в. “Та неа”, Атина, 10 ноемвриИзборът на новия министър-председател на Гърция придоби характер на оперета след непрестанни обрати и отмятания на правителство и консервативна опозиция, които подлагат на жестоко изпитание търпимостта на обществото, безмълвно наблюдаващо всички задкулисни игри, довели страната до сегашното безизходно положение.
На фона на ограниченото време, което безмилостно притиска, и на ултиматумите от Европа, пристигащи един през друг с унищожително темпо, днес ще бъде направен още едит опит, за да се намери решение, и това трябва да стане на съвещание в президентския дворец, ръководено от държавния глава Каролос Папуляс.
След вчерашното фиаско около лансираното като вариант решение за избора на сегашния председател на парламента Филипос Пецалникос, предизвикало бурни реакции в средите на социалистическото правителство и парламентарната група на партията ПАСОК, се очаква Георгиос Папандреу да постави на масата за обсъждане едно сложно предложение, което според всички индикации, ще включва две имена:
на бившия вицепрезидент на Европейската централна банка Лукас Пападимос за премиерския пост, и на Евангелос Венизелос за вицепремиерския пост и финансов министър в новото преходно правителство на националното единство.
Ако има възражения от лидера на консервативната опозиция Андонис Самарас, предложението може да бъде променено и местата на двамата да бъдат разменени - Венизелос да поеме премиерския пост, а Лукас Пападимос да стане финансов министър.
Както се видя, това предложение се очерта, след като Самарас обяви, че е съгласен да приеме име на кандидат от страна на правителственото мнозинство, за да бъде преодоляна безизходицата.
Наред с това обаче бяха поставени някои условия. Вчера Венизелос изрази съгласие да бъде кандидат, докато се водеха докъсно вечерта преговорите с Пападимос. Бившият банкер пък постави три условия, за да поеме министър-председателския пост:
първо, в него да влязат възможно повече политически фигури от страна на Нова демокрация, второ, да има хлабав график за изборите /те да не са
стриктно на 19 февруари/ и трето, Самарас да подпише писмото с гаранции за спазване на условията по споразумението с еврозоната от 26-27 октомври.
Правителствени източници казаха, че Самарас засега не бил дал отговор само на едно от условията, а именно: да положи подписа си под ангажимента, че ще спази договореностите с еврозоната. Същите източници обаче дадоха да се разбере, че тази пречка “по някакъв начин” ще бъде преодоляна.
Малко след полунощ самият Пападимос телефонира на лидера на Нова демокрация, с когото обсъди обстойно рамката на своята кандидатура.
Опитвайки се да обяснят защо е закъсняло три дни предложението на Папандреу за бившия банкер, правителствени източници се оправдаха с отказа на Самарас.
За нормализиране на ситуацията в известна степен спомогнаха телефонните разговори на Папандреу с Пападимос /първият за всичкото това време/, както и на Венизелос с бившия управител на централната банка, по време на който “са били изчистени всички недоразумения”. Очевидно това са недоразуменията, възникнали около непрестанното изтичане на информации в медиите за съществуващите “изключително лоши лични връзки” между Венизелос и Пападимос. Това накара Венизелос вчера гневно да опровергае всички тези слухове.
Заслужава да се отбележи още, че в рамките на консултациите към Пападимос е било отправено предложение да бъде вицепремиер и външен министър в новото преходно правителство, в което за премиер се спрягаше името на сегашния председател на парламента Филипос Пецалникос. Сондажите обаче показаха, че той не е дал положителн отговор на това предложение.