Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Мъглата около големите енергийни проекти се сгъстява

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
mediapool.bg

Руската страна има желание въпросът с АЕЦ "Белене“ да се реши политически и то колкото се може по-бързо, "но това е преди всичко икономически проект и можем да се ангажираме политически само след като нещата са правилно свършени икономически", заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред БНТ в петък, коментирайки разговорите си в Москва.

Нямаме окончателен разчет какъв процент от централата трябва да притежава държавата, заяви Трайков. Ако се стигне до вариант, в който България търси сама инвестиране на целия проект, нещата стават съвсем други, след като има съмнение за участието на RWE. Споменавани са варианти, според които Русия да държи голям дял от централата, но тук трябва да се обмислят всички възможни съображения, каза Трайков.

Той е бил информиран от руския си колега Сергей Шматко, че газопроводът "Южен поток" със сигурност ще мине през турски териториални води, но в сухопътната си част ще продължи през България. Трайков на няколко пъти повтори, че е получил уверения, че тръбата няма да заобиколи България, каквито спекулации се появиха в руската преса.

"Газпром" не казва готов ли е да стартира "Южен поток"

В същото време руските медии си противоречат по въпроса как ще се развият нещата с "Южен поток".

Руският премиер Владимир Путин заяви в четвъртък след разговор с италианския си колега Силвио Берлускони и с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, че "Южен поток" може да бъде построен по-рано от "Северен поток".

"Силвио налага на нашите предприятия много трудна задача по отношение на "Южен поток", посочи Путин във видеоконференция с Ердоган. "Той казва, че "Южен поток" трябва да бъде построен по-бързо от "Северен поток", който минава през Балтийско море", обясни Путин. "Наистина можем да го направим", добавил Путин.

"Ведомости" информира, че не е получен отговор от "Газпром" дали е готов да строи "Южен поток" и да се реализира пожеланието на Берлускони да отговорят на предизвикателството този проект да заработи преди "Северен поток".

Специалистът от "Газпром" бил убеден, че премиерите просто се пошегували.

Дължината само на морската отсечка от "Южен поток" е близо 900 км и график за изграждането му още няма. Според италианските инвеститори, строежът може да започне в края на 2010 г., а "Газпром" се канеше да завърши цялата система през 2015 г. Сега обаче от думите на Путин следва, че за това се отпускат по-малко от девет месеца. Наистина те може да се тълкуват и другояче: "Северен поток" ще се забави толкова много, че "Южен поток" в крайна сметка ще го изпревари, посочва "Ведомости".

Балтийският газопровод може да се забави поне една година, например заради забележките на Швеция във връзка с проекта, смята руски експерт, цитиран в статията. Шведското правителство обаче не отвърнало на въпрос от вестника, а представител на руския премиер уверил, че не става дума за забавяне на "Северен поток".

"Газпром" още не разкрива схемата за финансиране на "Южен поток", а според негови мениджъри тя ще е аналогична на приложената за "Северен поток" - 30 на сто собствени средства и 70 на сто от заеми. Ако се съди по сроковете, заявени от Путин, оценката за стойността на цялата система "Южен поток" (близо 25 милиарда евро) и дяловете на партньорите, самият "Газпром" ще трябва за година и половина да инвестира към 3.75 милиарда евро, пише "Ведомости".

По принцип това е изпълнимо за "Газпром" - особено ако заложи бъдещите си печалби от износа, за да получи кредити, коментира пред изданието московски анализатор. Ако обаче вземем предвид останалите му проекти, "Газпром" не би издържал подобно финансово натоварване, добавя експертът.

Положението с проектите станало още по-неясно

"Независимая газета" пише, че за да се реализира "Южен поток", Русия ще се наложи да прави отстъпки,като основната ще е участието й в проекта за петролопровод "Самсун-Джейхан", което поставя под съмнение руско-българския проект "Бургас-Александруполис".

Експертите имат съмнение кога ще започне строежът на тръбтата до Александруполис и изчакват реакцията на България, пише вестникът, цитиран от БТА, като допълва, че българският министър на икономиката е бил на преговори в Москва при закрити врата.

След тазгодишните избори официална София пое курс към преразглеждане на подписаните спогодби, с което сама се вкара в капан, твърди "Независимая газета". Вестникът цитира експерти, според които положението с проектите не е станало по-ясно отпреди. Сега въпросът с "Южен поток" изобщо става неясен, тъй като не се знае дори дали ще мине по набелязания маршрут. Няма съмнение, че София и нейните интереси бяха оставени зад борда и тя напълно естествено може да заяви: "Прокарвайте си "Южния поток" в Европа по суша където щете, но само не и през наша територия", казва пред "Независимая газета" руски експерт. Затова е невъзможно със сигурност да се посочват срокове за строежа, добавя той. Друг руски експерт обаче казва, че "Южен поток" ще изпревари конкурентния "Набуко", тъй като вече ясно личи интересът на сериозни икономически играчи към този тръбопровод.

Ще преговаряме отново с Русия за ползване на транзитната мрежа

"Единственото, за което молим, е България да вземе решение възможно най-бързо", цитира всекидневникът думи на Владимир Путин към българския премиер Бойко Борисов. "Тишината в отговор на тези молби принуди руската страна да действа по-решително, тъй че дори спешната визита в Москва, направена вчера от българския министър Трайчо Трайков, надали можеше да промени ситуацията", пише "Независимая газета".

По отношение на "Южен поток" министър Трайков коментира, че се предвижда двойно увеличаване на капацитета му и въпросът е как това се отразява на вече постигнатите договорености. Предстои да се решават цял списък въпроси, добави той - мрежата, транзитните договори.

"Именно затова работната група трябва по изготвянето на акционерното споразумение има много сериозна работа пред себе си. И ние искаме тази група вече да започне работа, както и другата по условията за предпроектното проучване. Радвам се, че тази среща вчера всъщност забърза нещата от руска страна, защото ние бяхме изпратили нашите предложения още в деня на срещата с Шматко", каза Трайков пред БНТ.

По повод наново повдигнатия въпрос от Русия за използване на българската транзитна мрежа – нещо, което София отхвърли преди да подпише междуправителственото споразумение за "Южен поток" – Трайков каза, че и това подлежи на преговори.

"Всичко е въпрос на това какви количества и дали количествата, които минават по сегашната мрежа, са отделни, нови, а не тези, които вече са договорени за транзит по съществуващата мрежа", каза той пред БНТ.

За петролопровода "Бургас – Александропулос" поискахме възможно решение не с плаващи буйове, а с разширяване на пристанището, каза Трайчо Трайков и заяви, че очакват отговор. Според него проектът "Самсун – Джейхан" вероятно ще се реализира, това са конкуренти проекти с "Бургас – Александропулос", но има смисъл и от двата. Мисля, че трябва да се бърза не заради самото бързане, а единствено отчитайки всички рискове, каза още Трайчо Трайков.

Москва се чуди дали позицията на Борисов е "частно мнение"

Руският в. "Время новостей" обаче коментира, че позицията на България може да забави осъществяването на проекта - София няколко пъти постави под съмнение неговата целесъобразност. Дори се отказа да го финансира въпреки доста резките изказвания на Владимир Путин за българското правителство, пише изданието.

Шефът на руската компания "Транснефт" Николай Токарев казва пред Интерфакс, че от август насам фирмата не е получила отговор от българското енергийно министерство дали става дума за официална позиция на страната или за частно мнение.

Големите енергийни проекти бяха замразени с решение на Българския енергиен холдинг по искане на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който изпрати такова писмо след като спечели изборите и малко преди да бъде избран за премиер.

Казахстански петролни компании сериозно проучват възможностите да участват в петролопровода, което може да стане чрез продажба на българския или на гръцкия дял от него, отбелязва "Время новостей", цитирана от БТА.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional