Mediapool.bg
Републиканецът Джон Бейнър ще оглави Камарата на представителите в САЩ |
Президентът Барак Обама е изправен пред сурова политическа реалност, след като на междинните избори във вторник избирателите наказаха демократите за високата безработица и мудното възстановяване на икономиката. Републиканците решително отнеха властта на демократите в Камарата на представителите и засилиха позициите си в Сената, с което законодателните приоритети на президента за следващите две години са поставени под въпрос, съобщават световните агенции.
За Обама ще бъде трудно да води битка за орязване на данъчните облекчения, чийто срок изтича в края на годината, както и опитите му да прокара изцяло нови закони за енергетиката или имиграцията.
Възможностите на тази администрация да прокарва мащабни нови програми вече са ограничени, коментират анализатори пред Ройтерс.
Тази вечер е приливната вълна за "Чаено парти", възкликна Ранд Пол, виден представител на консервативното движение в Републиканската партия, след като спечели сенатското място от Кентъки.
Без съмнение е така – републиканците, възпламенени от ентусиазма на активистите от "Чаено парти", са на път да вземат 60 места в Камарата на представителите.
Това е много повече от необходимите им 39 места, с които да получат мнозинство и да сложат за председател на камарата консерватора Джон Бейнър, както и да поемат ръководството на комисиите.
Сегашната победа на републиканците на междинни избори надминава собствения им рекорд от 1994 г., когато демократите на президента Бил Клинтън загубиха 54 места в Камарата на представителите. Това е най- сериозна по мащабите си смяна на властта, откакто демократите губят 75 места в Камарата на представителите през 1948 г.
В битката за Сената републиканците успяха да намалят мнозинството на демократите, но не и да поемат контрол, тъй като според предварителни данни печелят само пет места, а са им нужни десет.
Американските избиратели гласуваха за всички 435 членове на Камарата на представителите и за една трета от местата в Сената.
Републиканците печелят изборите за губернатори в 25 от 37 щата. Те си върнаха от демократите губернаторски позиции в 10 щата: Пенсилвания, Охайо, Мичиган, Уисконсин, Айова, Тенеси, Канзас, Оклахома, Ню Мексико и Уайоминг. На приключилите избори републиканците спечелиха стратегическа победа и в щатските парламенти, която им бетонира позициите в Камарата на представителите за години напред.
Ще правим нещата различно
По време на кампанията републиканците обвиняваха Обама и управлението му за огромните разходи, които с бързи темпове помпат дефицит и тези обвинения очевидно се споделят от избирателите.
"Нашето ново мнозинство ще е подготвено да прави нещата различно", заяви Бейнър пред свои поддръжници във вторник вечерта.
Ще се започне със съкращаване на разходите, вместо с увеличаването им, с редуциране на ролята на държавната, вместо с нарастването й, и с реформиране на начина, по който работи Конгресът, заяви Бейнър.
В сряда той отказа да коментира пред медиите какво ще е първото нещо, с което ще се захване новото републиканско мнозинство в Камарата на представители или какъв ще е подходът им към тежки проблеми като здравеопазването.
Ние ще се съобразим с доверието, което ни даде американският народ, нашата работа е да слушаме американския народ и да следваме волята на американския народ, заяви той, цитиран от в. "Уолстрийт джърнал".
Късно през нощта президентът Барак Обама се е обадил на Джон Бейнър, за да го поздрави за успеха на партията му. Двамата са обсъдили как могат да работят съвместно за създаване на повече работни места и подобряване на икономиката, каза съветник на Бейнър.
Какво смята да предприеме Обама оттук нататък ще стане ясно на пресконференцията, която той дава по-късно в сряда. Очакванията са да подаде "маслинена клонка" на републиканците.
Дик Дърбин, демократ №2 в Сената, заяви, че никакви по-значими законодателни инициативи няма да могат да минат без участие на републиканците.
Нужно е да преодолеем политиканството и да влезем в реален разговор за законодателството, от което тази страна се нуждае, коментира той пред Ройтерс.
Освен за съкращаване на разходите, кандидатите на Републиканската партия обявиха като свои изборни намерения поне частична отмяна на прокараната от Обама здравната реформа, както и на реформата на Уолстрийт. Президентът обаче може да наложи вето върху такива инициативи.
Възходът на републиканците, породен от сериозните безпокойства за икономиката и противопоставянето на дневния ред на демократите в здравната реформа и държавните разходи доведе до поражения за демократите от Североизтока до Юга и през целия Среден Запад, пише в. "Ню Йорк таймс". Десетки конгресмени демократи загубиха местата си и това променя баланса на силите за втората половина от мандата на Обама, отбелязва вестникът.
Изборните резултати са забележително завръщане за републиканците две години след съкрушителното им поражение в надпреварата за Белия дом и четири години, след като демократите спечелиха контрола над Камарата на представителите и Сената.
В. "Ню Йорк таймс" пише още, че на Обама му предстои трудна работа - да се раздели с навиците си да пренебрегва редовите си избиратели, също така да затегне реда в ръководството на собствената си партия.
Той значително помогна на опонентите си да извъртат и изопачават това, което американците трябва да възприемат като истински напредък в тежки времена: историческа здравна реформа, спасителни планове, с които бе предотвратена още по-дълбока рецесия, финансова реформа, за да се избегне нова криза, коментира изданието.
Въпросът пред републиканците сега е дали ще се поддадат на опиянението от триумфа си или ще се хванат на работа, за да управляват. Едно е да плетеш интриги и да правиш обструкции, когато си извън властта.Джон Бейнър, вероятният председател на Камарата на представителите, не каза как партията му ще започне съкращаване на дефицита. Едно от малкото конкретни обещания, които той даде, ще разшири още повече бюджетната дупка: удължаване на всички данъчни облекчения от времето на Буш, пише "Ню Йорк таймс".
Републиканците със стратегическа победа и в щатските парламенти
Приливът от подкрепа за републиканците заля и щатските парламенти, давайки на партията възможност да бетонира позициите си в Конгреса през следващото десетилетие, предаде Ройтерс.
В повечето щати местните парламенти ще преначертаят границите на избирателните окръзи за Камарата на представителите. Това регулиране се прави на всеки 10 години и по принцип облагодетелства партията, която доминира във всяко от щатските събрания, отбелязва агенцията.
Републиканците са отнели контрола от демократите в най-малко 18 местни камари, според Тим Стори - изборен анализатор в двупартийната Национална конференция на щатските парламенти.
"Републиканците направо удавиха демократите", каза той и прогнозира, че те ще са в най-добрата възможна позиция да контролират преразпределението на окръзите за Конгреса от 70-те години, когато то започна.
Републиканците спечелиха най-малко 500 места, което им дава мнозинство в камарите на щати като Алабама, Индиана, Айова, Мейн, Минесота, Мичиган, Ню Хемпшър, Северна Каролина, Охайо, Пенсилвания и Уисконсин, обяви Национална конференция на щатските парламенти.
Изборните резултати до момента показват, че републиканците печелят мнозинство в 54 камари, демократите контролират 38, а двете партии имат паритет в една, посочи Стори, уточнявайки, че републиканците ще заемат най-много места в щатските парламенти от 1928 г. насам.
От: http://mediapool.bg/