КапиталФинансовият министър Симеон Дянков показа, че е смел до радикалност и поне в досегашните си действия - правилен до ортодоксалност.
Само за няколко дни бяха обявени грандиозни реформи в двете най-важни приходни агенции - НАП и "Митниците" и забележете подхода: териториалните началници са освободени и поканени на конкурс, двете структури ще бъдат наредени наново и ще се освободят от излишните си поделения, около 10% от персонала ще си отиде, останалите ще могат да получат по-висок доход.
Всеки мениджър, който покрай кризата е бил принуден да предприеме подобни действия, за да подобри ефективността в собствената си фирма, знае колко е трудно, да не говорим за мащаба на двете системи. Но и всеки, който е успял, познава ползите.
Дянков поема риск, защото реформите засягат институции, които трябва да гарантират приходите в бюджета, в момент, в който финансовата стабилност е разклатена.
Но опасността не е прекомерна - над 90% от данъците се плащат доброволно и дори промяната да блокира за кратко системата за ревизиите, това няма да застраши прекалено приходите. За това пък при успех двете агенции ще са по-компетентни, по-честни и по-евтини.
Всичко казано дотук е важно само ако допуснем, че действията на финансовия министър са първа демонстрация за това, което ще последва в армията, полицията, здравеопазването, администрацията.
Защото икономиката няма да излезе лесно от кризата, ако от данъкоплатците се очаква да издържат сегашния неефективен публичен сектор, за чиито услуги да плащат по два пъти - под и над масата.
Ако това е само началото, след още десетина подобни седмици България няма да е същата. В най-хубавия смисъл.