Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Предумишлени измами

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Иван Канев

 Звучи невероятно, но е факт. В днешната наука има учени, които правят измами предумишлено, а началниците над тях ги толерират, фаворизират, финансират, рекламират и представят пред правителството, масмедиите и данакоплатците за гении, които правят най-значимите научни открития в науката на България. Тук са представени причините, измамите и доказателствата на една такава предумишлена измама, която се прави сега в науката на България.
*

Причините
            за тази измама се коренят в същите онези особеностти в морала, мирогледа и манталитета за които пишат Хр. Ботев, П. Славейков, Ал. Константинов, Хр. Г. Данов и мног други от най-видните български писатели, поети и интелектуалци. В случая проблемите идват от това, че на думи управлението на българската наука е като това в Европа, но на дело не е, защото у нас и днес има началници, които хитруват и продължават да държат в свои ръце две властти-административната и финансовата. Дори някои администратори в науката си имат и собствени фондове и фондации. Например, председателят на БАН е председател и на фонда “Развитие на науката”, а членове от ръководството и Управителния съвет на БАН са членове и на фонда. Свръховластени те се занимават не само с управление и администриране на науката, но и с финансиране на конкретни научни идеи и проекти. За тези проекти те раздават парите по свое лично усмотрение, без конкурс и без рецензенти. Това финансиране и други абсурди в управлението на БАН водят към непрозрачност и предумишлени измами, като тази за която професор Иларион Янчев бе наречен публично “шарлатанин” от лекарите и аптекарите в България. Те го нарекоха така, след като той  излъга болните с онкологични заболявания, че е създал “чудотворно лекарство” от билката котешка стъпка, което лекувало 100%  ракови тумори без тежки и опасни за живота операции, без трудни за понасяне лъчево и химиотерапия и без скъпи лекарства.
            По повод на измамите на същият обявен за шарлатанин професор  ръководството на БАН е предупредено от седем различни места. Те са описани в предишна статия (вж. постинг 4618 от 10.3.2010). За тези, които не са чели този постинг и нямат възможност да го прочетат, тук ще спомена само три от предупрежденията. Едното е от група академици и член кореспонденти. По идеи на академиците Камен Куманов и Илия Пашев те подготвят и представят в писмен вид информация по случая. Другото предупреждение е от международно изестен български учен, който работи по проблемите на рака от 45 години в най-големите онкологични центрове в България, Германия и САЩ. Той е проф. Константин Христов от Раковия център на Университета на Илинойс в Чикаго (University of Illinois at Chicago). Преди няколко дни неговата престижна и научна дейност е описана в статия на български език , която се отваря с линк
http://www.bulgariasega.com/lichnosti_usa_canada/7148.html Третото предупреждение е направено от учени от БАН, България и чужбина. По тяхно искане и след съгласуване с ръководството на БАН аз подготвих и изпратих две писма придружени със спраки по случая.
            Написани от различни учени тези предупреждения имаха една единствена цел-измамите да бъдат спряни и БАН и науката предпазени от скандали и резил.        В БАН обаче, преяли и пияни от власт началници се надуват и не вземат под внимание нито едно от изпратените предупреждения. Противно на задравия разум и логика те не само не спряха измамите, но започнаха дори сами да ги тиражират и рекламират пред журналисти, масмедии, министри, депутати и бизнсесмени. Апогеят на тези срамни и позорни за БАН и науката измами бе достигнат на 6 септември 2009 година, когато вестник ”Труд” публикува интервю с председателя на БАН със заглавие  “БАН прави фирми и ще печели от продуктите си”. В него главата на българската наука представя измамите на проф. Янчев и неговото “лекарство” със следните думи: “В момента разработваме ново лекарство за унищожаване на тумори. Добихме го от едно билково растение. Опитите са успешни и туморите се топят, но има едни токсични реакции, срещу които колегите се борят. Още сега обаче, сме нападнати от фармацефтични компании, които искат да купят продукта ни.”
            Така, обявеният пред целия български народ “продукт” на българската наука е една голяма измама, защото такъв лекарствен продукт от билката котешка стъпка няма произведен и няма регистриран нито у нас, нито в чужбина. Нещо повече, след близо 30 годишни изследвания със същата билка учени от България, Гърция, Турция, Италия и цяла Европа са стигнали до извода, че такъв лекарствен продукт за лекуване на рак не може да се направи от тази билка по причини, които са посочени по-надолу в текста. Въз основа на тези и други факти същите колеги, които ме бяха помолили да напиша споменатите по-горе писма до ръководството на БАН ме помолиха сега отново да опиша и измамите и истината за билката котешка стъпка. Приех това предложение с уговорката, че колегите ще подготвят една солидна литературна справка и въз основа на наличните в нея научни данни и факти да се докажат и истината и измамите за билката котешка стъпка (Clinopodium vulgare). Те се съгласиха и изготвената от тях справка заедно с литературните източници са приложени към този текст с три цели: 1) За историята на реформата в БАН и науката, която рано или късно ще бъде написана с истинскитe събития в нея. 2) За сведение на тези колеги, които имат време и желание да научат до каква степен днес науката се е просмукала от срамни и позорни измами. 3) За онези, които без наличието на приложените в справките данни и факти ще оспорват и изопачават истината и ще казат, че това не е верно и в науката няма преднамерени измами.
*
Измамите
            за билката котешка стъпка идват от проф. Янчев и неговите покровители в БАН. Те си преписват заслуги за открития които не съществуват и претендират за приоритети, които не са тяхни. Например.
*
За изследванията на билката котешка стъпка.
Те претендират, че са първите и единствените в България, в Европа и в света които са правили изследвания с билката котешка стъпка (Clinopodium vulgare). Това не е вярно. Това е измама.
Истината се доказва от приложената по надолу в текста Литературна справка. Представените в нея данни и факти показват, че билката котешка стъпка е една от най-дълго изследваните билки в света. Тя е била позната и изследвана в продължение на 3000 години. В миналото в нейното изследване са участвали билкари, знахари, лекари и аптекари в Древна Елада, Римската, Византийската и Османската империи. Днес с нея изследвания правят професионални учени в модерни лаборатории в цяла Европа, включително и два екипа в България-един в Пловдив и един в София.
При наличието на тези данни и факти измамниците от БАН дават за масмедиите пресконфернции в които се разправя, как професорът пръв се досетил и пръв в България, в Европа и света изследвал тази билка и открил в нея “чудотворни” лековити възможности, което е друга от измамите.
*
За лековитите възможности на билката.
Те  претендират, че изследваната от тях билка стопявала и лекувала 100% ракови тумори по хората. И това не е вярно. Това е измама.
Истината се доказва от публикациите на стотици учени които преди тях са работили със същата билка. Тяхните опити за лекуване на ракови тумори с тази билка са показали слаб и незадоволителен ефект. Това е мнението на всички автори, които са работили с билката и в България и чужбина. Тази тяхна находка е публикувана в десетки статии в реномирани научни списания, накои от които са цитирани по-надолу в раздела за “Доказателствата”. В същите статии се съобщава, че билакта има сравнително добре изразен антимикробен и противовъзпалителен ефект при лекуването на рани, поради което тя заедно с други билки е била използвана от най-дълбока древност за направата на мехлеми за лекуване на рани.
При наличието на тези данни и факти, измамниците в БАН твърдят точно обратно и казват, че “опитите са успешни и туморите се топят”.  Те правят това изявление без да са правили клинични изследвания и без дори да имат резултати, които да са бил рецензирани от специалисти по рака и публикувани в реномирано научно списание. Най-страшното в случая е, че тази измама излиза от същите началници в БАН, които би трябвало да я разследват и спрат. Те я реклимират!
*
За възможността да се направи лекарство за лекуване на рак от същата билка.
Те претендират, че има реална възможност да се направи лекарство от билката котешка стъпка за лекуване на рак по хората. И това е една голяма измама.
Истината се доказва от стотици други учени, които са изследвали същата билка в България и чужбина. Те намират, че билката не е подходяща за направата на лекарство за лекуване на рак по три причини: 1) Заради слабо изразения терапевтичен ефект.  2) Заради твърде сложния и химичен състав, в който има много съставки, чиито разделяне от лековитите фракции е трудно, скъпо, неизгодно и на места невъзможно при днешните технологии. 3) Заради наличието на съставки със опасен и нежелан токсичен и страничен ефект, чиито преодоляване е трудно и невъзможно на тази етап на производствени технологии. По тази причина нито един от изследвалите билката учени от Европа не е предложил да се прави от нея лекарство за лекуване на ракови заболявания. По същата причина се отказват да правят лекарство и два други български научни екипа, които са работили със същата билка. Те са на д-р Данка Обрешкова от Медицинска академия и на доцентите Балик Джамбазов и Никола Попов от Университета в Пловдив.
При наличието на тези данни и факти, измамниците от БАН продължават да лъжат и мамят болните от рак и да обещават направата на онова лекарство, за което всички които са работили със същата билка в България и чужбина казват, че е невъзможно да се направи.
*
За тайния и секретен характер на изследванията.
Те претендират, че изследванията с билката котешка стъпка са нови, приоритетни, непознати и затова са обявени за най-строга служебна тайна. И това е измама. В случая няма нито нови, нито тайни и непознати неща. Напротив.
Морфологията, биологията, химичния състав и лековитите възможности на същата билка са били изследвани в продължение на 3000 години и получените резултати са публикувани в стотици научни статии и монографии. При това положение те не са тайна в световната литература.
Те не са нови и не са тайна и в България защото същата билка е била изследвана и от други български учени и получените от тях резултати са публикувани в български и международни списания. Пет от тях са в списанието на БАН. Има и защитени и дисертация в София от Данка Обрешкова и мастерска степен в Пловдив от Адриана Монтева.
Не е тайна и това, което се  прави в БАН, защото професорът-измамник и неговите покровители сами рекламират и описват по вестниците, разказват по радиото и показват по телевизията изследванията, които се правят със същата билка. За целта те лично дават интервюта, пишат статии, показват снимки и участват във видео записи, които се снимат в същите лаборатории, където се правят и изследванията. В тези видео, аудио и печатни издания те самите показват и методите и апаратурата и животните с които се правят в БАН изследванията. Следователно и в тези изследвания няма тайни и секрети.
Въпреки тези факти, измамниците в БАН твърдят, че тяхните изследвания са секретни и с тази презумпция те не ги дават за официална проверка и рецензиране от експертите в БАН, България и чужбина. Те дори, отказват да ги покажат на експертите от Фонда “Научни изследвания” който е създаден специално с тази цел- да рецензира и да финансира най-добрите в страната научни идеи и проекти. Отказ получих и аз, когато се срешнах с председателя на БАН и поисках да говорим на тази тема. Под предлог, че изследванията са секретни предложението ми бе отклонено.
Има и други измами и фалшификации, които заедно с описните по-горе нямаше да ги има в БАН и науката нямаше да става за резил, ако началниците и не абдикираха от европейските принципи за финансиране и бяха дали на специалсити по рака да рецензират това, което се прави и се представя за “чудотворно лекарство”. Нямаше да има нужда и от доказване на измамите със статии като тази и литературна справка, която следва.
*
Доказателствата за извършените измами
Те се намират в изготвената от колеги Литературна справка
за изследванията на билката котешка стъпка (Clinopodium vulgare) от времето на Хипократ в Древна Елада до днешния БАН в България. Подредени в хронологичен ред те са както следва.
*
Изследвания в Древна Елада и днешна Гърция
Древна Елада е местото където са били събрани първите познания за билката котешка стъпка. Според Costi (1978), който е автор на “Greek Labiate Herbs with Medical Importance” тази билка е била позната в Древна Елада още от времето на Асклепий, Хигия и Хипократ. Според описаните от него легенди и предания старите гърци научили от тях за лековитите качества на билката. По тяхно внушение жителите на Атина, Милет и Спарта ходили на война с мехлеми от тази и една друга билка (Hypericum perforatum) за лекуване на прободни и порезни рани. Според същият автор такъв мехлем са носили със себе си и цар Леонид и всеки един от неговите 300 храбри воини при битката им с персите при Термопилите. През всичките тези 3000 години старите гърци знаели, че билката има противовъзпалителен ефект и стимулира зарастването на раните. Някои аптекари и лекари давали билката и за лекуване на тумори, където ефекта от лечението е незадоволителен. Тези натрупани през вековете познания се предавали в устна и писмена форма от поколение на поколение. През пети век преди Новата ера познанията за същата билка били пренесени от региона на Средиземно море в земите на днешна България.Това става, когато Милетските гърци създали Аполония (Созопол), Месембрия (Несебър), Анхиало (Поморие) и други свои колонии по бреговете на Черно море.
В днешна Гърция учени, лекари и аптекари решили да проверят преданията за лековитите възможности на същата билка. През последните 20 години те направили проверката в унисон с развитието на науката и на модерните технологии. Сред проведените изследвания са и тези на R. B. Badisa , O. Tzakou , M. Couladis и E. Pilarinou. Те публикуват през 2003 година в Phytotherapy Research (17) 5: 472 – 476 резултати от изследвания, в които са изпитани за противотуморен ефект 19 екстракта от C. vulgare и други билки от Гърция. Изследванията са били извършени с три клетъчни линии изолирани от тумори на хора. Само при една от тях (MCF-7 cell line) е бил установен умерен терапевтичен ефект от C. vulgare. Затова учените в Гърция не се изхвърлят и не се хвалят, че са открили “Чудотворно лекарство” за лекуване на рака. По същата причина те не се стремят и да използват билката за направата на такова лекарство.
*
Изследвания в Римската и Византийската империя и днешна Италия
В Римската и Византийската империи лекарите и аптекарите научили от старите гърци за лековитите възможности на същата билка. Подобно на тях и те правили от билката мехлем за лекуване на прободни и порезни (посечени) рани за легионите. Дава ли я и за лекуване на тумори със същия незадоволителен ефект. През първи век преди Новата ера тези познания достигнали и до земите на днешна България. Това станало, когато на южния бряг на река Дунав били настанени да пазят граница на Римската империя легионите при Нове (Свищов), Дуростум (Силистра) и Никополис ад Иструм (Никопол).
В днешна Италия познанията на старите римляни за билката са запазени и през последните 20 години учени започнаха да правят задълбочени изследвания и проверки за лековитите възможности на същата билка в Италия. Сред тях е и Paolo Maria Guarrera от Музея за национално изкуство и традиции в Рим. През 2003 година тя публикува в Biological & Pharmaceutical Bulletin Vol. 25 (2002) , No. 4 499 информация от собствени изследвания и литературни данни за “pharmacobotanical and  therapeutic properties” на C. vulgare и други билки от района на Marche, Latium and Abruzzo в Италия. И нейните резултати показали слаб и незадоволителен терапевтичен ефект на билката, поради което и тя се въздържала и не се похвалила, че е открила “чудотворно лекарство”, което лекува рака. По същата причина никой в Италия не възнамерява да използва билката за направата на лекарство против рака.
*
Изследвания в Османската империя и днешна Турция
Османската империя е трета поред в изучаването и оползотворяването на лековитите възможности на същата билка. Според Merdevenchi (1976) познанията за билката са дошли в империята от библиотеките на Елада и Рим. Същият автор пише в книгата си “Folk medicine” и за мехлем за рани, който е бил приготвян от същите билки (H. Perforatun и C. Vulgare), които са били използвани и в Стара Гърция и Рим. Той нарича този мехлем “калъчево” и свързва името му с лекуването на порезни рани от широко използваната в турската армия сабя “калъчка”. И той споменава, че ходжи и лекари са давали билката и за лекуване на тумори, но лечението е било с ниска, клоняща към нула успеваемост. С войската и съпровождащите я ходжи и лекари същите познания за същата билка се достигнали и разпространявани в пределите на днешна България в продължение на 500 години.
В днешна Турция учени, лекари и аптекари правят проверки за лековитите качества на същата билка в пределите на Турция. Подобно на колегите си от Гърция и Италия и те от 20 години търсят да открият възможност същата билка да се използва за направата на лекарство в борбата с рака. Сред тези изследвания най-известни са експериментите на Gamze Kökdil от Факултета по фармация в Университета на Анкара и Nurdan Sarac и Aysel Ugur от Medical Laboratory Program в Университета в Mugla. Първият от тях публикува информация за 37 на брой “composition of the essential oil” в химичния състава на билката C. vulgare. Другите двама публикуват през 2007 година в EurAsia Journal of BioSci (4): 28-37 резултати от антимикробната и антитуморната активност на същата и други билки от Турция. И техните резултати показали ниска терапевтична активност на билката, поради което и те не съобщили, че са открили “чудотворно лекарство”, което лекува рака. Респективно и те са се отказали да правят лекарство против рака от тази билка.
*
Изследвания в други държави в Европа
В Европа натрупаните от старите гърци, римляни и османлии познания за билката достигат през вековете в земите и на други държави, където билката C. vulgare е разпространена. Там учени  лекари и аптекари от Германия, Унгария, Испания, Полша и други по-активни от по-инициативни нации започнали проверката върху лековитите качества на същата билка дори и преди още в Гърция, Италия и Турция да са започнали своите изследвания. По този начин през последните 40-50 години в централна и западна Европа били проведени серия от изследвания със същата билка. Сред тях най-известни са тези в Полша, където години наред работят два екипа. В единият екип са B. Broda, M. Królikowska и B. Kostka. В другият екип са B. Kostka и сътрудници. Те публикуват в Acta Pol. Pharm. 1969, 26(4):387-387; 1974, (31)4:527-532 и други списания резултати за химичния състав, за сравнително добре изразен антмикробен ефект и за слаб антитуморен ефект на билката в Полша.
Подобен незадоволителен антитуморен ефект и резултат бил получен и от изследванията на билката в Германия, Унгария, Испания и други държави. По тази причина и там никой не е публикувал резултати и не е претендирал, че е открил “чудотворно лекарство” за лекуване на рака”. Респективно никой там не възнамерява да прави лекарство за лекуване на рака от тази билка.
*
Изследвания в България
В България в изучаването на билката работят два екипа.
Единият екип е оглавяван от д-р Данка Обрешкова. Заедно с нея работят още 10 от най-добрите фармацевти, лекари и химици от Факултета по фармация към Медицинска академия и от фирмата “Sopharma” в София. Те са Д. Обрешкова, С. Митов, И. Илиева, Т. Пангарова, И. Пенчев, В. Ташков. П. Григорова. Л. Коновска, Е. Найденова, И. Ангелов, Д. Попов и В. Колева. Техния екип изолира и изследва химичния състав на билката с най-модерните фармацевтични методи и апаратури, които се намират в България за фракциониране, изолиране, пречистване и изследване на екстракта от растителен произход. Изолираните химични съставки се изпитват в лабораторни условия за антимикробен и антитуморен ефект. Получените резултати са публикувани в реномирани списания в България и чужбина. Пет от статиите са публикувани в списанието на БАН- Dokladi na B”lgarskata Akademiya na Naukite-Comptes Rendus de l’Academie Bulgare des Sciences. Три от тях се намират в том 47 страници 37-39, 83-85 и 101-104. По една статия има в том 46 страници 125-7 и том 54 страници 57-58. През 1994 година д-р Обрешкова защитава дисертация на темата “Фитохимични и биологични изследвания на Clinopodium vulgare”. И техните резултати открили известен антитуморен ефект на билка в България, който приличал на този от билката, която е изследвана в Полша, Германия, Гърция, Италия, Турция и другите държави в Европа. По тази причина и техния екип не се хвали и не претендира, че е открил “чудотворно лекарство”, което лекувало рака. По същата причина и те изоставили по нататъшните изследвания с билката като неперспективни.
Другият екип работи в Пловдив в катедрата по Биология на развитието на университета. Там доцентите Балик Джамбазов и Никола Попов и техни сътрудници Сашка Даскалова и Адриана Монтева, правят продължителни и задълбочени изследвания на химичния състав и антитуморния ефект на същата билка. Техните резултати са рецензирани и публикувани през 2002 година в реномирано фармакологично списание в Япония (Biol. Pharm. Bull. 25(4): 499—504. Част от получените научни данни са използвани от Адриана Монтева за получаване на мастерска степен. Като цяло и техните резултати открили известен антитуморен ефект на билка в България, който приличал на този в изследванията в Полша, Германия, Гърция, Италия, Турция и другите държави в Европа. По тази причина и техния екип не се хвали и не претендира, че е открил “чудотворно лекарство”, което лекувало рака. По същата причина и те изоставили изследванията с билката като неперспективни за направата на лекарство за лекуване на рака.
Единствените които претендират, че билката стопява и лекува 100% ракови тумори и от нея може да се направи лекарство за лекуване на рака, което ще прослави БАН, науката и България и ще им донесе милиони са измамникът- професор и неговите покровители от БАН.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional