Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

България и Русия готвят съвместен план за реализацията на АЕЦ “Белене”

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
mediapool.bg

Руският министър на енергетиката Сергей Шматко и българският му колега Трайчо Трайков са се договорили в рамките на две-три седмици да съставят конкретен план за действие по проекта за АЕЦ ''Белене'' и пристъпването към реализацията му. Това съобщи в четвъртък руското енергийно министерство на енергетиката, цитирано от РИА Новости.

Според министър Трайков принципното споразумение е на лице и остава да бъдат уточнени детайлите.

“Концепцията ще бъде обсъдена на правителствено ниво в България и Русия и след това в хода на разговорите ще определим както целевата структура, така и необходимите структури за достигането им”, каза Трайков, цитиран от БНР.

В сряда министър Трайков изненадващо замина за Москва, като от ведомството му обясниха, че той и руският му колега ще разискват важни енергийни въпроси. На срещата са обсъдени освен АЕЦ “Белене”, така и бъдещето на газопровода “Южен поток”, петролопоровода “Бургас-Александруполис” и доставките на природен газ за България от “Газпром”.

Срещата се случва само десетина дни след като Трайков и Шматко се видяха в София, но не постигнаха напредък в преговорите за реализацията на важните за Москва проекти. Шматко даде да се разбере, че Русия желае на всяка цена да реализира втора атомна централа, като последната оферта на руснаците бе да финансират на корпоративен принцип, без държавни гаранции, пълния обем работа на своите компании, ангажирани в проекта “Белене“.

Международният търг за изграждането на два блока от АЕЦ  “Белене” беше обявен през 2005 г., като на следващата 2006 г. търгът беше спечелен от руската компания “Атомстройекспорт”. Договорното споразумение беше подписано през 2008 г. Стойността на проекта се оценява на почти 4 млрд. евро за два енергоблока по 1000 МВт.

Един от най-големите европейски производители на електроенергия – германската компания RWE излезе от проекта в края на месец октомври. Делът на компанията възлизаше на 49 %, докато контролният пакет от 51 % e собственост на българското правителство. В момента България търси нови инвеститори.

Директорът на руската държавна корпорация “Росатом” Сергей Кириенко заяви още през септември, че Русия е готова да изпълнява не само ролята на изпълнител, но и на инвеститор в проекта.

Газпром ще предоговори условията за доставки на газ за България

В началото на идната година започват преговори за ново споразумение за доставките на газ от Русия, стана ясно още след срещата на Шматко и Трайков.

През януари, най-късно през февруари, ще започнат преговорите за ново дългосрочно споразумение с Русия. Като припомни, че някои от договорите изтичат догодина, Шматко заяви, че от страна на "Газпром" на България ще бъдат направени нови изгодни предложения и ще бъде постигнато споразумение, което да направи процесът на доставките прозрачен. На предстоящите разговори ще се обсъжда и искането на българската страна за отпадане на посредниците, каза от своя страна министър Трайков.

Българският министър е получил и уверенията на своя руски колега, че през тази година са взети всички необходими мерки, за да няма нова газова криза.

"Това е, което всички искат и няма нито една незаинтересована страна това да не стане и затова, мисля че имаме всички основания с обши усилия и общо мислене зимата наистина да бъде безпроблемна по отношение на газовите доставки", допълни още Трайчо Трайков.

В началото на идната година започват и конкретните разговори за газопровода "Южен поток"

“Динамиката на развитието на сътрудничеството с България по въпроса за реализацията на проекта “Южен поток” е много позитивна. В най-скоро време – през януари – се планира кръг от преговори между българските колеги и “Газпром”, e заявил руският министър след срещата.
 

Междувременно агенция Блумбърг съобщи, че компанията “Транснефт”, руския държавен петролен оператор, е обезпокоена, че новото правителство на България може да се изтегли от проекта за петролопровода “Бургас-Александруполис”, които има за цел да облекчи натоварените турски проливи.
 

“Това правителство ясно посочи, че този проект не е изгоден за България”, e заявил изпълнителният директор на руската компания Николай Токарев пред Блумбърг.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional