Вътрешният министър Цветан Цветанов ще загуби правото си да разпорежда изпълнението на СРС като следствие от скандала с изтеклите записи от подслушването на шефа на митниците Ваньо Танов. Това стана ясно в понеделник след серия от срещи по проблема с подслушването. Предстоящото отнемане на един от основните властови лостове на вътрешния министър бе анонсирано лично от премиера Бойко Борисов.
Според сега действащия Закон за СРС подслушването се разрешава от съда, но вторият разрешителен режим е в ръцете именно на Цветанов. Той трябва да издаде разпореждане за изпълнение на съдебното разрешение, което се изпраща в секретната служба в МВР СДОТО (специализирана дирекция за оперативно-технически операции). Ако министърът не издаде това разпореждане СРС-то не се изпълнява. Самостоятелно той има право да разпорежда и 24-часово подслушване или издирване без предварително съдебно разрешение.
Това е първото пряко последствие за Цветанов, след като проучванията на ресорните парламентарни комисии показаха, че вината за теча на СРС-та е по-скоро на МВР. Оставка вече подаде шефът на ДАНС Цветлин Йовчев, като повечето политици и анализатори смятат, че по този начин премиерът Бойко Борисов се опитва да спаси своя вицепремиер.
Активни дискусии
Първата дискусия бе оформена като кръгла маса в Народното събрание с участие на депутати и неправителствените организации. Втората бе своеобразна "среща на върха" с участието на Борисов, главния прокурор Борис Велчев, председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев и правосъдния министър Маргарита Попова. Именно на втората среща в отсъствието на Цветанов бе направен анонса за орязване на неговите правомощия.
Премиерът Борисов обяви, че още като главен секретар на МВР е бил несъгласен с тези правомощия на политическия ръководител на институцията. "Не виждам логиката политическо лице да дава тези разрешения, защото главният секретар е висшата професионална фигура в министерството - той трябва да върши това", анонсира предстоящите промени в закона Борисов.
Той бе подкрепен от Борис Велчев, който също се обяви за "по-малък досег на министъра" до СРС. "Има подозрения в обществото и тази дейност (прилагането на СРС, бел. ред.) трябва да се отдели от политиката", каза той.
Преди това на кръглата маса в Народното събрание Цветанов опита да тълкува статистиката от СРС в своя полза. По думите му при 63% от подслушваните лица след това се е стигнало до създаване на веществени доказателства, които да служат в съда. Как точно Цветанов е достигнал до този резултат стана неясно, защото само преди 20 дни обобщената статистика показа, че при близо 16 000 СРС-та за 2010 година, едва 2000 (12%) са използвани в съдебна зала.
Детекторът на лъжата посочил виновник от ДАНС
По време на кръглата маса Цветан Цветанов обяви, че има заподозрян служител на ДАНС за изтичането на записите от разговорите на Ваньо Танов. Въпросният служител на спецагенцията се "провалил" на проверката с полиграф.
Не стана ясно защо министърът дава публичност на тази информация, при условие, че полиграфът е помощно средство за вътрешно ползване при разследване и резултатите от него не се използват като доказателство. Експертизата, цитирана от Цветанов, е извършена от Института по психология на МВР. Срещу служителя на ДАНС има образувано дисциплинарно производство.
Вътрешният министър посочи обаче и проблеми в МВР. По думите му служител на министерството в Добрич се е отнесял "немърливо" към достъпа си до системата за подслушвания и е предоставил паролата си на трети лица. Той бил засечен и да прослушва неоторизирано подслушани разговори. Не стана ясно дали този полицай има нещо общо със скандала "Танов".
В изнервената ситуация като аргумент в своя полза Цветанов посочи, че "Европейската комисия ясно и категорично каза, че няма нарушения на законодателството в случая с подслушвания". Брюксел никога не е излизал с подобна теза, а България единствено бе призована да извърши пълно разследване.
Още пари
В Народното събрание вътрешният министър използва шума около СРС и сектора за сигурност при използването им, за да поиска повече пари. По думите му трябват 30 млн. лв., за да се осигури контрол върху служителите в ДАНС и МВР, които се занимават със СРС.
Това включва и монтаж на видеокамери в техните кабинети. Ако тези сметки са верни, това ще струва около два пъти повече от видеонаблюдението на улиците и сградите в целия столичен град. Цветанов съобщи още, че се обмисля на всеки 6 месеца служителите на СДОТО да минават на полиграф, за да се тества тяхната лоялност.
Идеи за промяна
Основните идеи за промяна на законодателството бяха лансирани в понеделник от правосъдния министър Маргарита Попова. В правосъдното министерство в момента работи междуведоствена група, която трябва да реши проблема на законодателно ниво.
Освен отнемане на властта на вътрешният министър промените предвиждат службите да бъдат задължени подробно да мотивират исканията си до съда за прилагане на СРС. Съдът от своя страна ще трябва подробно да мотивира разрешенията си, а след това и да осъществява текущ контрол. "Съдиите трябва да дават толкова разрешения, колкото могат да контролират", обясни Борисов.
Ако обаче се съди по досегашните изяви на съдии по темата, те са твърдо против възлагане на допълнителни отговорности.
Попова заяви, че МВР и ДАНС трябва да напишат вътрешни правилници за приложение на СРС, а части от тях да бъдат публични. Министърът заяви, че гражданите трябва да получат и право да търсят обезщетения, ако са подслушвани без основание. По думите й освен това информацията от СРС не бива да се филтрира, а да се предава от службите в пълния й вид на прокурора.
Преди това Цветанов обясни, че заради големия брой СРС-та СДОТО няма време да ги изпише в цялост и затова предава само части от тях на прокуратурата. Според дадените досега обяснения именно това била причината най-важните разговори на Ваньо Танов да не стигнат до прокуратурата, която е заявител на СРС-тата по разработката.
Няма да се създава нов орган за контрол на СРС, тези функции и занапред ще изпълнява ресорната подкомисия в парламента, съставена на паритетен принцип с участието на един депутат от всяка парламентарна група.
По време на дискусията в НС председателят на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска поиска ясна процедура по разсекретяване на СРС-та. Александър Кашъмов от Програма достъп до информация заяви, че контролът трябва да се извършва от постоянно действащ, независим орган със силен капацитет, подобен на Държавната комисия за защита на информацията.