Степан Хиндлиян
Обвинението за пране на пари срещу бизнесмените Марио Николов и Людмил Стойков е на път да се срине. В понеделник Софийският градски съд отхвърли искането на прокуратурата за разпита на двама германски и четирима швейцарски граждани, с което постави прокурорите в затруднено положение.
Близките до БСП бизнесмени са обвинени, че са изпрали 7.5 милиона евро. С тях на подсъдимата скамейка са изправени още няколко души. Според прокуратурата парите са източени от програма САПАРД като стара месопреработвателна техника е представена за нова, за да се усвоят пари от еврофондовете.
За източването на САПАРД има друго дело, по което Стойков не е обвиняем. Проблемът е, че това дело не е завършило, което прави почти невъзможно доказването на обвинението за пране на пари.
Прокуратурата е в деликатна ситуация и заради отказа на съда да допусне за разпит чужденците. Двамата германци са осъдени за източването на САПРАД по международната афера, а швейцарците се разследват. Показанията на германците са приложени по българското делото за злоупотреби със САПАРД и засега са единствените материали, подкрепящи обвинителната теза срещу Николов и компания.
Тъй като прокуратурата има същите въпроси към чужденците по делото за източване, каквито възнамерява да зададе и по процеса за прането на пари, съдът отказа това да се случи.
Съдът отказа и да даде няколко дни на прокуратурата, за да смени тактиката си. За сметка на това магистратите отпуснаха само няколко часа. Така, ако в следобедните часове страните нямат други доказателствени искания, ще започнат пледоариите по делото, след което съдът ще реши прали ли са пари Николов и Стойков или не.
За международната схема с измами по САПАРД сигнализира Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) преди четири години. Въпреки, че първоначално групата бе разделена и Стойков не е подсъдим за източването на САПАРД, през май миналата година прокуратурата откри данни за съществуването й.
Според обвинението връзката между Николов и Стойков се оказа регистрирана в САЩ офшорка "Кингстън ентърпрайсис". Данните, получени чрез съдебна поръчка от САЩ, показват, че цялата субсидия по САПАРД в размер на 7.5 милиона евро, получена от фирмите на Марио Николов и приближените му, е превъртяна през офшорката. От там парите са "инвестирани" в курортния комплекс "Дюни", чийто бивш официален собственик е Людмил Стойков.
От: http://mediapool.bg/