БТА
Москва, 21 февруари /БТА/
Митингите в Русия отразяват в известен смисъл световната тенденция - реалната политика се измества в уличното пространство. Така коментират експерти на "Независимая газета" масовите съботни прояви из страната в подкрепа на премиера Владимир Путин - кандидат-президент в изборите на 4 март.
"Стратегията на Кремъл спечели победа", обобщава политологът Юлия Латинина в анализ на "междинния резултат от акциите на опозицията и на 'антиоранжевия' лагер". Тя сравнява състезанието
с футболен мач, където най-важен е броят на "вкараните голове" и "само окончателната цифра" има значение, посочва вестникът.
Предизборният щаб на Путин имаше свръхзадача - да изкара на улиците "мълчаливото мнозинство", които за разлика от малцинството няма поводи за активен протест. Сиреч да обясни на тази част от електората, че политическата стабилност в Русия е застрашена. Задача, несравнимо по-тежка от тази на опозицията - акциите "против" винаги имат малка, но трайна подкрепа сред известна част от обществото, обяснява Латинина.
Ролята на мълчаливото мнозинство обаче пада и на преден план в световен мащаб излизат активните малцинства, отбелязва нейният колега Алексей Чадаев. Аналитикът Олег Матвейчев изтъква
"склонността към пряка демокрация, проявена в стремежа на хората да излизат на улиците", като дава за пример "Гърция, Испания, Великобритания и много други страни".
Експертът Павел Данилин оприличава масовите акции в Русия на "оранжевите революции в Украйна, Грузия и арабски страни". Те всъщност бяха начин тълпата да свали управляващия режим, добавя той, но прави уговорка, че нищо подобно не заплашва Русия: "Нямаме водеща сила - масово недоволство от режима. У нас липсва масова младежка класа, недоволна от материалното си и финансово положение".
Засега в руските митинги "печели властта, нейните привърженици имат повече драйв. Драйвът за стабилност е по-силен от драйва за промени. Чувството на страх, че може да изгубиш нещо, което имаш, е по-силно от желанието да придобиеш нещо", допълва Данилин.
Руската опозиция доминираше на улицата веднага след парламентарните избори през декември, но изпусна времето и възможността да получи реално политическо влияние. В краткосрочна перспектива - до президентските избори и веднага след тях, на улицата ще побеждава провластовото, пропутинско
мнозинство, заключава наблюдателят Дмитрий Орлов.
Централният печат в Русия коментира провалените вчера преговори между кандидатите за президентския пост с цел подписване на "обществен договор по условията за легитимност на
демократичните процедури за формиране на властта в Русия". От петимата кандидати се яви само Сергей Миронов, лидер на партията "Справедлива Русия", пояснява "Комерсант".
Водачът на руските комунисти Генадий Зюганов и бизнесменът Михаил Прохоров - участници в надпреварата, се възмутили от избраното място. "Защо трябва едно споразумение за честни избори
да се подписва в Министерството на извънредните ситуации? Нима положението с честността на предстоящите избори е тъй катастрофално?" - цитира изданието думи на Прохоров.
Шефът на щаба на Владимир Жириновски - лидер на либералдемократите, нарече проекта за обществен договор "непотребна хартийка", целяща да бъде отслабена опозицията. Според Зюганов и Прохоров, ако изобщо се подписва такъв договор, това трябва да стане в Кремъл с участието на Владимир Путин. Представителят на Путин Станислав Говорухин, "възмутен от кандидатския демарш", напусна проявата, информира "Комерсант".
Общественият договор е необходим на властта, за да подпише опозицията текста на документ, съдържащ "антиоранжеви" формулировки. И по този начин да изгуби част от своите симпатизанти. В противен случай властта пак няма да е на загуба - ще заяви, че опозицията не е конструктивна, коментира в "Независимая газета" политологът Алексей Макаркин.
Всекидневниците коментират постъпката на Максим Мишченко - лидер на прокремълското младежко движение "Млада Русия". Той подаде вчера в московското кметство заявка за следизборен митинг
на 5 март на Лубянския площад и мина през задния вход, за да изпревари хора с подобни заявки от опозицията, напомнят изданията.
"Според закона при съгласуване на масови прояви в Москва имат предимство лицата и организациите, подали заявка първи. За да бъдат първи, хората се бяха наредили на опашка от вечерта на предния ден и дежуриха цяла нощ", пише "Новие известия".
Политическите дебати между опозицията и прокремълската младеж бързо прераснаха в ругатни и дребни спречквания. Към три през нощта пред кметството бе извикана полицията, разказва
"Комерсант".
Различни прокремълски младежки движения подали за 5 март заявки за "всички основни площади в Москва". Пресслужбата на едно от тях - "Нашите", заявила пред вестника, че е готова на 5 март да изведе на улицата "десетки хиляди души". Кметът Сергей Собянин разпореди служебно разследване на инцидента, добавя "Комерсант".
"Важното е да не допуснем опозиционерите до Кремъл, защото е символично място и дава отлична телевизионна картинка", обяснява за "РБК дейли" неназован политтехнолог, работещ за сегашните власти в Русия. "По сходни причини в Ню Йорк активистите на 'Окупирай Уолстрийт' не бяха допускани в Сентръл парк", добавя той.
Владимир Путин ще спечели президентските избори още в първия тур, сочат данни от последната анкета на центъра ВЦИОМ, цитирани в "Российская газета".
Ако изборите бяха тази неделя, за днешния премиер щяха да гласуват 58,6 на сто от избирателите, за комунистическия лидер Зюганов - 14,8 на сто, за либералдемократа Жириновски - 9,4 процента, за милиардера Прохоров - 8,7 процента, за водача на "Справедлива Русия" Миронов - 7,7 на сто, показва допитването.
/Андрей Шарков/