Полет MH17 на малайзийските авиолинии е бил свален от произведена в Русия ракета "Бук", съобщи Холандският съвет за сигурност (OVV).
Боингът се разби през юли 2014 г. в Източна Украйна. Загинаха всички 298 души на борда, повечето от които - холандци.
Дългоочакваният доклад на Съвета не посочва кой е изстрелял ракетата, а само непосредствената причина за трагедията.
Самолетът се е разбил в следствие на удар с бойна глава вляво от пилотската кабина. Ракетата е била от типа земя-въздух и е изстреляна от площ 320 кв.км. Отломките на самолета са се разпилели на 50 кв.км.
Според Съвета за сигурност Украйна е трябвало да затвори въздушното си пространство. Според директора на службата "нито една от страните в конфликта не е оценила риска от въоръжения конфликт", който се води в Донбас.
Почти всички авиопревозвачи са летели над Източна Украйна, защото никой не е мислел, че гражданските полети са в опасност поради височината, на която летят. Според OVV над 160 самолета са летели над Донбас след инцидента.
Съветът за сигурност показа видео, според което още три самолета са летели в същата зона, когато боингът е бил ударен от ракета "Бук". Според разследващите трима членове на екипажа са загинали в пилотската кабина при удара на ракетата. Съветът е изключил версиите за бомба на борда на самолета, въздушни удари или сблъсък с метеорит.
Западни правителства и експерти смятат, че ракетата е изстреляна от подкрепяните от Москва бунтовници в Източна Украйна, които са сбъркали малайзийския Boeing 777 с украински военен самолет.
Министерството на отбраната на Русия настоява, че причините са различни, включително стрелба от украински изтребител или от украинската армия. Днес руският производител на зенитните комплекси "Бук" "Алмаз -Антей" обяви, че самолетът е уцелен с ракета, изстреляна от район под контрола на украинските военни.
Виновните за катастрофата трябва да назове Международната следствена група (Joint Investigation Team или JIT), състояща се от експерти от Австралия, Белгия, Малайзия, Холандия и Украйна по инициатива на Агенцията на Европейския съюз за координиране на съдебната и прокурорска дейност (Eurojust).
|