вкарала танкове, артилерия и ракети през границата с Украйна, макар по руската граница да има хиляди войници, които биха могли да предотвратят оръжейните доставки.
Помощите са добре дошли
Бернд Йохан ръководи Украинската редакция на ДВ
Затова не бива да ни учудва това, че руската солова акция предизвиква опасения. Затова и украинското правителство не иска да пропусне хуманитарния конвой. Украйна настоява за международен контрол на помощите под егидата на някоя хуманитарна организация. ЕС и други западни страни също предупреждават, че руската солова акция крие опасности.
Хуманитарните помощи се добре дошли в Украйна. Не обаче и конвоят от 300 ТИР-а от Русия. Защото, покрай хранителните продукти, те могат да доставят нелегално допълнително военно оборудване за сепаратистките групировки в района на бойните действия. В очите на украинците Русия е подпалвачът на войната в Източна Украйна. Ясно е, че на хората можеха да им бъдат спестени много страдания, ако не беше руската намеса. И ако Русия действително искаше да помогне, тя би могла да престане да подкрепя въоръжените групировки в Източна Украйна.
Задкулисие, а не сътрудничество
Вместо това Москва започва нова подла игра и с хуманитарните помощи. Никой не може да каже какви са истинските намерения на Кремъл с този ход. Руското ръководство твърди, че акцията била съгласувана с Украйна. Малко по-късно Киев отрече да има такова споразумение. Имало договорка също и с Червения кръст, твърдят от Москва. Говорител на международната организация обаче опроверга тази информация.
Така, напълно логично, се създава впечатлението, че Москва не се интересува толкова от спешната помощ за хората в беда, а прави политически спектакъл. Германия и другите държави се застъпват за прекратяване на насилието в Източна Украйна и се стремят да помогнат на хората в региона. Ако Русия иска същото, тя трябва открито да заяви истинските си цели и да седне на масата за преговори с Киев и ЕС. Но виждаме друго - Русия отхвърля всякакво международно сътрудничество по украинския въпрос. Дори и в хуманитарната област.