Кларенс Реноа от Франс прес
Порт-о-Пренс, 11 януари
Две години след земетресението в Хаити, при което загинаха най-малко 200 000 души, хиляди хора, останали без дом, все още живеят в лагери без никаква надежда един ден да се завърнат
към нормалния живот.
Облика на Порт-о-Пренс не се е променил много след ужасното земетресение с магнитуд 7, което на 12 януари 2010 г. опустоши столицата на Хаити и няколко града и остави на улицата над един
милион души.
В столицата започна изпълнението на правителствена програма за завръщане на останалите без дом в кварталите, в които са живели. Очаква се тази година тя да набере скорост. Премиерът Гари Конил обяви изграждането през 2012 г. на над 3000 жилища, в които да се преместят хората от временните лагери.
Според статистиките на Международната организация по миграцията много бежанци са напуснали лагерите, но в тях остават още стотици хиляди. Като в лагера, направен в увеселителния парк Света Тереза от Петионвил (източно предградие), където над 2500 души живеят натясно при нечовешки условия.
"Пристигнах тук в 6 часа вечерта, малко след земетресението, с децата си, неколкомесечната си дъщеря на ръце и нищо друго. Всичко остана под развалините", спомня си 28-годишната Валери
Луасо.
Приседнала на една стеничка на входа в лагера, където се издигат няколко десетки избелели брезентови палатки и бараки от парчета ламарина, Валери и 3-годишната й дъщеря Келида, настанила се в краката й, хвърлят безразлични погледи към автомобилното движение на съседния булевард. За Валери всички дни са еднакви.
"Нямам никаква надежда за промяна, но докато има сол и вода . . .", казва първо Валери. После променя мнението си. "Моята надежда е Господ. А не държавните ръководители", допълва тя
примирено.
Чувството е много познато в този лагер, където останалите без дом се чувстват забравени, въпреки дошлия на власт миналата година нов президент на Хаити Мишел Мартели.
В парка, хлапета подритват стара топка, други по-малки, боси и полуголи, тичат край мръсните канавки, в които се събират отходните води и всякакви други отпадъци.
Прегърбен над стара шевна машина, на която цял ден натиска педала, Алфред Луи Еде, наричан Бос Де, се бори за препитанието си. Усмихва се с беззъбата си уста. Той е единственият шивач в лагера и не знае кога ще може да го напусне.
"Да си тръгна? Това не е мой проблем", отговаря рязко той и изтъква, че се справя благодарение на тази шевна машина от едно време.
"С този занаят си отгледах децата, те вече са последен клас и могат да се справят сами", отбелязва гордо Бос Де, който търси помощ от неправителствени организации за хората на негова възраст, над 60-годишните.
Обитателите на парка тънат в мизерия, скрити зад стени, които с нищо не подсказват за съществуването на тази малка общност в сърцето на Петионвил.
"Може би заради това сме забравени, не сме на показ като другите. Никой няма да ни види, но ние оцеляваме", заяви шивачът, който успя да намери помощ и медицински грижи за шейсетгодишните в лагера от неправителствената организация Елпаг.
(БТА)