Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Парламентът прие мораториум върху "царските имоти“

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Таня Петкова


Интериор от двореца в Кричим

Парламентът отне правото на бившия премиер Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза да се разпореждат със земи и имоти, върнати или дадени им като обезщетение на наследниците на бившите царе Фердинанд I и Борис III.

Решението, предложено от лидера на партия РЗС Яне Янев, бе взето в петък със 116 гласа "за", двама "против" и 13 "въздържал се".

ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и независимите депутати от РЗС подкрепиха решението, а опозицията се разцепи. Девет депутати от БСП гласуваха "въздържал се", останалите "против". Трима народни представители от ДПС подкрепиха искането на мнозинството, двама бяха "против", четирима се въздържаха.

По-късно в петък партия НДСВ, чийто основател и пръв лидер е Симеон Сакскобургготски, обяви с декларация, че ще се обърне чрез омбудсмана към Конституционния съд (КС), тъй като приетото решение било в нарушение на основния закон.

Решението засяга експлоатационната и строителна дейност, както и действията на разпореждане със сгради, поземлени имоти, земеделски земи, гори и движими вещи, за които има постановени решения за признаване и възстановяване правото на собственост или са дадени като обезщетение на царските наследници.

Предвиденият мораториум ще действа до приемането на специален закон, какъвто за пръв път ще бъде изготвян, след като до този момент цялата реституция на Сакскобургготски е извършена без закон.

Лицата, които се намират във владение или държане на посочените имоти и вещи, са длъжни да полагат за тях грижата на добър стопанин, в противен случай носят отговорност за вреди, е записано в решението.

БСП и ДПС се изказаха против мораториума, защото такова решение не е конституционно и ако Симеон Сакскобургготски го обжалва в съда, може да осъди държавата.

Яне Янев защити предложението си като отново изтъкна, че имотите са върнати на Симеон Сакскобургготски неправомерно, без той да има законови права върху тях.

Според Янев проблемът с царските имоти е важен индикатор дали България ще се представи като изпълнител на европейските принципи на правораздаване.

РЗС готви спецзакон за отнемане на имотите на Сакскобургготски

По-късно в кулоарите на НС Янев съобщи, че РЗС готви закон за статута на "царските имоти“ и в него ще се регламентира точно как ще се изземват имоти на Сакскобургготски и ще се връщат на държавата.

Според лидера на РЗС, който от миналата седмица е независим депутат, както и останалите още 8 народни представители от партията, пазарната стойност на всички имоти и гори, върнати на бившия премиер, е около 500 млн. евро.

В условия на криза това е значим ресурс и не трябва да се пропуска шансът да се използва от държавата, каза той. Янев се зарече до 6 месеца проектът ще бъде внесен в парламента.

Янев настоя бързо да се направят описи на имотите и да се поставят наблюдатели, за да се избегне евентуална сеч или ипотекиране на имотите.

Според него Сакскобургготски е злоупотребил със служебното си положение и при груб конфликт на интереси, докато беше премиер, сам е внесъл в МС предложение да се обсъди деактуване на имоти от публична в частна държавна собственост. Сред имотите, които са върнати по този начин, е дворецът "Врана", "Царска Бистрица", къща в село Баня, каза Янев.

Държавата може да бъде осъдена заради решението

БСП поиска преди дебата за мораториума да бъдат изслушани министрите на благоустройството Росен Плевнелиев и на земеделието - Мирослав Найденов, но предложението й бе отхвърлено.

Заместник-председателят на ПГ на БСП Михаил Миков обяви, че те ще се въздържат при гласуването на мораториума, защото няма яснота какви са спорните имоти. Той каза, че това решение ще има не само политически, но и правни последици. Ако се окаже, че някой от тези имоти е придобит на законно основание, може да се заведат искове за вреди и пропуснати ползи, предупреди Миков.

Четин Казак от ДПС посочи, че конституцията и Европейската конвенция за правата на човека гарантират неприкосновеността на частната собственост. Според него това решение може да даде основание да се сезира Конституционният съд, както и Европейският съд по правата на човека.

Лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че с този акт парламентът трябва да покаже, че никой не е над закона, има правила и те трябва да се спазват. Най-много съжалявам, че Симеон Сакскобургготски не намери сили да върне имотите, за които стана ясно, че са върнати погрешка, отбеляза Димитров.

Наскоро министърът на земеделието Мирослав Найденов заведе съдебен иск срещу Сакскобургготски за връщане на всичките възстановени му над 16 хил. дка гори в Рила. Държавата претендира за обезщетение в размер на 5 млн. лв., на колкото министерството е оценило приблизителната печалба от изсечените над 30 000 кубически метра дървесина в тези гори, а освен това се настоява за забрана върху разпоредителни сделки с тези гори, както и на сечта в тях.

НДСВ: НС пожертва конституцията заради полицейщината и злобата

НДСВ, чийто нов председател е Христина Христова, остро протестира срещу поредица от решения на Народното събрание, "с които грубо се потъпкват конституционни свободи и демократични права на българските граждани".

"НС неколкократно пожертва конституцията пред "олтара” на полицейщината, популизма и злобата“, се казва в декларацията.

Парламентът е обвинен за нарушаване "неприкосновеността на частната собственост, неприкосновеността на личния живот и кореспонденцията, погазено е разделението на властите като основен принцип на демократичното общество.“

НДСВ заявява още, че ограничаването на суверенното право на собственост е единствено от компетенцията на съда.

НДСВ протестира още и срещу промените в Закона електронните съобщения (ЗЕС), които, според партията, "въвеждат полицейщина и атакуват директно правото на гражданите на лична неприкосновеност“.

"Полицейското посегателство срещу неприкосновеността на личния живот е много по-значима тема за референдум, отколкото новините на турски език“, смятат жълтите, които ще сезират КС и за тези текстове.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional