Петя Владимирова"Това, което народът очаква, и това, което Брюксел очаква, ще бъде направено."
Дали случайно или обмислено, в този ангажимент на премиера Бойко Борисов, изречен пред неотдавнашното съвещание на МВР, Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) и прокуратурата, се долавя
разлика между двете очаквания - на народа и на Брюксел
А разлика май има, ако си го признаем честно. Народът иска държавмата да се справи с тероризиращата го пряко престъпност, като се почне от набезите над имуществото му и се стигне до злодействата над беззащитни хора. Бандитизъм, който може и да бъде организиран, но може и да не бъде.
Брюксел очаква резултати в разкриването и наказването на организираната престъпност, разбирана като обвързаност на хора и органи на власт с престъпни и сенчести босове, олигарси и прочие лица и структури, от която страдат интереси на общността чрез ощетяването на данъкоплатците, сред тях и българските.
За да се отговори и на двете очаквания, открай време навсякъде в правовия свят трябва да са налице условия, които могат да се появят само с целенасочени усилия, и то ако се градят години и десетилетия:
- Професионални, некорумпирани, обезпечени организационно, технологично и финансово полиция и служби за ред и сигурност.
- Компетентна, добросъвестна, неподкупна, еманципирана от политически натиск и адекватно организирана прокуратура, без каквато повтаряната безспир "все по-" ефективна борба с престъпността се обръща в една "говореща" реалност, твърде далече от живата.
- Закони, написани с политически разум, а не само с политическа воля "за все по-"...
Отговаря ли на условията нашата полиция?
- Онази вечер в района на Централна гара е прострелян младеж, който след 15 мин. починал в "Пирогов".
- На 10 декември на бул. "Дондуков" са обрани 3 млн. лева от трезор, като почеркът повтаря бандитското нападение над трезор на ул. "Позитано" година по-рано.
- През април 2009 специализирани полицейски части "контролират" предаването на откупа и освобождаването на бизнесмена Киро Киров от похитителите, но изпускат престъпниците.
("Некомпетентност или незаинтересуваност", писа тогава в. "24 часа", цитирайки магистрати.)
Та отговаря ли на условието полицията и МВР? Да, ако залови: стрелеца на гарата; въоръжените бандити, обрали двата трезора; похитителите на Киров. (Приемам, че са заловени с операцията "Наглите", защото така твърдят министърът и главният прокурор. Залавянето на място е друга работа.) Друг критерий няма, другото са приказки по телевизията.
Отговаря ли на условията нашата прокуратура?
- Прокурори, и то на отговорни постове, си говорят неформално с някого, той им обещава свидетели, но го застрелват точно когато щял да им ги заведе. И те - прокурорите, панически хукват по телевизиите да се обясняват на публиката, чиято по-мислеща часто отдавна е прозряла, че прокуратура, която работи по този начин, доникъде не стига, по-точно - до телевизора.
- Прокурори и полиция арестуват на порции по новините поредната престъпна група, след което
запрягат ръкави и почват да тъкмят доказателствата
И доказателствата потичат към медиите. Разследването на "Наглите" е на практика приключило. Щом се знаят имената и адресите на всички тайни, явни, защитени и всякакви още свидетели, кой срещу кого "пропял", кой избирал жертвите, кой рязал пръсти и уши, кой посочвал труповете... внасянето в съда и произнасянето му е последната дребна подробност.
Само дето си противоречат твърденията на официални лица за обвързаност на полицейски ядра с групата за отвличания. И само дето парите от откупите ги няма. С изключение на онази прочута столевова банкнота от откупа на Гунински, намерена у жената на Хамстера, заради която той беше арестуван. И която се оказа такова неопровержимо доказателство, че
вчера безотговорният съд го пусна от ареста
Хайде сега - трябва ли подробност като какво правим с останалите притежатели на такива банкноти да помрачават успеха. Не трябва.
Особено сега, когато се задава поредният мониторингов доклад на Еврокомисията за напредъка именно в областта на вътрешните работи и правосъдието. Ако нарека всичко, описано по-горе, грешки, те не са изобретение на сегашното управление, а вече цяла 20-годишна история. Повтарят се като под индиго, защото всяка власт решава на пожар проблемите с престъпността, загърбвайки провалите на предишните.
За анализ, стигащ до корените на злото, са необходими освен воля и много време, компетентност и целенасочени усилия, неносещи слава. А време няма. Докладът, който се задава, ще е технически - със сухи констатации и
без политическа оценка, но тя ще се чете между редовете
И ако Брюксел очаква отпор на олигархията, убедителна ли е властта, като хем напада предишните управляващи, че продънили бюджета с 500 млн. лева, раздадени на "разни приближени фирми", хем не съобщава фирмите. Убедително ли звучи сегашното МВР, когато преди година обвиняваше предишните, че криели обръчовото финансиране на ДПС и Доган, документирано в разработката "Лиана", и яростно настояваше тя да се извади, а сега твърди, че в нея нямало нищо интересно.
Ясно е, че далеч по-безболезнено е да се пишат мерки, да се разделят и сливат (според завареното им положение) части от ДАНС например или многобройните борещи се с корупцията административни звена, да се променят почти всички процесуални кодекси. Завчера например промените в НПК минаха на първо четене благодарение на "Атака", и то с един куп уговорки от техния депутат юрист. А Брюксел си остава все така коварен - хем иска ефективност и присъди, хем не позволява да кривнем от баланса между права и репресия.
Що се отнася до "това, което народът очаква", прокуратурата например, на която се препоръчва да пише законите, иска изваждане от Наказателния кодекс на пияните шофьори, незаконната сеч и ред битови престъпления, "за да се разтовари системата". Подразбираме, че като се разтовари от дреболиите, ще се справи с високата корупция. Ами ако 300-те бандити, преброени на онова национално съвещание за главна цел, са вършили и престъпления, от които на прокуратурата й се ще да се поразтовари? Тогава?
Ами тогава и законите, и мерките, и организацията на полицаите и прокурорите трябва най-сетне да започнат да се правят от политиците и с разум, така че да личат поуки от повтарящите се грешки.
От: http://dnevnik.bg/