Екип от "Дневник"Балканите продължават да са основен транзитен канал както за хероиновите потоци към Европа, така и за организираната престъпност. Това обявиха вчера независимо една от друга две международни организации - Службата на ООН за наркотиците и престъпленията (UNODC) и Европол. И двете отбелязват българския "принос". Българските престъпни групи са най-добрите в изработването на фалшиви евро, а банкнотите, печатани в България, са по-качествени от фабрикуваните в други страни, отбелязва Европол. През последната година се забелязва и увеличаване на количеството на амфетамините, произвеждани в България и предназначени най-вече за близкоизточния пазар.
В доклад, посветен на актуалното състояние на световната търговия с хероин, UNODC критикува България, Румъния и Гърция, че успяват да задържат по-малко от 2% от десетките тонове хероин, които годишно минават през териториите им на път от Азия към Стария континент. По този начин т.нар. Балкански маршрут на хероина продължава да е един от най-натоварените в света - той поема към 80% от 110-те тона афганистански хероин, който всяка година се доставя на основния "клиент" на Афганистан - Европа.
Според UNODC светът днес консумира по 340 тона хероин годишно, което докарва приходи от порядъка на 65 млрд. долара, немалка част от които отиват за нуждите на криминални и терористични групировки. Сред тях са и различни бунтовнически движения в Централна Азия, което може да се превърне в пряка заплаха не само за региона, но и за безценните му енергийни ресурси.
Европа и Балканите продължават да бъдат под сериозното въздействие на организираната престъпност, сочи редовният доклад на Европол. Бандитите, които си сътрудничат изключително добре, са изработили стабилни канали и сфери на действие и са достигнали забележителна специализация, пише още в документа.
България попада в т.нар. югоизточна зона, специализирана най-вече в трафик на хора и наркотици и обвързана сериозно с Близкия изток.