Видно от Булстат "ЕТКО-ШНАЙДЕРС" е съсобственост на "ЕТКО-ДУНАВИЯ", представлявана от Николай Беров и "НИФ Труд", представляван от Желева. Впоследствие, на 03.06.2005 г. Николай Беров е заличен като управител, а на 04.11.2005 ЕТКО-ДУНАВИЯ е заличена като съдружник в ЕТКО-ШНАЙДЕРС.
Историята на "ЕТКО-ДУНАВИЯ" е изключително любопитна. Тя е регистрирана през далечната 1990 г. като филиал на лихтенщайнската фирма "ЕТКО ЮРОПИЪН ТРЕЙДИНГ ЕСТАБЛИШМЪНТ". В молбата за регистрация до съда пише, че разрешението за регистрация на филиала е от Министерството на икономиката и планирането в Заповед N°28 от 26.07.1989. Фирмата "ЕТКО ЮРОПИЪН ТРЕЙДИНГ ЕСТАБЛИШМЪНТ" е регистрирана във Вадуц на 12.10.1988, има капитал от 30000 швейцарски франка и се представлява от адв. Иво Бек.
Първоначално "ЕТКО-ДУНАВИЯ" се представлява от Ангел Иванов Найденов, който скоро е сменен от (вече покойният) Йовко Иванов Найденов, брат на скандално известният социалистически бизнесмен Георги Найденов.
В изследване на журналиста Христо Христов за задграничните търговски дружества е разказана подробно историята на Георги Найденов от ПУ на ДС, създател на първите задгранични дружества, като най-първото е "Имекстраком" регистрирана също в Лихтенщайн
http://www.dnevnik.bg/bulg
Следователят Николай Орешаров разследва Георги Найденов в края на 60-те. В книгата си "Банката" той твърди, че парите за основния капитал на ЕТКО са дадени на Найденов от Шабан Фатик. Но тук вече напускаме документалния жанр и навлизаме в несигурните води на литературата.
Всъщност, интересният въпрос е дали по документи Румяна Желева до този момент се води управител на "ЕТКО-ШНАЙДЕР" и ако това е факт, защо не е отразено в подадените от нея декларации и дали не е в ситуация на конфликт на интереси.
По материала работиха Атанас Чобанов и Асен Йорданов
Блогът на Атанас Чобанов - http://www.atanas.fr/