в. ДневникАнтоний Гълъбов, социолог, преподавател в НБУ
Стабилност чрез динамика
В новото правителство прави впечатление значителният дял на хората, които директно идват от бизнеса. По принцип директният преход от частния сектор към управление на публичния носи риск, тъй като управлението на публичната сфера има специфика, която предполага неизбежно период на адаптация и на навлизане в същността на публичната администрация. Другата категория членове на правителството имат по-скоро профила на политическа кариера, формирана в партийна среда. При този профил същественото е наличието на политическо доверие. С различен опит, с различен авторитет в собствената си среда те вероятно ще са "временни" фигури, които ще поемат първата вълна на управлението на ГЕРБ. По-голямата част от тях едва ли ще бъдат хората, с които ГЕРБ ще завърши манадата си. От тази гледна точка ми се струва, че са подбирани фигури, които не носят със себе си прекалено труден за преодоляване политически багаж - нито като дълга политическа кариера, нито като политическо влияние.
Очаквам стабилност, която по-скоро ще бъде постигана чрез динамика, дори чрез по-динамични смени на геометрията на това мнозинство, защото беше избрана пистата на еднопартийно управление. Така хоризонтът на реформите е по-скоро свързан с оперативно управление на кризата и намаляване на щетите от нея. Поне в първата година, година и половина не мисля, че ще бъдат подети сериозни реформи. Ще се търсят бързи действия и резултати, което е различна траектория на развитие на мандата.
Румяна Коларова, политолог, преподавател в СУ
Тепърва ще видим дали статуквото няма да се запази
На първо място, това е кабинет, отворен към възможността да се сменят министри. Първият благоприятен момент ще бъде зададен чисто технически - ако Румяна Желева бъде избрана за еврокомисар, тъй като Борисов заяви, че тя е българското предложение за този пост. Самото й присъствие в правителството дава възможност и за други министерски промени. Със сигурност това е най-безопасната политика за министър-председателя да напарви корекции, ако приемем, че през октомври-ноември ще бъдат определени европейските комисари. Още веднъж Бойко Борисов оправда мнението, че който последен говори с него, той надделява. Той с интерес слуша първия, втория, третия, но най-накрая надделява последният.
Второ, отказвайки да си партнира с партии, Бойко Борисов става уязвим на натиск от страна на различни бизнес и финансови кръгове. Със сигурност има победители и победени в задкулисната война на бизнес лобитата, но това, което тепърва ще видим, е дали статуквото няма да бъде запазено.
Димитър Гронев, политолог
Няма лошо, че повечето министри са неизвестни
Има малко информация кой кой е освен няколко познати имена, което противоречи на традиционната схема на десницата. Претенциите за дясно или ляво като че ли разменят местата си. Няма нищо лошо министерските кресла да се заемат от неизвестни хора, стига да притежават в достатъчна степен професионализъм. Трябва да е ясна политиката и обслужващите я личности. По-интересното е, че политиката не е много ясна. Дори и да я има добре разработена, тя не е достигнала до общественото мнение. А няма нищо по-лошо от това един политик да се изживява като експерт.
За самото управление: Представете си кръстопът и на него светофар. Чакате си реда и светва зелено. Ваше е правото да преминете. Но перпендикулярно се носи кола със страшна скорост. Ще преминете ли? Не, тъй като катастрофата е неизбежна. Следователно ще пуснете движещия се с бясна скорост да реализира намеренията си. Каква е идеята? След изборите ГЕРБ има 116 депутати. Цял свят знае, че един да не ти достига другите могат да ти разкажат играта. Нищо подобно, казва ГЕРБ, ние сме мнозинство и ще правим това, което намираме за правилно. Този ирационален подход е много успешен. Обикновено когато се прилага, се описва и катастрофата. А каква е тя - ще хвърлим мандата, ще отидем на избори и вие може и да не влезете в следващия парламент. И какво казва общественото мнение - дайте му на този човек пълно мнознство, пък да има стабилност, да се борим с кризата и т.н. Този трик се използва с голям успех в много сфери на политическата психология.
Александър Андреев, "Дойче веле"
Жените в кабинета са добра новина
Повечето министри са слабо познати, но вече наметнати от медиите с мантията на добри специалисти и технократи. Главният ковчежник Симеон Дянков идва в България със стабилна международно-финансова биография, но без особен опит в работата с местния Андрешко. Силният човек в кабинета, бъдещият вътрешен министър Цветан Цветанов, на пръв поглед прави впечатление с липсата на физиономия и профил, но пък може би тъкмо такъв човек, който се радва на доверие сред редовите ченгета, е в състояние да внесе ред в МВР. Ако е почтен, разбира се.
Жена начело на българската дипломация също е добра новина. За Румяна Желева се знае, че има доста натрупан опит по конференции и семинари из Германия и че вече се ориентира в европейската тематика. Дали обаче ще съумее да смени жанра към изтощаващата външна политика? Добри са отзивите за министъра на образованието, младежта и науката Йорданка Фандъкова, а още повече - за Маргарита Попова, която поема едно от най-проблематичните министерства - на правосъдието. Опитът й във взаимодействието с ЕС по болната българска тема "съдебна система" навярно ще се окаже извънредно полезен.
Две от имената в бъдещия кабинет обаче са същинска обида за една част от гласоподавателите. Не особено талантливият скулптор Вежди Рашидов, известен с някогашните си връзки с "Мултигруп", не блести нито като мислител, нито като оратор, а поема ресор, към който интелектуалците в България са особено чувствителни - културата.
Нещо подобно може да се каже и за Божидар Димитров, който ще отговаря тъкмо за българите в чужбина - тоест за хората, които навярно в голямото си мнозинство не одобряват нито вулгарния му национализъм, нито миналото му на човек от комунистическата Държавна сигурност, нито мъжкарските му пози.
И още нещо: част от бъдещите министри многократно даваха да се разбере, че са лично предани на Борисов и поставят това си качество на първо място в списъка с приоритети. Ако действително е така, този кабинет не тръгва добре.