Красен НиколовЕвропейската комисия настоя Висшият съдебен съвет да разследва задълбочено направените досега кадрови назначения около скандала "Красьо" и да предприеме адекватни мерки след това. Това заяви във вторник говорителят на ЕК Марк Грей след среща с българския министър на правосъдието Маргарита Попова в Брюксел.
"Ние ще продължим да следим много от близо това, както и какво ще последва във ВСС и прокуратурата. Успехът на съдебната реформа в България зависи от спазването на ясни и справедливи критерии при номинирането на магистратите", каза Марк Грей и подчерта, че ЕК "неведнъж" е отправяла препоръки за справяне с проблема с кадруването в системата.
Критики за липса на прозрачност и обективност имаше и в последния мониторингов доклад на ЕК.
Междувременно министър Маргарита Попова и Асоциацията на прокурорите в България също заговориха за нуждата от още оставки в системата покрай скандала с "черничкия човек с ланците".
От разследването до сега става ясно, че общо трима членове на ВСС, 15 кандидати за шефове в системата и 30 действащи магистрати, са говорили с плевенския бизнесмен Красьо, разследван за търговия с гласове във ВСС.
От началото на годината досега ВСС извърши около 100 нови назначения на ръководители в съдебната власт.
До този момент само членовете на съдебния съвет Иван Димов и Стойко Стоев подадоха оставки от постовете си, но обявиха намерения да се върнат на съдийските си места. Пламен Стоилов излезе в отпуск докато се установи каква точно е неговата роля в скандала.
Скандалът избухна през юли, след като членът на ВСС Иван Колев описа въпросната персона като "черничък човек с ланци", който пазарува гласове в съвета срещу 200 000 евро. Проверката на прокуратурата установи, че зад това име се визира 27-годишният Красимир Георгиев - човек с минимални доходи, който го играе строителен предприемач и се познава със стотина магистрати, политици и бизнесмени.
Маргарита Попова заяви, че първите оставки са движение в правилната посока, но това е "само началото на процеса". Тя призова "всички" членове на ВСС, за които има "някакви съмнения" за нерегламентирани контакти, да признаят това публично и да напуснат съвета.
Според нея и другите магистрати, които са се възползвали от тези връзки, за да бъдат назначени, трябва да помислят "дали могат да останат в системата".
След срещите си в Брюксел тя прогнозира, че мониторингът на ЕК върху България ще продължи и през 2010 година. Според нея наблюдението на ЕС "дърпа напред" реформите в страната.
Във вторник и от Асоциацията на прокурорите в България призоваха всички кандидати за ръководни постове и членове на ВСС, замесени в скандала "да намерят сили" и да напуснат системата.
"Дори фактът, че са намерили за нужно да се обаждат и да поддържат контакти със съмнителни лица, от които са очаквали очевидно неморална и незаконна подкрепа, е основание да напуснат и съдебната система", се казва в позицията на прокурорската организация, която е по-твърда от тази на главния прокурор Борис Велчев.
Велчев вече заяви, че според него членът на ВСС Пламен Стоилов не трябва да подава оставка, защото има само един разговор от 5 секунди с Красьо.
Асоциацията на прокурорите иска от ВСС да отмени своите кадрови решения около скандала и да обяви нови конкурси. "Това е единственият начин, по който върховният орган на съдебната система ще постави ново начало в своята работа и ще снеме всякакво съмнение за некоректност при назначенията на административните ръководители", се казва още в декларацията.
Ръководител на организацията е прокурорът от Върховна касационна прокуратура Камен Михов, който е шеф и на отдела за международно сътрудничество във ВКП.
От: http://mediapool.bg/