Свободата днес и тук 04 Октомври 2024  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Изплащането на студентските кредити може да се превърне в тегло за цял живот в Съединените щати

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Вашингтон, 25 април /Фабиен Фор от Франс прес/


      Часът за записване в американските университети скоро ще удари заедно със задължителното последствие - сметката, която трябва да се плати. А изплащането на заемите, взети за плащането на висшето образование, което става все по-скъпо, може да се превърне в бреме за цял живот в една страна, в която ситуацията със студентските дългове става взривоопасна.
    За първи път общата стойност на студентския дълг, който все още не е погасен, е достигнала през 2011 г. 1 трилион долара, обяви неотдавна адвокатско сдружение, специализирано във фалитите. Сдружението се пита дали тази бомба няма да предизвика следващата голяма криза в американската икономика.
        От цифрите, публикувани от сдружението, основаващи се на проучванията на множество организации, на човек може свят да му се завие, като знае, че огромно мнозинство от студентите взимат
федерални заеми или заеми от частни компании, за да платят обучението си въпреки отпусканите най-различни стипендии.
        Американците днес са натрупали повече студентски дългове, отколкото дългове от използването на кредитни карти.
       За 2010 г. стойността на заемите е достигнала за първи път символичната граница от 100 милиарда долара.
        В разгара на предизборната кампания президентът Барак Обама се зае с въпроса, като защити каузата на студентите вчера и днес по време на обиколката си в Северна Каролина, Колорадо и Айова, в навечерието на очакваното от 1 юли удвояване на лихвите по федералните студентски заеми поради липса на закон на Конгреса.
        Така например студент, подготвящ се за бакалавър, е натрупал средно дълг от 25 250 долара, а родителите, които теглят все повече и повече заеми заради децата си, са натрупали средно по 34 000 долара дългове.
        И докато разходите по записване в университети не престават да се увеличават - за 30 години те се удвоиха - дългът също набъбва. Според нюйорксата регионална банка към Управлението за федерален резерв на САЩ една трета от дълга се държи от хора над 40 години, а 4,2 процента от хора над 60 години.
       Петдесет и една годишната Дона Шелтън, която живее в Северна Каролина, поднови  медицинското си образование на 39-годишна възраст, след като беше завършила колеж преди 20
години.
        "Взех заем от 121 000 долара за 30 години при лихва от 7,5 процента. Все още дължа 118 000 долара", разказва тя.

Дона изплаща по 750 долара на месец и смята, че все пак е късметлийка, защото като помощник лекар печели добре.
        "Надявам се, че ще живея до 80 години, иначе ще умра преди да съм върнала целия си дълг", казва тя с ирония.

От всички длъжници през 2005 г. 25 процента имаха проблеми с погасяването на заемите, а 15 процента изобщо не можеха да изплатят никаква вноска по дължимата сума.
        Двадесет и седем годишният Колин Пинкам, който е сервитьор във Вашингтон, е решил преди година и половина да спре да погасява заема си от 75 000 долара за бакалавърска степен по история
        "Трябваше да избирам между това да си плащам наема и храната или това да погасявам заема си за висше образование", разказва той пред участниците в протестното движението "Окупирай студентския дълг".
        "Питам се защо ли изобщо се записах във факултета, щом като сега работя като сервитьор", допълва той.
       Студентският дълг оказва непрестанно влияние върху цикъла на живота. Заради него задлъжнелите студенти отлагат във времето житейските събития, като купуването на кола, на къща,
решението да се оженят, да имат деца, предупреждава Джон Рао, заместник-председател на адвокатското сдружение, специализирано във фалитите.
        Тази спирала може да бъде адска, главно за онези, които не могат да си намерят работа или онези, които са натрупали дълговете напразно, заради професионално обучение, което не ги е довело до нищо удовлетворяващо.
       Разходите по непогасените вноски по студентския дълг тогава следват една след друга и ситуацията е още по-драматична, защото по студентския дълг хората не могат да обявят фалит. Ако
правителството не получи заема си, то може да запорира заплатите или най-различни помощи, да премахне данъчните облекчения, да откаже разрешително за вършене на дадена работа.
        Периодично се организират протести в студентските градчета или пред офисите на заемодателните органи.
        На сайта sign.on.org 722 000 души вече са се подписали под петиция, с която миналия четвъртък призоваха правителството да забрави за студентския дълг, за да даде тласък на икономиката. /БТА/
/Габриела Големанска/

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional