БТА
София, 12 април /БТА/
Договореното с посредничеството на ООН прекратяване на огъня в Сирия изглежда влезе в сила, след като правителството обяви, че е успяло да установи контрол в страната и ще спре военните
действия, пише вестник "Вашингтон пост".
Правителството обаче си запазва правото да отвърне на нападения на "въоръжени терористични групи". Това поставя под съмнение обещанието му да прекрати боевете съгласно предложения от международния пратеник Кофи Анан план, който заема централно място в усилията на международната общност за спиране на насилието в Сирия, отбелязва изданието.
Обявената от Сирия готовност да се съобрази с плана за прекратяване на огъня предизвиква смесени международни реакции, посочва британският вестник "Гардиън".
Сирийски опозиционни активисти и западни правителства се отнасят скептично към искреността на Дамаск, въпреки че Кофи Анан приветства изявлението на сирийското правителство като знак, че президентът Башар Асад се готви да изпълни плана за спиране на насилието.
Анан е подложен на натиск от САЩ, Великобритания и Франция да докладва бързо дали прекратяването на огъня се спазва. Но при отсъствието на наблюдатели на ООН, които се предвижда да бъдат изпратени по-късно в Сирия, не е ясно как той ще прецени това. Дипломати твърдят, че ако то не се спазва, Вашингтон, Лондон и Париж ще настояват за незабавно връщане в Съвета за сигурност на ООН с надеждата, че Русия ще спре да брани Асад от критики или санкции, изтъква изданието.
Мнозина големи играчи в сирийската криза смятат, че мирният план на Анан е последният "ограничител на скоростта" в търсенето на начин Москва да бъде убедена да се съгласи върху Асад да бъде оказан достатъчен натиск, който да го накара да спре окончателно насилието, пише вестник "Ню Йорк таймс"
Дипломати и анализатори смятат, че в известен смисъл е нужно планът да се провали, което изглежда много вероятно, така че Русия и Китай да бъдат убедени да не налагат повече вето на
предлаганите резолюции за Сирия. Критици на Сирия предсказват провал на проекта още от самото начало, като обвиняват Асад, че използва различни мирни инициативи, за да възпрепятства усилията
за уреждане на конфликта, докато се опитва да унищожи своите противници. Според специалисти никой не очаква планът да успее, тъй като в крайна сметка това, което предвижда той - да се
позволят мирни демонстрации и демократична промяна - ще доведе до падане на режима на Асад, посочва изданието.
Някои високопоставени дипломати се питат какво да се прави оттук нататък, а отговорът на този въпрос до голяма степен зависи от това какво смята да прави Русия. Експертите по руската външна политика са единодушни, че Москва не се вълнува особено от цивилните жертви в Сирия, нито от доводите за морално задължение за намеса. Русия очевидно се наслаждава на това, че отново е решаващ играч на световната сцена, затова според дипломати от Съвета за сигурност на ООН и анализатори ключът е да бъде убедена Москва, че тя може да съдейства за решаването на важен международен въпрос, коментира "Йорк таймс".
/Илиян Могиларски/