Свободата днес и тук 07 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Различни гледни точки за обстановката в Либия

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
БТА

 
       Обстановката в Либия продължава да бъде сред водещите теми за чуждите издания.
       Вестниците коментират решението на съседен Алжир да приюти членове от семейството на Муамар Кадафи по хуманни причини, развитието на аферата Ивон Флечър и бъдещето на Либия.
      Алжир изпрати послание на Запада, като подслони семейството на Кадафи, пише британският в. "Индипендънт". По-рано това лято емирът на Катар гостува на алжирския президент  Абделазиз Бутефлика, за да му предаде едно послание - да не помага на режима на Муамар Кадафи. Тоест да не заменя унищожените при натовски удари либийски танкове и бронетранспортьори с подобни, собственост на алжирската армия. Твърди се, че Бутефлика е обещал всичко каквото е било поискано от него, но сега, като се съгласи да приюти семейството на Кадафи, той наруши обещанието. Всъщност съседите на Либия смятат, че либийската революция спечели подкрепата на Запада, защото либийската земя е богата на петрол. Така че като приеха роднините на Кадафи, алжирците искат да покажат на запада, че тяхната свобода няма да бъде изтъргувана срещу подкрепата на Запада, отбелязва "Индипендънт".
       Британският в. "Гардиън" съобщава нови подробности за бягството на членовете на семейството на Кадафи в Алжир. Втората жена на Кадафи, двама негови синове и дъщеря, му която вчера роди в Алжир момиченце, са избягали с шестте бронирани лимузини Мерцедес, които бяха забелязани в петък сутринта да прекосяват либийско-алжирската граница. Колите са част от скъпата правителствена флотилия от автомобили на Муамар Кадафи. Бегълците са преминали по път, който все още не е под контрола на бунтовниците. Семейството на Кадафи е прекосило границата през отдалечения пропускателен пункт Тинкарин и после е било отведено в град Джанет, където Айша Кадафи е родила дъщеря си в местната клиника. Веднага след преминаването на кортежа от автомобили алжирските военни са получили заповед да затворят границата на страната с Либия. Резултатът от това бягство е дипломатическа полемика, която отразява напрежението, породено от разпространението на Арабската пролет. Алжирското правителство се опитва да гарантира, че Алжир няма да е поредната плочка от доминото на Арабската революция и досега отказва да признае ПНС за легитимен представител на либийците. От своя страна ПНС се опитва да гарантира, че Алжир няма да се превърне в база, от която лоялистите на Кадафи ще организират контрареволюция, пише в. "Гардиън".
       В друга статия британският вестник съобщава за неочаквани жертви на смяната на режима в Либия - 18 лъва, 9 от които собственост на сина на Муамар Кадафи - Саади, които той посещавал доскоро всеки ден в зоопарка на Триполи. За последно той посетил животните преди четири седмици, придружаван от охранители и уверил шефа на зоопарка, че няма за какво да се притеснява, а после изчезнал безследно.
       В трета коментарна статия изданието посочва, че избиването на цветнокожи в Либия, смятани за наемници на Кадафи,  хвърля тъмно петно върху зрелищната либийска революция. Убийството на цветнокожите говори за едно дълбоко разделено общество, като за това разделение Муамар Кадафи е работил десетилетия наред, пише вестникът.
        "Гардиън" прави паралел между случващото се в Либия и ситуацията в Сирия. Авторът на статията Джонатан Фрийдланд отбелязва, че политиката често пъти обърква хората. Пример са Либия и Сирия. В едната страна благодарение на НАТО режимът на Кадафи рухна. В другата страна противници на режима на Башар Асад продължават да се сражават храбро, напълно убедени, че на помощ няма да им се притекат западни самолети.
        "Дейли телеграф" е на мнение, че Великобритания може да  помогне много за възстановяването на Либия. Вестникът предупреждава също, че приютявайки семейството на Муамар Кадафи,  Алжир е изложен на риска от нападения от Ал Каида. Припомня се,  че северноафриканският клон на Ал Каида е заклет враг на доскорошния либийски лидер.
           "Дейли телеграф" съобщава, че един от двамата заподозрени либийци за съпричастност към убийството на Ивон Флечър е бил открит от бунтовниците. Става дума за Матук Мохамед  Матук, който заедно с Абдул Гадер ал Багдади са главни съучастници в убийството на британската полицайка. Тя беше застреляна през 1984 г. пред сградата на либийското посолство в Лондон, като куршумът дойде от дипломатическата мисия. Преди броени дни стана ясно, че главният виновник за убийството - дипломатът Абдул Маджид Салах Амери, е бил разпознат преди години от свидетел. Той е бил експулсиран от Либия заедно с останалите дипломати в посолството след убийството. От тогава следите му се губят и се смята, че е починал. Твърди се, че от тримата мъже, отговорни за престъплението, само Матук е жив, допълва вестникът.
       По повод на бягството на роднините на Кадафи в. "Фигаро"  отбелязва, че като ги е приютил, Алжир, е доказал своето късогледство. В друга статия изданието разкрива, че през последните години Кадафи се е грижил за имиджа на режима си и е прибягнал за целта до услугите на базираната в Ню Йорк компания за връзки с обществеността Браун Лойд Джеймс, чийто президент е Питър Браун, бивш личен асистент на Бийтълс. Компанията е предоставяла услуги в областта на връзките с обществеността и на режима на Башар Асад, допълва вестникът.
       Три са причините за властите в Алжир да откажат да признаят ПНС и за решението им да приемат роднините на Кадафи, пише в. "Монд". Първо, Алжир смята, че в ПНС има ислямисти.
Второ, алжирската дипломация е парализирана от вътрешни борби кой ще наследи Бутефлика на президентския пост. И трето, Алжир е  враждебно настроен към всяка идея за промяна, за демократизация  и за революция, още повече извършени със сила, пише вестникът.
       Либийските бунтовници дадоха ултиматум на лоялните сили на Кадафи и ги заплашват с финална битка в събота, но истината е, че Триполи е разделен между бунтовнически групировки и между тях нараства полемиката коя е допринесла повече за освобождаването на столицата и каква позиция трябва да заеме. Това е илюстрация колко трудно ще бъде за бунтовниците да сплотят редиците си, пише вестник "Ню Йорк таймс".
 
     (БТА)
 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional