mediapool.bg
Премиерът Бойко Борисов "отмени" предвиденото изключване на цигарените фабрики от административното вдигане на минималните осигурителни доходи за редица дейности.
Изключението, което се прави за осигурителните прагове на тютюнопроизводителите, няма да бъде прието, заяви Борисов в сряда пред журналисти преди началото на конгреса на Европейската народна партия (ЕНП) в Мадрид.
Замразяването на осигурителните прагове в тютюневия бранш се предлага от социалното министерство в бюджета за догодина, като в същото време със 7.5% скачат осигурителните прагове в 37 сектора на икономиката, за които работодателите и синдикатите не са посигнали споразумение.
В петък Калфин обяви, че ще наложи административно договорения ръст от 7.5% и за 37 от общо 85 икономически дейности, за които не е постигната договорка, като изключение ще бъде направено единствено за производството на тютюневи изделия, тъй като само в този сектор имало намаление на средната работна заплата, средния осигурителен доход и печалбата. Тези данни обаче бяха оспорени, тъй като данните за цигарените фабрики показват, че се справят сравнително добре, докато други икономически сектори са в по-слаба позиция. При това положение възникна въпросът защо държавата проявява загриженост само за производството на цигари.
"Привилегията" трябваше да спести по-високи разходи за осигуровки на "Булгартабак", където акционер е Делян Пеевски и където са заети половината от работещите в тютюнопроизводството (над 3000 души). Другият голям облагодетелстван щеше да е "Кингс Табако интернешънъл".
От Реформаторския блок определиха като тревожни "лобистките изключения за цял бранш и за отделни предприятия, намиращи се под трайната политическа протекция на ДПС”.
"Снощи съм се скарал на вицепремиера Калфин, след като разбрах за осигурителните прагове и изключението, което се прави за тютюнопроизводителите. Така че това няма да бъде прието. Това го гарантирам. И се надявам друг път, когато има подобни желания или анонси в публичното пространство, защото това не е минало нито на съвет, нито на тристранка, да бъда уведомяван. Защото поемам пасиви, за които изобщо не съм знаел“, заяви Борисов в Мадрид, цитиран от пресцентъра на ГЕРБ.
Той допълни, че двамата с Ивайло Калфин имат “прекрасни отношения и въпросните текстове ще бъдат премахнати“.
От думите на Борисов обаче не стана ясно дали и в тютюнопроизводството ще бъде наложен административен ръст със 7.5%, както в останалите сектори без постигната договорка, или няма да бъде прието предложението на Калфин за налагането на административно повишение и в останалите икономически дейности.
Предстои да се чуе мнението на вицепремиера Калфин, който по-рано защити решението си, изтъквайки ,че е взето на базата на обективни критерии и че му е забавно, когато го обвиняват в любов към Делян Пеевски, тъй като отдавна и то публично е изказал мнението си по въпроса.