Димитрана Александрова,Прословутият скандал с онзи Красьо и Висшия съдебен съвет е поредната серия от безкрайната българска сага, че в тая държава всичко става с връзки и рушвети. Той е
на път да завърши по най-вредния начин
– като затвърди убеждението, че в България не може да има справедливост, защото магистратите са подкупни. Сякаш за да превърне сагата в гротеска, в разгара на скандала някакъв мошеник, облечен в червена съдийска тога, шеташе из Съдебната палата. И успя да събере "такси" от клиенти на Темида, за да им уреди "правилни" решения. Защо да не платят хората, а да разчитат на правосъдие в система, при която магистратите са заподозрени, че купуват и продават постове.
Нека повторим набързо какво има в този скандал. Разказват, че един младеж предлагал на магистрати срещу 200 000 евро да ги уреди на шефски пост в съответните съдилища и прокуратури, като мотивира достатъчен брой членове на ВСС да гласуват за тях. Той доказвал връзките си, като контактувал с видни хора. За алъш-вериша публично съобщи един член на ВСС и така разследването бе затруднено.
Прокуратурата все пак извади имената на десетки магистрати от всякакви нива, които са били в телефонна връзка с Черничкия. Някои доброволно, други с подсещане напуснаха шефските постове, но останаха в съдебната власт. Оставки подадоха двама от ВСС, съветът се почувства пречистен и започна пак да назначава. Почувстваха се пречистени и някои от контактувалите местни – защото да не кандидатстват за началници, но този път да ги избере вече непорочният съвет?
Някои даже демонстрираха морал, разказвайки пред ВСС как младежът им се обаждал за услуги и присъди, но те не ги правели. Още не стихнал скандалът с Черничкия, тръгнаха нови – за някакъв Баджанак, и той брокер на назначения, и за някакъв кръг "бели покривки", който задкулисно кадрува, а ВСС само козирува.
От цялата тази вакханалия остава противното чувство, че съмнителни хора раздават съмнително правосъдие като началници или като редови магистрати. Остава и ужасно обезкуражаващото убеждение за
изначална сбърканост на системата
реформирана няколко пъти. ВСС три пъти беше разпускан предсрочно, защото политиците променяха Закона за съдебната власт уж за да направят правосъдието по-ефективно. Сегашният състав е от 2 години и е първият щатен, за да може да се отдаде максимално на организацията и ръководството на системата.
Никога обаче не е имало толкова силни подозрения към морала на самите членове на ВСС. Те започнаха не с текущия скандал, а с безпринципното кадруване, когато 25-имата с тайно гласуване и с непрозрачни критерии избираха местни началници, нежелани и от подчинените, и от висшестоящия си ръководител. Или отказваха да накажат магистрати, които не си вършат работата. Стигна се до безпрецедентния случай началничката на Инспектората към ВСС Ана Караиванова да заведе дела срещу ВСС заради "помилване" на мудни съдии и прокурори, бавили с месеци преписки.
Докато ВСС така ръководи, всеки доклад на Европейската комисия отчита, че България има проблеми с правораздаването. Това го знае всеки, имал нещастието да опре до съдебни услуги. Няма нужда Брюксел да казва, че трябва промяна. Тя е необходима на българите, които живеят с убеждението, че
справедливост няма, защото няма кой да я раздаде
Неприятно е, че ще се случи за пореден път, но при тези основателни съмнения в почтеността изглежда единственият изход е политиците да разпуснат ВСС, като променят начина на избирането му.
Сега в съвета по право влизат шефовете на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и главният прокурор. Единадесет от членовете се избират от общите събрания на съдиите, прокурорите и следователите. Единадесет се гласуват от депутатите с обикновено мнозинство. Точно изборът на политическата квота трябва да се промени, като се намери начин за повече консенсус.
Например 2/3 мнозинство и/или гласуване само на кандидатури, предложени от 3-те магистратски гилдии. Конституцията не изисква, но и не забранява този избор да става с квалифицирано мнозинство, а Съюзът на съдиите даде пример, като предложи парламентът да изпрати във ВСС уважавания Румен Янков на мястото на някой от подалите оставка заради скандала с Черничкия.
През септември, като се върна от Брюксел, правосъдният министър Маргарита Попова, която председателства ВСС, но не участва във вземането на решения, каза: "С ръководители, които сеят отрова, раздори, интриги, реформа няма да се случи. Съдиите, прокурорите и следователите трябва да усетят от нас почтеност, откритост и здрава ръка. Иначе няма да променим съдебната система и ще се наложи нас да ни променят."
Бойко Борисов и ГЕРБ бяха избрани, защото обещаваха да въздадат справедливост. Всичко в този ВСС показа, че да чакат от него помощ за по-ефективно и почтено правосъдие, е все едно да се надяват да преместят гробище с помощ отвътре.
От: http://dnevnik.bg/