Петя СтоеваИма един откъс от “Вавилонска хроника” на Станислав Стратиев – “Паскал сред розите”. В изкупвателния пункт не приемат млякото на Паскал, защото е с ниска масленост. Затова той се бори с маслеността като грешен дявол. Добавя маргарин, след изчезването му пробва да създаде синтетичен продукт, обмисля да приложи вакуум и др. По едно време е толкова отчаян, че е на крачка да сложи дори масло. Не му хрумва само едно – да престане да сипва вода в млякото.
Невероятна е тази изобретателност, още по-невероятно е упорството срещу нормалното – по никакъв начин да не правиш нещата по естествен начин. Какво е това - неизкоренима тъпота, шмекерство или и двете заедно.
Докачен от отказа да приемат разреденото му мляко, Паскал мисли: “…мерят, сякаш те ще го пият.” По този начин демонстрира траен отказ да играе по правилата и откровена досада от спазването им. Демонстрира и още нещо - пренебрежение към потребителя. Паскал гледа на него като на същество, което трябва да бъде спечелено не с качествена стока, а да е неизбежно принудено да консумира влошен продукт. Защото “на кой сега маслеността е висока” – аргументира се той.
Мои приятели, живеещи в Германия, споделиха, че германскии вериги за хранителни стоки са се отказали да започнат бизнес в България. По-ниските им цени и по-високото им качество създали “проблем”. Германците не били съгласни да си партнират с нас, при положение че стоките се оскъпят. С една дума проявили неотстъпчивост пред нашенския “стандарт”. Държали си на техния – сякаш те ще купуват по-скъпи стоки. Те не знаят ли, че за всеки влак си има пътници.
Как ли биха се удивили горките германци, ако разберат, че тук качиш ли се на влака на “Топлофикация” веднъж, слизане няма. Този свят обред, по-съдбовен от брака, не може да се разтрогне. Защитен е от Закона. А Законът трябва да се спазва, нали така?
По едно време се оказа, че липсата на морал не е пречка да работиш като следовател. Дали пък не предстои да стане изискване.
Едно време ни задаваха въпроса: “Социален или национален герой е Бай Ганьо?”. Отговорът беше, че е социален такъв. По-точно представител на хищната и безскрупулна буржоазия, експлоататор на народа. Мошеник и далавераджия. Учеха ни, че е останал във времето на Алеко докъм септември 1944 и не пътува с нас във влака към светлото бъдеще. Така ли е наистина. Дали пък бай Ганьо не е успял да се промъкне във влака. Дали не е пропътувал през времето в близката ни история и сега е на една ръка разстояние. Не на всеки километър. Не се ли оказа наистина социален тип, особено витален и масов на родна територия точно днес. Не е ли той навсякъде, където би могло да е чисто, удобно, подредено и приветливо, а е точно обратното - мръсно, неудобно, хаотично и потискащо. Това е неговата България, на бай Ганьо. За него спазването на ред и правила е ограничение. Да се съобразява с тях или с други хора е посегателство над личността му. За него е достатъчно само неговия двор да е подреден. Другите – кучета ги яли. Личността му е импулсивно лакома. Той държи да избира коловоза и да налага своите „правила”.
Веднъж от прозореца на един джип на централна софийска улица се показа ръка и небрежно пусна найлонов плик с боклук. Ръката не целеше близкия контейнер, тя просто се отърва от товара си, тъй както куче се облекчава, където го споходи нуждата.
И Паскал, и бай Ганьо се чувстват уютно сред граждански вакуум. Това е средата, в която човек безропотно си купува разредено мляко и приема да го правят на маймуна.
Дали затова Европа не гледаше изпод вежди и със запушен нос спираше парите за новата си членка. Тя пък, обидена, продължаваше да сипва вода в млякото.
Дали номинацията на Румяна Желева също беше вода в мляко?
За тези, които злорадстват или хуманно я „съжаляват”, какво да говорим за тях. Те просто са си родени във водно мляко. Но държат винаги да са на власт, за да си го сгъстяват и уплътняват и да си го пият с много екстри. Но на собствените си граждани пробутват разредено и некачествено по всички линии. Тъжна работа.