mediapool.bg
На заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) в сряда станаха известни имената на още неколцина висши магистрати, които активно са общували с "кадровика" в съвета – бизнесмена Красимир Георгиев, станал известен като "черничкия с ланците" или "Красьо от Плевен". Скандалът избухна, след като бе съобщено, че предприемчивият мъж обещавал да осигури срещу заплащане необходимия брой гласове във ВСС, нужни за заемане на ръководно място в съдебната система. Имената бяха съобщени от председателя на етичната комисия във ВСС Цоньо Цонев.
Сред тях са заместник-председателят на Софийския военно-окръжен съд Генко Драгиев, който кандидатствал за председател на Военно-апелативния съд. За него е установено, че имал две срещи с Красьо и девет разговора.
Другото име е на заместник-окръжния прокурор на Плевен, кандидатствал за окръжен прокурор на града - Димитър Захариев, който имал 104 разговора с бизнесмена.
Зам.-окръжният прокурор на Пазарджик, кандидатствал за окръжен прокурор, Ангел Панкьов, е водил 19 разговора с бизнесмена.
Тодор Тодоров от Районния съд в Шумен, кандидатствал за председател на Окръжния съд в града, е имал пет разговора и няколко срещи с плевенския бизнесмен.
Окръжният прокурор на Стара Загора Петър Василев е имал две срещи и 11 разговора с бизнесмена.
Прокурорът от Окръжната прокуратура в Хасково Петър Мидов, кандидатствал за по-висок пост, е имал 22 срещи и два разговора с "Черничкия Красьо".
От Апелативната прокуратура в Бургас Йордан Иванов, кандидатствал за заместник-главен прокурор и председател на Върховната административна прокуратура, имал три срещи и 22 телефонни разговора.
Председателят на Окръжния съд в Плевен, който искал да остане втори мандат на този пост - Румен Лазаров, също е в този списък.
Към имената в списъка вече се прибавят и подалите оставка Дора Чинева - председател на Апелативния съд в Бургас, окръжният прокурор на Бургас Ангел Ангелов, председателят на Районния съд в Несебър Пламен Найденов, заместник-председателят на Окръжния съд във Велико Търново Милчо Ванев и апелативният прокурор на Пловдив Андрея Атанасова.
Членовете на ВСС Стойко Стоев и Иван Димов също подадоха оставки, след като неохотно признаха за водените с Красьо разговори, които "нямали нищо общо" с кадровите решения на съвета.
След като чу тези имена, министърът на правосъдието Маргарита Попова заяви, че е смутена и огорчена от чутото.
Главният прокурор Борис Велчев допълни, че "има още няколко имена на кандидати, но има и немалък списък с некандидатствали".
Членът на Висшия съдебен съвет Петър Стоянов заяви, че ВСС е в състояние да се справи с тази ситуация, тъй като част от текстовете в Закона за съдебната власт позволявали това.
Членовете на съвета гласуваха оставката на колегата си Иван Димов, който дългоупорства да я подаде, въпреки че бе сред активно контактувалите с лобиста Красьо.
Стана известно, че ако срещу подалите оставка магистрати няма дисциплинарни производства, те ще напуснат постовете си с по 20 брутни месечни заплати или с по около 50-60 хил. лв. на човек.
От: mediapool.bg