Иван БедровНовият председател на парламента г-жа Цецка Цачева закри тържественото първо заседание като го нарече „днешното съдебно заседание“. Когато бяха избрани шестимата й заместници и се видя, че няма столове за всички, г-жа Цачева нарече това „архитектурна неудобност“. А в самото начало призова колегите си да бъдат „деловити“. Разбира се, това изобщо не е най-важното. И разбира се, всеки, който застане за първи път на председателското място в пленарната зала, ще бъде изключително притеснен. Но от друга страна, не всеки, който е изключително притеснен, изобретява нови думи.
Новият председател Цецка Цачева призова и за повече работа, по-малко показност и повече самодисциплина. Сега само от нея зависи с какво ще я запомним. Дали с бисерите й, които, искаме или не искаме, вече са част от парламентарния фолклор. Дали с това, че под нейното председателство парламентът наистина ще работи повече и по-дисциплинирано. Дори и да е забавно да забелязваме бисерите на г-жа Цецка Цачева, всички имаме интерес тя да бъде запомнена с второто.
Началото на този парламент извади на показ липсата на опит. Не само политически, но и обществен. С много малко изключения новите депутати от мнозинството не са заставали публично с името си в защита на някакви каузи – политически, икономически, природозащитни, каквито и да са. Това може да бъде и недостатък, и предимство. Избирателите искаха нещо ново и получиха нещо ново. И непознато. На този фон днешният ден донесе и сериозна доза оптимизъм. Формулата на следващото управление беше обявена.
От парламентарната трибуна председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов даде отговор на основния въпрос от изборите насам – как ще бъде осигурена парламентарна подкрепа за правителството. ГЕРБ ще предложи Меморандум за политическо партньорство и подкрепа за новото управление – с ясни правила и договорки, постигнати при публични преговори. Политическата заявка е впечатляваща. Следващите няколко дни пък ще дадат отговор на въпроса – С какво ще запомним старта на този парламент? С бисерите на г-жа Цецка Цачева или с публични и принципни преговори.
Блогът на Иван Бедров: http://ivanbedrov.com/