Павлина ЖелеваНеизгодни договори за стотици милиони левове и обществени поръчки, сключени в нарушение на правилата, с подписа на бившия министър на правосъдието Миглена Тачева е изпратила в прокуратурата наследницата й на поста Маргарита Попова. Само с договора за строеж на сграда за Софийския районен съд и прокуратура ще фалира държавата, каза Попова при представянето на финансовия одит за времето на Тачева. Новият министър допълни, че ще започнат и дела за развалянето на договорите по съдебен път, а трима служители от ведомството вече са уволнени дисциплинарно.
Проверката е установила, че правосъдното министерство е подписало договори са строеж и ремонт на сгради за 350 млн. лв., при положение че в бюджета му за капиталови разходи за три години напред са планирани само по 26 млн. лв. Малка част от парите са платени и сега новото ръководство на ведомството се оказва с 333 млн. лв. дълг.
Една от причините за скъпите строежи и ремонти е, че е оставено на шефовете на съдилища сами да избират проектите за тях. "Естествено е всеки да иска за служителите си най-добрите условия, но нали трябва министерството, което дава парите, да контролира. Ако нямаш пари за ресторант, си отиваш вкъщи, а не поръчваш всички най-скъпи ястия", каза Попова, която определи тази практика като лош мениджмънт.
Двата най-скъпи договора са за строителство на нови съдебни палати в София и Варна. И двата са подписани на 28 декември 2008 г. За столицата е предвидено в нова сграда на бул. "Цар Борис III" (на мястото на тази на Строителни войски) да се настанят районният съд и прокуратура. Цената на договора е 184 млн. лв. и е възложен без търг или конкурс на публичното дружество "Енемона". Същата фирма пак без конкурс преди години ремонтира Съдебната палата в София и договорът с нея се превърна в източник на продължили с месеци скандали между бившите шеф на Върховния касационен съд Иван Григоров и главния прокурор Никола Филчев. Изграждането на нова Съдебна палата във Варна пък е поверено на "Валекс" ЕООД (Трявна), сега "Валекс" ЕАД, със собственик Христо Кацаров.
Масово по договорите са включвани клаузи за неоправдано високи неустойки. Например за сградата в София се оказва, че министерството трябва да дава на строителя по 154 хил лв. на ден при закъснение на плащанията. При по-дълго забавяне министерството трябва да плати 34 млн. лв. на фирмата строител, без дори да се налага тя да доказва, че е претърпяла вреди.
За строеж на новата съдебна палата във Варна пък неустойката е 118 хил. лв. на ден. По тези сделки на изпълнителите "Енемона" и "Валекс" авансово са преведени целите суми за проектни дейности, че и отгоре. Така вместо 1.5 млн. за проектиране "Енемона" е получила над 5 млн. лв., без дори правителството да е одобрило събарянето на бившата сграда на Строителни войски, върху която е предвидено да се изгражда новата.
Делата, които ще заведе министерството за развалянето на договорите, също ще струват доста. Само държавната такса за сградата в София ще е над 7.3 млн. лв., а за тази във Варна - 4 млн. лв.
"Очаквам да бъда потърсена от прокуратурата и ще съдействам за изясняването на обективната истина", каза бившият министър Тачева пред "Дневник". По повод констатациите на одита, назначен от Попова, коментарът й беше: "Нека новият министър да каже няма ли нужда от съдебни сгради в София и Варна и защо въпреки кризата се водят преговори за покупката на сградата на Полиграфическия комбинат в София. Ще има реформа и делата ще приключват бързо, когато има зали, в които да се гледат. Тези терени стояха празни от години и нямах друг ход освен да задействам обществените поръчки." Тачева обясни подписването на договорите, без да има предвиден бюджет за тях с бавната процедура. "Никой няма да чака финансовият министър да му даде 300 млн. лв. и тогава да действа, ако иска да свърши работа", каза тя. Според нея не е провеждан търг или конкурс за избор на строител, тъй като е имало становище на Държавната агенция "Национална сигурност", че двете съдебни палати са обекти със специален режим. Бившият минисър се усъмни в размера на неустойките по договорите, съобщен от екипа на Попова, тъй като всички сделки били преглеждани от специални комисии. "Вярно е, че под всички договори стои моят подпис, така е по закон, аз нося отговорността. След като минат стоте дни на правителството на 7 ноември ще събера медиите и ще коментирам всичко с факти и доказателства", каза Тачева, която в момента е безработна, а преди влизането й в правителството на тройната коалиция беше шеф на районния съд във Варна.
Новият министърът на правосъдието Маргарита Попова съобщи още, че при крайно неизгодни цени е сключен и договорът за доставка на храна за затворите. Той е за 9 млн. лв. за три години. Доставчикът е "Панда – И.П." ЕООД. Според заместничката й Жанета Петрова фирмата е доставяла олио на местата за лишаване от свобода на цена от 3.20 лв. за литър при цена в магазините между 2.10 лв. и 2.40 лв. Сигналът срещу договора са подали служители в затворите.
От фирмата оспориха изнесената информация с разпратено от собственика й Ивайло Пандов съобщение, според което от март до август е доставяното олио е било на цени от 2.02 лв. до 2.20 лв. за литър. Пандов посочва също, че през август договорът му е прекратен от министерството и новата фирма доставя на цена от 3.20 лв.
От: http://dnevnik.bg/