Дневник, http://www.dnevnik.bg"Дневник" потърси мнението на политолози какво показват реакциите на властите след доклада на Европейската комисия и какво трябва да предприеме премиерът Бойко Борисов. Това е мнението на политолога Евгений Дайнов.
Какво ново каза Европейската комисия на властите?
- Оказаха се верни слуховете, че от края на миналата година правителството на ГЕРБ вече няма подкрепата на "Запада" – нито на големите държави, нито на комисията. Докладът слага правителството на Борисов и тройната коалиция в един кюп, без да прокарва каквито и да е разграничителни линии помежду им.
Това е убийствен удар срещу ГЕРБ, защото го лишава от двете основни патерици, на които се крепи: а/ хвалбите, че ГЕРБ е добре приет в Европа и САЩ; б/ отграничаването от тройната коалиция.
Другата новост е промяната на езика на доклада. От бюрократично-технически езикът е станал политически. Това означава, че решенията по неговото съдържание и тон вече не се вземат от младши експерти, а от политици – което пък означава, че проблемът "България" се взема много по-сериозно, отколкото в предишни години. Именно поради появата на политически език става възможно в доклада да се каже достатъчно ясно, че България не е нито демократична, нито правова страна.
Подобен шамар никога не е имало. Спирането на парите заради Батко и Братко беше на този фон просто един лек "чембер" по челото на тройната коалиция.
Смяната на технически с политически език е много лоша новина за правителството и в перспектива. Защото не само публиката, но и медиите по-добре разбират именно политическия език. А това ще доведе до по-голяма цитируемост в западните медии на този доклад в сравнение с всички предишни. И оценката за Бойкова България ще стане достояние на пъти повече хора и институции по света – особено във връзка с атентата в Бургас, който неминуемо ще бъде свързван с констатациите в доклада за липсата на сигурност и правила в страната.
Накратко комисията каза на властите: "Вие нямате нищо общо с нас, европейците".
Как ще коментирате реакциите на управляващите и на магистратите по доклада от Брюксел?
- Опитват се да ни правят на луди и да ни пробутват, както би казал Борисов, разни шменти-капели. Това е много, много лошо за нас, защото означава, че властта съзнателно е взела едно много, много лошо решение: да престане да обръща внимание на външния натиск и да прави онова, което си иска. А то е в максимално съкратени срокове да превърне България в своя и на своите приятели частна собственост. И да "спечели" идващите избори с машинации, репресии и терор.
Казаха ни хората достатъчно ясно: "Онези, които Брюксел смята за "лошите", за нас са добрите; и онези, които според тях са "добрите", ние ще таксуваме за лоши."
От политологическа гледна точка съобщението на властта е следното: премина етапът на фасадната демокрация; сега сме на етапа на подменянето дори на фасадата с мафиотска власт на няколко клана; предстои някакъв вид корпоративен фашизъм.
Казаха си го и затова много моля да не се правите на ударени след някой и друг месец, уважаеми...
Кой е полезният ход, който според вас премиерът Бойко Борисов трябва
да направи? Ще отстрани ли Цветан Цветанов от правителството?
- Ако ще го отстранява, това ще е заявка, че иска да обърне нещата към някаква нормалност. Подобни намерения властта няма. Нейните намерения са точно в обратната посока – България да стане нещо като Беларус. В този контекст главата на Цветанов може и да се търкулне, но поради съвсем други причини – например, за да бъде заместен с друг, още по-зловещ сатрап.