Свободата днес и тук 01 Юни 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Колко кръгла е трапезата за АЕЦ "Белене"?

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Иво Инджев

Колко кръгла е кръглата маса, на която вече толкова години се дискутира руският проект АЕЦ „Белене”? Още една се завъртя в София – този път в НС. И както заяви в аванс премиерът Борисов, намираме се на изходната точка отново.

Сюжетът с кръглата маса навява аналогии с „рицарите на кръглата маса” и крал Артур. Че някой е крал в нашата версия и че на вересия са похарчени държавни стотици милиони, които ни заробват да похарчим още, е сред малкото известни величини на това въртене в кръг.

Кръглата маса символизира равнопоставеност. Така ли е обаче?

България може да предостави територия и евентуално работна ръка, предимно в построяването на централата. Но не разполага с „кадри”, които да управляват такова съоръжение. Предстои те, със стотици, тепърва да бъдат създавани в Русия. А оттам пък ще пристигнат най-важните, самите руски кадри. Със стотици.

България няма свои реактори. Предлага ни ги Русия, която не е успяла да продаде нито един на държава от ЕС, но е намерила в лицето на България слабото място за такъв пробив.

България не разполага с ядрено гориво. Предстои да бъде внасяно. От Русия.

България не разполага с възможности да решава проблема с отработеното гориво. Предстои да ни го решава Русия.

България няма пари за осъществяването на проекта. Русия вече ги предложи- ако трябва ще ги даде до последната рубла. Но на всяка цена иска обектът й да заработи. Централа ли си купува Русия, или направо централната част на Балканския полуостров?

България не разполага с други сигурни партньори в лицето на съюзниците от Европейския съюз ( някои, като германският концерн РВЕ, ту се съгласяват да партнират, ту пък пращат сигнали за отказ). Само бившият Съветски съюз напира в стил „всичко за фронта, всичко за победата” без да жали усилия и ресурси. Толкова им е важно!

България няма дори гарантиран пазар за евентуално произведената електроенергия ( министър Трайков категорично твърди, че за вътрешния ни пазар няма нужда от подобни нови мощности) . И нея ли ще изкупи Русия? Като във вица за обещанията на партийния функционер да направи деца на селяните, след като вече им е обещал детска градина, а си нямат дечица.

Това съотношение на силите прилича ли ви на равнопоставеност? На мен масата ми се вижда триъгълна и в най-тесния ъгъл сме притиснати ние. Това не е хипотеза, нито хипотенуза, а е абсурдно видно за всички, които се правят, че преговарят по „икономическите параметри”. Ясно е като „квадратурата” на кръглата маса. Защото, извън темата за взетите комисионни и личните облаги, на тази кръгла трапеза не става дума толкова за икономика, колкото за превземането на България от чужди на страната и нейните съюзнически ангажименти интереси.

Въпросът е геостратегически и може да бъде решен само с политически средства ( иначе какво пречи да вземем руските пари и да викаме „ура”?!).

Единственият коз на България е наличието на политическа воля да го реши. Ако желае.

Блогът на Иво Инджев - http://ivo.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional