Едвин СугаревТройната коалиция е успяла да профука цели 1,2 милиарда лева извън бюджета през последните седем месеца от своето управление – става ясно от справка, разпространена от Министерството на финансиите. Това е станало с 37 постановления на Министерския съвет, които на практика игнорират основния закон на държавата – този за бюджета. На всичкото отгоре 400 млн. лв. са от резерва за непредвидени и неотложни разходи, който се съхранява като буфер бюджета срещу непредвидени кризи.
В справката изрично се подчертава, че “разпределението на този огромен ресурс е било непрозрачно и е в противоречие с протичащите в икономиката неблагоприятни процеси и сериозното задълбочаване на икономическата криза през 2009 година”. Можем само да гадаем дали тази разходи не прилагат тактиката на “изгорената земя” – за да поставят идващото на власт правителство в безизходна ситуация – и под принудата да провежда непопуларни рестриктивни мерки; дали тези пари не са разпределяни с чисто популистка мотивировка – с оглед предстоящите избори – и дали под схемите, по които са разпределяни, не дремят и други схеми – свързани примерно с пълнене на партийни и частни каси.
Най-вероятно мотивите са комплексни – и балансът между различните мотивировки не е толкова важен. Тъй или иначе наглият жест да се награби колкото се може повече от държавната хазна е очевиден. Няма как да не ни направи впечатление обаче следната, вече прекалено очевидна подробност. През март с единадесет ПМС са одобрени допълнително около 273 млн. лева. Според справката от финансовото министерство “основната част от средствата (155 млн. лв.) са насочени за финансиране на капиталови разходи по бюджетите на общините, като остават неясни критериите по които е станало това разпределение”.
Тези критерии са неясни само на пръв поглед. Принципът на разпределение на тези суми не е икономически, а политически: финансират се общини с кметове от тройната коалиция – които примерно изкърпват шосето, поправят моста или сътворяват някоя друга общинарска благина, за да бъде показана същата като бонус за управлението на тройната коалиция: виждате, демек, с очите си – погрижиха се за нас. Капиталовият разход съответно се раздува – и ремонтът или строежа се предоставя на приятелска фирма, която пък от благодарност покрива местните изборджийски харчове. Така с тези 155 милиона лева пари на българските данъкоплатци – взети от джоба на всеки от нас, тройната коалиция на практика е финансирала предизборната си кампания.
Естествено – гласувайки колективно за харчене на извънбюджетни средства, министрите са се погрижили и за себе си. През април с девет ПМС са одобрили допълнителни средства в общ размер на около 383 млн. лева. От тях 76,7 млн. лв. са разпределени по бюджетите на различни министерства и ведомства. Най-много пари – 69,5 милиона, е глътнало Министерството на отбраната, чийто министър днес е подсъдим – но по някой лев са взели и външно министерство, и президентството, и самия Министерски съвет, и... познайте кой! ДАНС – свърталището на Алексей Петров, разполагащо с огромен бюджет и успяло да произведе в тези месеци единствено и само скандали. Незнайно на какво основание – може би за да се финансира слухтенето по разработкатка “Галерия”, агенцията е получила допълнителни 2 700 000 лв.
Ефектът от тези харчове е видим днес – в затрудненията, с които среща държавата при финансирането на разните социални дейности, в зейващите непрекъснато пробойни във финансовата ни система. Или както директно е посочено в справката: “одобрените от предходното правителство извънбюджетни средства оказват сериозен натиск върху бюджетната позиция на страната в условията на осезаемо свиване в приходите в резултат на ефектите от кризата”.
Има още един аспект на това харчене като за последно – моралният. Министрите от тройната коалиция са били наясно какво правят и какви ще бъдат последствията от прахосването на милиарди за България и за българските граждани. Виждали са съвсем ясно всички параметри на кризата – знаели са, че си преразпределят държавни пари на фона на огромно неизпълнение на приходната част от бюджета. Още в първото тримесечие на 2009 г. експертните оценки на Министерството на финансите са показвали неизпълнение на приходите от над 6 млрд. лв., което впоследствие е достигнало до над 7.5 млрд. лв. Въпреки това са си гласували тези свръхбюджетни пари – с ясното съзнание, че държавата може да изпадне в свръхдефицит, че в условията на криза това може да се окаже стъпка към фалита на България.
Знаели са всичко това, но не им е пукало. И продължава да не им пука. Днес те берат плодовете от кризата – и използват в ролята си на опозиция нейните политически дивиденти, като вече говорят едва ли не за това как новото правителство е виновно за финансовата криза, как министър Дянков е отговорен за наследения благодарение на тях дефицит. И не се извиняват за престъплението, което са извършили с тези министерски постановления – а обратното – искат извинения новите управляващите – за последствията от техните харчове, които изстрадваме днес. Справка: българският – с извинение – президент, който също е получил дял от тези “извънредни” пари – и който иска от министър Дянков следното:
“Да се извините на тези безработни, които вече са десетки и стотици хиляди само в рамките на тези 7-8 месеца. Да се извините на науката, която разбъркахте и предизвикахте невероятен хаос, от който не знам как ще излязат. Да се извините на хората с увреждания, които държахте в напрежение месеци наред. Да се извините на хората от армията и хората от МВР, защото и тези системи са на ръба на оцеляването с Вашата политика.”
Няма нужда да се коментират тези редове – те говорят сами за себе си. Но трябва да се помнят. Трябва – защото всички тези наглеци – и Първанов, и Станишев, и мазните политически мутри от тройната коалиция, са дошли на власт по напълно демократичен начин – чрез избори. И с гласовете на редовите българи.