Рога и КопитаНяма разрешение за експорт на трофейния архар. 5 години затвор грозят Гоце
Официален узбекски източник потвърди информацията за узбекския бракониерски лов на президента Първанов разгласена от журналиста Сергей Наумов* в публикация в сайта
ferghana.ru от 2 декември 2008 г.
Според заместник-директор на Нуратинския държавен резерват, цитиран в
бюлетина на международната работна група по дивите кози към "Международния съюз за защита на природата" (IUCN*) за месец септември 2009, на 7 ноември 2008 г българският президент е посетил резервата. В района на главния планински връх Хаят Баши той причакал два архара подгонени от служители на резервата и застрелял един от тях.
Министерският съвет на Узбекистан е издал разрешение за лов в ловното стопанство (лесхоз), но не и на територията на резервата, където ловът е забранен по принцип . През последните две години узбекските власти не са издавали разрешение за експорт на трофей от защитения вид "архар на Северцов" съгласно нормите на Вашингтонската конвенция за търговия със защитени видове (CITES). Възможно е българският президент да е изнесъл трофея без такова разрешение - пише в бюлетина, който отбелязва също, че България е член на Европейския съюз и като такава е подписала многобройни конвенции за защита на дивата природа, включително и CITES.
Отстрелът на защитен вид се наказва в Узбекистан с поправителен труд и глоба. Както поясни пред Рога и Копита Стефан Аврамов от "Българска Фондация Биоразнообразие", след като има данни за унищожаване на застрашен вид и липсва разрешение по Вашингтонската конвенция на CITES, Първанов попада под ударите на Чл. 278в от българския НПК:
Чл. 278в. Който унищожи, улови, задържи или продаде екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни, включително от видовете по приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, означени със знак (*) без необходимото за това разрешение, се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от хиляда до пет хиляди лева и с компенсиране на нанесените щети.
Това беше подчертано от природозащитници и опозиционни депутати още миналата година, когато избухна "скандала с архара". Досега обаче липсваше официално потвърждение за извършеното престъпление от представители на узбекските власти и от международните организации.
Коментар: Рога и Копита публикува по изключение и против официалната политика на сайта тази достоверна информация от реномиран международен източник. Считаме, че тъй като потвърждението вече е налице, прокуратурата може да се сезира със закононарушението. По източници на Рога и Копита Първанов е отстрелял дива коза и в България. Това е станало през 2008 г. в дивечовъдна станция Борово в Родопите. Дивата коза също е защитен вид и ако липсва разрешение за отстрел от МОСВ президентът е натрупал още годинки по Чл. 278в. За резила и наглостта не говорим, там натрупването е капитално.
* Журналистът Сергей Ежков от Ташкент също публикува информация за лова на Първанов. Чуйте
интервю с него.
** IUCN е най-старата и най-голяма мрежа за защита на природата. Организацията е базирана в Женева и е създадена през 1948 г. В нея членуват повече от 1000 правителствени и неправителствени организации. Експерти към организацията са 11000 научни работници в повече от 160 страни.
Допълнение
МОСВ трябва да отговори дали съгласно КОНВЕНЦИЯТА ПО МЕЖДУНАРОДНАТА ТЪРГОВИЯ СЪС ЗАСТРАШЕНИ ВИДОВЕ ОТ ДИВАТА ФАУНА И ФЛОРА, (Вашингтонска конвенция CITES) по която България е страна е регистрирало вноса на трофейния архар от Първанов. Ако го е регистрирало, на какво основание е станало това и представено ли е разрешително за износ съгласно Чл. IV ал 4.
Член IV Регламентиране на търговията с екземпляри от видовете, включени в Приложение II
1. Цялата търговия с екземпляри от видовете, включени в Приложение II, се извършва в съответствие с разпоредбите на този член.
2. За износ на всякакви екземпляри от видовете, включени в Приложение II, се изисква предварителното издаване и представяне на разрешително за износ. Разрешително за износ се издава само когато са спазени следните условия:
а) научното ведомство на държавата износителка е преценило, че такъв износ няма да навреди на оцеляването на вида;
б) ръководното ведомство на държавата износителка се е убедило, че екземплярът не е добит в нарушение на законите на тази държава, отнасящи се до опазването на фауната и флората;
в) ръководното ведомство на държавата износителка се е убедило, че всеки жив екземпляр ще бъде така подготвен и транспортиран, че да се сведе до минимум рискът от нараняване, увреждане на здравето му или жестокост.
3. Научното ведомство във всяка страна наблюдава както разрешителните за износ, издавани от тази държава за екземпляри от видовете, включени в Приложение II, така и самия износ на такива екземпляри. В случай че научното ведомство реши, че износът на екземпляри от някои от тези видове следва да бъде ограничен с цел запазването на вида в целия му обхват на равнище, съответстващо на ролята му в екосистемите, в които се среща и е значително над равнището, което би наложило включването на вида в Приложение I, научното ведомство препоръчва на съответното ръководно ведомство да вземе подходящи мерки за ограничаване издаването на разрешителни за износ на екземпляри от този вид.
4. За внос на всеки екземпляр от видовете, включени в Приложение II, се изисква предварителното издаване и представяне на разрешително за износ или сертификат за реекспорт.
Блогът Рога и копита - http://www.rogaikopita.com/