Свилен ЕстовЗакучените преговори между партиите в тройната коалиция относно датата на изборите продължават да се закучват. Основният препъни камък е искането на НДСВ за избори по схемата “две в едно” – или с други думи провеждане на изборите за евродепутати и на парламентарните избори на една и съща дата. Искане, което първоначално бе подкрепено и от президента Първанов, но напоследък той избягва да коментира този въпрос.
БСП и ДПС се противопоставят на подобна възможност, но по различни причини. Социалистите знаят добре, че техният електорат е равнодушен към всякакви европейски казуси – и се безпокоят, че това равнодушие може да се пренесе и върху парламентарния вот. В ДПС пък смятат, че двойното гласуване може да обърка сметките им с редовните “екскурзианти” от Турция – тъй като те нямат право на участие във вота за евродепутати.
Двете партии са открили елегантен начин за елеминиране на искането на НДСВ, която организира национална подписка в подкрепа на схемата “две в едно”. Тъй като приложението й изисква конституционна промяна, те могат да избегнат пряката конфронтация с царистите и да допуснат искането им до пленарната зала, но да осуетят приемането му, като част от тях гласуват против или просто не гласуват. Тъй като за конституционна промяна в оставащия кратък срок е нужно мнозинство от три четвърти от народните представители, спокойно може да се предвиди, че от идеята “две в едно” ще остане само предизобрната реторика.
Няма как – заради хатъра на БСП и ДПС ще се наложи избирателите да ходят два пъти до урните, а държавата да потроши два пъти повече пари. По-интересна и показателна обаче е промяната в намеренията им относно датата на парламентарните избори. Първоначалните им планове предполагаха те да бъдат изтеглени максимално късно: някъде в края на юли – за да съвпаднат с отпускарския сезон. Сметката е проста: нито пенсионерите, нито турците от Родопите ходят да летуват някъде, та да има безпокойства от разпиляване на гласове. Точно обратното е с електоралния профил на опизиционните избиратели: по-богатите, по-младите, по-високо образованите имат табиета през лятото да ходят я на море, я на планина, я на екскурзия зад граница – което значително намалява броя на тези, дето ще се вдигнат до урните.
Тези съображения бяха изоставени – въпреки тяхната очевидна ефективност. Сега – точно обратното – БСП и ДПС планират изтегляне на изборите в най-ранната възможна дата: на 28 юни, само три дни след края на сегашния парламентарен мандат. Какво ли е предизвикало тази промяна в плановете им – на пръв поглед неизгодна за евентуалния им изборен резултат?
Отговорът е очевиден. През юли се очаква редовния годишен доклад на Европейската комисия, която наблюдава хода на нашите реформи в процеса на интеграция с ЕС. Още отсега се знае, че докладът ще съдържа убийствени костатации, които за разлика от междинния доклад няма да се ограничат само до експертно равнище.
Управляващите съзнават, че този доклад е увиснал над тях като предизборна гилотина. Ако той се появи в предизборна ситуация, това би имало катастрофални резултати за партиите от управляващата коалиция. Затова те сега бързат, много бързат. Искат изборите да минат, преди Брюксел да е заявил директно и официално, че царят е гол.