Иван БедровСнощи пред телевизионните студиа на BBC в Лондон се събраха повече от хиляда разгневени граждани. Те скандираха, издигаха лозунги, а 25 от тях успяха да пробият полицейския кордон и да се втурнат към студиата. Разбира се, полицията успя да се справи със ситуацията и не се стигна до революционни сцени, в които разгневени протестиращи се появяват в студиото по време на живо предаване.
Вероятно повечето хора в България ще се изненадат, че демонстрацията не беше нито в подкрепа на някой застрашен от изгонване в поредния сезон на Big Brother, нито срещунякой изключително неморален участник в „Цената на истината“. Разгневени граждани протестираха срещу появата на крайно десния политик Ник Грифин в една от най-популярните вечерни политически програми.
Участието на лидера на Британската национална партия и евродепутат Ник Грифин в предаване на обществената телевизия предизвика буря още преди самото участие. Правозащитни организации и политици призоваваха BBC да не допуска Грифин на екран. Бившият кмет на Лондон Кен Ливингстън предупреди, че появата му ще увеличи расистките нападения. Дори министърът от кабинета Питър Хейн призова BBC да преосмисли поканата си към Ник Грифин.
Наложи се офисът на премиера Гордън Браун да разпространи становище, че не се противопоставя на решението на BBC да покани крайнодесния политик Ник Грифин. Бордът на BBC също разпространи позиция. И тя е, че не могат да се намесят в редакционната политика и че поканата към Грифин е въпрос на преценка на редакторите на предаването.
Цялата тази ситуация може да ви се струва извънземна. За България подобна случка наистина е извънземна. От една страна – активна гражданска позиция срещу крайните популисти. От друга – защита на независимостта на медиите и свободата на словото.
Затова следващия път, когато някой се запита защо в България няма истински обществени и независими медии, нека си припомни снощната случка от Лондон. Основен пазарен принцип – след като няма търсене, няма и предлагане.
Блогът на Иван Бедров - http://ivanbedrov.com/