Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Желева - българската грешка на кастинга?

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Александър Леви

Дали Румяна Желева беше неподходяща кандидатура? След оцененото като неубедително изслушване на европейския комисар предложен от София, пресата си задава въпроси.

Датата на "големия изпит" на българският комисар Румяна Желева пред европейските депутати се очакваше с нетърпение в София и със сигурност с малко страх.

На 12 януари вечерта, най-европейският от българските ежедневници, "Дневник", дори предвиди на сайта си специална система за проследяване в реално време на изслушването на кандидата на София за ресора Хуманитарна помощ в Комисията Барозу.

Минута след минута, с текст, видео и RSS поток, българските интернет потребители преживяха мъките на тяхния кандидат през трите часа на едно бурно изслушване.

Присъдата, известна от вечерта на 12 януари е на първа страница на сутрешното печатно издание на "Дневник": "слабо представяне" и "скандал".

От няколко седмици европейските дипломати прогнозираха труден момент за българската кандидатка, бързо квалифицирана като слабото звено на новата Комисия.

Немската преса между другото отрази слухове, циркулиращи в София относно миналото и връзките на Румяна Желева, член на ГЕРБ (партията на премиер-министъра), бивш евродепутат и министър на външните работи в новото дясноцентристко правителство на Бойко Борисов.

"Гангстерска съпруга за Комисията?" - запита се Die Welt, посочвайки връзките на нейния съпруг с мафиотско-икономическия конгломерат ТИМ едновременно със съмненията за нейната "компетентност". Кореспондентът в София на Tagesspiegel разказва, че в столицата са в обръщение две биографии на Румяна Желева.

В официалната тя се представя за преуспяла млада жена (тя е на 40 г.) от прехода с безупречна кариера, докато неофициалната припомня различни директорски позиции, които тя е заемала в съмнителни предприятия и оспорвани приватизационни фирми.

Кандидатката се възмути от "очернящата кампания", която според нея е оркестрирана от предишното правителство доминирано от Социалистическата партия (бивши комунисти), победена от ГЕРБ на парламентарните избори през юли 2009 г.

Подети от Зелените и социалистите в Европейския парламент, тези въпроси доминираха сеанса с въпроси и отговори председателстван от евродепутатът Ева Жоли, която е бивш антикорупционен съдия.

В залата се раздаваха документи, по-специално статията от немскоезичното издание на Financial Times за предполагаемата дейност на Г-жа Желева като шеф на "Глобал Консулт", фирма изчезнала от нейните декларации за конфлит на интереси през 2007 г.

Според обвинителите на Желева тя е останала неин собственик до 2009 г. Румяна Желева се защити, канейки депутатите да прочетат "обемистото досие" подготвено в нейна защита или да дойдат сами в България.

Неубедително, смята "Дневник", който цитира множество депутати от левицата и десницата присъствали на заседанието. "Тя не даде убедителни отговори нито на запитванията за прозрачност относно нейния бизнес, нито за това какво възнамерява да прави със своя ресор." - продължава Дневник.

Проявявайки повече симпатия към българската кандидатка, многотиражните софийски вестници подчертават настоятелния характер, дори злобата на някои евродепутати, между които българката Антония Първанова от либералите, обвинена от Желева, че "разпространява слухове".

След директния сблъсък на двете жени, изслушването премина в "скандал" и разчистване на сметки - твърди масовата преса. "Желева под кръстосан огън" е заглавието на "Стандарт".

"Разпнаха Желева" - наддава "24 часа", чийто кореспондент в Брюксел разкрива езиковите "смущения" и "запъвания" на кандидатката, която предпочете да отговори на български на всички притеснителни въпроси. "Не е спряла да се усмихва и да чете от записките си, вместо да гледа аудиторията в очите" - допълва обвинението "Дневник".

"На катапулта", "Една българка на обвинителната скамейка"... международната преса също не е нежна с кандидатката от София, чието място в новата Комисия е все по-малко сигурно.

На следващия ден българският премиер Бойко Борисов защити избора си без да изключва "план Б", тоест, друг кандидат. "Заложиха капан на Желева" - анализира
силният човек на София, посочвайки за пореден път "подривната дейност на комунистите".

Очевидно слабо убедени от нейните декларации, европейските депутати, които разпитваха вчера Г-жа Желева се обърнаха към юридическата служба на Европейския парламент за "разяснения".

"Решението трябва да е на Г-н Барозу, след като се запознае с досието, дали да остави Г-жа Желева на поста" - смята Шарл Горенс от Люксембург след проведеното вчера вечерта (12 януари) заседание на координаторите на комисията, която изслуша българската кандидатка. Жозе-Мануел Барозу има 24 часа, за да се произнесе.

От: http://kafene.net/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional