Ганка Иванова
На 25 юни, след поредица от чествания по повод 150-та годишнина от рождението на проф. Иван Шишманов и в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в Страсбург беше открита изложба, посветена на световноизвестния учен, който е бил представител на България в Първия Пан-европейски конгрес във Виена през 1926 година, когато се ражда идеята за обединението на Европа.
От трибуната в пленарната зала на ПАСЕ нашия съгражданин Лъчезар Тошев е заявил, че представителите на България в асамблеята са решили да честват годишнината от българското членство именно чрез тази изложба.
„Ние, които бяхме през 1992 година в ПАСЕ при издигането на българското знаме пред Двореца на Европа бяхме вдъхновени от голямата мисия – да върнем нашата страна в Обединена Европа, откъдето ни беше откъснал комунистическия режим” е заявил Тошев пред присъстващите в залата. Той е припомнил, че първия радетел на европейската идея в България е именно проф. Иван Шишманов, и това е причината неговата годишнина да бъде отбелязана и в Страсбург.
По време на откриването на изложбата са говорили българския посланик към Съвета на Европа Андрей Техов, ръководителят на българската делегация в ПАСЕ Джема Грозданова, доц. Румяна Конева – автор на изложбата. Президентът на ПАСЕ Жан - Клод Миньон също е присъствал на откриването заедно с генералния секретар на ПАСЕ Войчех Савиецки.
След откриването на изложбата на присъстващите е бил даден коктейл от страна на българската делегация.
Отбелязването на годишнината от рождението на проф. Иван Шишманов в Страсбург е по идея на народния представител Лъчезар Тошев, който е и зам. председател на групата на ЕНП в ПАСЕ и активен участник в работата на Европейската народна партия от 1997 година до днес. Идеята си той развива още преди година в зададен въпрос към министър Николай Младенов по време на заседание в парламента.
Проф. Иван Д. Шишманов, който е наследник на възрожденската фамилия Шишманови е роден на 22 юни 1862 година в Свищов. Получил е солидно образование в Педагогическото училище във Виена /1876 – 1882/, след което е продължил обучението си по философия и литература в Йена и Женева. Още в първите десетилетия след Освобождението проф. Шишманов усилено е работил за развитието на културния и духовен живот в младата българска държава. В качеството си на министър на Народната просвета през 1903 — 1907 г. предприема мащабни културно-просветни реформи и законодателни инициативи, чрез които създава, подобрява и улеснява дейността на някои от най-важните културни институции на страната, като Висшето училище (което той превръща в Университет), Народния театър, Етнографския музей, Българското археологическо дружество, Народната библиотека, Рисувалното училище, Музикалната академия и читалищата.
Неговият син Димитър Шишманов - талантлив писател и блестящ дипломат, който подобно на баща си е служил самоотвержено на българските интереси, с последен посланически пост в Атина преди Втората световна война, е обявен за народен враг и осъден на смърт от кървавия „народен" съд. Заедно с други български интелектуалци е екзекутиран след нечовешка инквизиции и унижения.