Свободата днес и тук 11 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Бюджетът гласуван светкавично без дебат в парламента

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Таня Петкова, Светла Бъчварова

Проектобюджетът за 2010 г. стана първият, приет на първо четене без никакви дискусии. Традиционно най-важният и дебатиран документ за всяко едно правителство бе разгледан от парламента на извънредно заседание във вторник. Основните параметри на предлаганите приходи и разходи бяха изчетени от парламентарната трибуна лично от министър-председателя Бойко Борисов, макар че обикновено това се прави от финансовия министър. Не последваха никакви изказвания от страна на опозицията, въпреки неколкократните подканвания от страна на председателя на НС Цецка Цачева.

Тогава тя изненадващо предложи да се гласува и проектът бе приет със 135 гласа "за", 44 "против" и нито един въздържал се.

Единственият депутат, който все пак взе думата и обяви подкрепа на проектобюджета, бе лидерът на ДСБ и съпредседател на Синята коалиция Иван Костов.

В настаналата суматоха след вота БСП обявиха, че са чакали управляващите да дадат тон за дебат, като представят вижданията си за развитието на страната през следващата година, отразени в проектобюджета. Това, според тях, не се е случило, а те се оказали "неподготвени" да се включат по този начин в дискусията и никой от групата им не се бил записал за изказване. Самият лидер на БСП Сергей Станишев не присъстваше в пленарната зала, а както се оказа по-късно, бил в стаята на парламентарната група и "следял оттам дебата". Той дори не гласувал, "защото нямало никакъв смисъл".

Лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров бе не по-малко изненадан, защото самият той се бил подготвил да вземе отношение по проектобюджета.

Мнозинството пък намери липсата на дебат за нещо нормално. По думите на председателя на парламента Цецка Цачева, опозицията не е имала какво да каже срещу бюджета, определен от финансовия министър Симеон Дянков като "малка постна пица".

"Няколко пъти приканих депутатите да вземат отношение към проекта. След като призовах народните представители няколко пъти да се изкажат и нямаше желаещи, не ми остана нищо друго, освен да обявя режим на гласуване, което и направих", обясни тя. "Дори отмених първото гласуване с надеждата да дам възможност на някой, който се е притеснил и не е могъл своевременно да вземе отношение, да го направи, но явно нямаше желание", посочи Цачева.

"Разменените роли"

Първо четене на проектобюджета започна с формалните процедури. Становища прочетоха председателите на парламентарните комисии, като в нито едно от тях нямаше сериозни критични бележки.

След това думата взе премиерът Бойко Борисов, което накара Сергей Станишев по-късно да изкоментира пред журналисти, че министър-председателят и финансовият министър "са си разменили папките" – Борисов направил икономически анализ, а веднага след него Дянков – политическа оценка.

Пред депутатите Борисов определи проектобюджета като разработван в трудни за страната условия. Пред журналисти непосредствено след изказването си той допълни, че не помни "по-тежка финансово-икономическа обстановка от много години насам" и че "точно в този момент на него му се паднало да извежда страната от кризата с правителство на малцинството".

От трибуната Борисов заяви, че пред правителството стои задачата "да преориентира публичните финанси и да поддържа балансиран бюджет".

Преструктуриране на здравеопазването и образованието

Разработването на бюджета изискваше спешно вземане на трудни решения и преструктуриране на сектори, каза той и допълни, че основните инструменти на икономическата политика са фискът и структурните реформи.

Приоритети в политиката на правителството за следващата година, заложени в бюджета, са социалното осигуряване, образованието и екологията, обяви от трибуната Бойко Борисов.

Той изтъкна, че в здравеопазването и образователната система предстои преструктуриране. В цялата администрация ще се извършат съкращения на заетите с 15% с цел реализиране на икономии.

"Данъчно-осигурителната политика на правителството цели съхраняване на икономиката в условията на кризата и подкрепяне на растежа и заетостта. За тази цел непроменени остават ДДС, корпоративният данък и данъкът върху доходите", изчете от бележките си Борисов.

Стремежът е за увеличаване на приходите и изсветляване на икономиката, каза той и напомни, че се въвежда задължително деклариране на всички заеми на физически лица над 5 000 лева извън банковите. Въвежда се и онлайн връзка на всички фискални устройства с данъчните служби.

Ще се увеличи минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се от 260 лв. на 420 лв., каза премиерът. Максималният осигурителен доход остава 2 000 лв.

Минималното и максималното обезщетение за безработица няма да се променят – съответно 120 лв. и 240 лв. Запазва се минималната заплата на 240 лв., добавките на пенсиите за старост ще се дадат от средата на следващата година. Максималната пенсия се запазва на 700 лв., изброи още премиерът.

В лаконично допълнение към думите на премиера финансовият министър Симеон Дянков заяви от трибуната, че "това е най-трудният бюджет от десетина години, писан в условията на икономическа криза и тежко наследство от правителството на тройната коалиция".

От октомври правителството вече намалява дефицита и се опитва да балансира бюджета до края на годината, отбеляза той.

За следващата година балансираният бюджет гарантира доходите на населението, валутния борд и дава заявка за влизане в еврозоната. Бюджетът според Дянков показва, че кабинетът няма да позволи да се случи това, което стана в някои съседни страни, където заради непремерена фискална политика рязко спаднаха заплатите и пенсиите.

Костов: Приходите са твърде оптимистични

Иван Костов, единственият депутат, който взе отношение към проекта веднага след като Цачева даде думата за изказвания, посочи няколко риска за изпълнението на бюджета, сред които "твърде оптимистичният размер на БВП и данъчните приходи".

Според лидера на ДСБ като разколебаващо стабилността на финансовата политика на страната е намерението на финансовия министър да актуализира бюджета в средата на годината при добро изпълнение на приходите. Това, по думите му, ще намали финансовата дисциплина, особено в бюджетната сфера. Не са отчетени и задълженията България да връща на ЕС авансови плащания при нарушени проекти, каза още Костов.

Той потвърди подкрепата на своята партия за предлагания проектобюджет.

Станишев: "Няма смисъл"

Неподготвеността на левицата да вземе думата по бюджета бе оправдана от лидера й Сергей Станишев с оценката, че "няма смисъл".

"Не е изненада това поведение на ГЕРБ, защото от няколко месеца се вижда, че парламентът не работи", коментира той. "Управляващите живеят в свой собствен самодоволен свят, не искат да чуят различно мнение, но това ще им изиграе лоша шега", посочи бившият премиер.

Той повтори тезата на БСП, че се взимат еднолични решения, което води до авторитарен режим на управление. "Парламентът по същество се превърна в обикновена машина за гласуване на "управляващата коалиция" и по-конкретно на правителството и на министър-председателя, каза още Станишев.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional