Център по тракология „Проф. Александър Фол”ОС на учените от Центъра по тракология многократно е изразявало своето становище за липсата на ясни аргументи за провеждането на структурната реформа в БАН. Липсата на анализ за научната политика на Академията в отделните й направления е довела до неясни критерии и до абсолютизирането на един единствен подход за реформиране – структурната реформа.
Учените от хуманитарните и обществените институти чрез своите становища, изпращани до ОС и УС на БАН многократно алармираха, че предлаганият проект налага механично сливане на институти, което няма да доведе до повишаване на ефективността на работата в техните научни области, а ще влоши условията на научните им изследвания. В областта на хуманитарните науки са необходими специфични и адекватни критерии при вземането на решения за дейността на институтите, тяхната мисия и самостоятелност в рамките на БАН.
Учените от ЦТ смятат, че посочените цели на реформата не могат да бъдат постигнати без промяна в управленския модел и начина на финансиране на науката в Академията. Структурната реформа, целяща намаляване на броя на институтите без никакви гаранции за бъдещото им финансиране, заплашва да доведе до още по-голямо намаляване на субсидирането на БАН, което би означавало практическо унищожаване на Академията. Учените смятат, че предложеният проект за „Правила за изпълнение на решения на ОС на БАН относно извършване на структурни промени в БАН и преустройство на нейни самостоятелни научни звена” противоречат на Устава на БАН. ОС приема анализа на правилата, направен от ОС на учените на Института по литература
Поради тези причини ОС на ЦТ подкрепя единодушно обръщението на учените от ИФИ, в което се иска налагането на мораториум върху настоящия проект за структурна реформа.
Структурната реформа може да бъде само един от елементите на реформата и тя може да се проведе само след внимателен и многостранен анализ на това дали има необходимост от нея в съответните научни звена. Реформата трябва да започне незабавно с:
1. Приемането на нов устав на БАН, който да премахне настоящия командно-административен модел на управление
2. Разработване на конкретен план и получаване на гаранции от страна на правителството за изпълнение на договореностите от Лисабонската стратегия за достигане на 1% от БВП за научни изследвания. Реформата във финансирането трябва да се проведе в диалог с държавните институции.