В социалната агенция към военното министерство е била събирана информация, за да може да се влияе при взимането на определени решения, съобщи военният министър Аню Ангелов в понеделник.
"В тази агенция още от времето на бившия министър Николай Цонев (бел. ред Цонев дълги години бе начело на агенцията) са ставали интересни неща - всеки е искал да наблюдава всеки. Явно са правени неща, които не са били твърде в ред по отношение на закона. Събирана е информация, за да може да се влияе по един или друг начин на едни или други решения", заяви Ангелов пред БНТ.
Той потвърди информация от понеделник, че прокуратурата разследва нерегламентирано събиране на данни от наблюдението с камери на всички хотели и клубове на агенцията. Според публикация на вестник "Стандарт" софийската Военноокръжна прокуратура образувала дело заради скрита в часовник камера. Тя била открита в една от стаите на хотел "Шипка", който е на разположение на агенцията.
"Това е още едно доказателство, че търговците не са само в храма, а и в Министерството на отбраната", коментира загадъчно военният министър.
Той обясни, че не може да каже дали са подслушвани офицери и генерали, тъй като в момента тече разследване.
Според публикацията разследващите са иззели шпионския часовник за експертиза, а "Военна полиция" е запечатала стая номер 222, където той е бил открит. Именно в тази стая се намирал и центърът за видеомониторинг. В него се събира цялата информация от наблюдението с камери на всички хотели и клубове на агенцията. Според вестника в коридорите на агенцията служители шушукали, че съществуват записи, в които бивши ръководни лица от армията и Министерството на отбраната се забавляват в компанията на жени. Часовникът бил изработен по поръчка на бившия отговорник по сигурността и охраната в агенцията Николай Марков, преди служител на МВР, който твърди, че никога не го е използвал.
Аню Ангелов коментира в понеделник обаче, че система за видеонаблюдение има и в Министерството на отбраната. Иначе отговорникът за охраната бил уволнен още миналата година.
Развитието на "социални дейности" влезе трайно във "визитната картичка" на Министерството на отбраната през последните години. В рамките на МО дълго време функционираше и изпълнителна агенция със същото име, от която дойде един от "най-социалните" военни министри - Николай Цонев, срещу когото текат няколко дела. Миналата седмица той бе оправдан по дело за закупуването на машина за изграждане на хангари, складове и казармени помещения.
През 2008 г. агенцията пое и управлението на военните клубове в страната. След поредна административна реформа агенцията се прекръства на “Военни клубове и военно-почивно дело", под нейната шапка влизат и военните медии.
Миналият месец Аню Ангелов потвърди, че и новата директорка на мегаагенцията Мария Димчева е обект на прокурорска проверка.
Димчева се проверява за доставки, извършени без да се спазва Законът за обществените поръчки, най-вече за хотел “Олимп” в Боровец.
Историята с "видеонаблюдението“ в хотел Шипка не е първият подобен случай, който излиза от МО в последно време. През ноември миналата година шефът на сектор "Вътрешна сигурност" във военната полиция бе задържан и бе обявено, че е подслушвал незаконно свой началник в продължение на половин година.