Блогът за икономикаТова, разбира се, е политическо решение – но според мен най-добрият вариант е да се отрежат с 5-10% всички държавни разходи вместо да се правят отделни мерки за отделни сфери. Но това си е въпрос за политиците да решат.
Но, във всеки случай е по-добре да има и повече структурни реформи, а не само рязане на парче.
Няколко коментара по мерките по-долу, в черно (ползвам списъка на в. Сега).
МЕРКИ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ДЕФИЦИТА ПО КОНСОЛИДИРАНАТА ФИСКАЛНА ПРОГРАМА ЗА 2010 Г.
I. Мерки за постигане на целта за ограничаване на разходите и трансферите по републиканския бюджет за 2010 г.
1. Временно премахване на привилегиите на държавния служител по Закона за държавния служител (в тази връзка обсъждане на отмяната му), както на привилегиите на служителите по други специални закони (по ЗМВР, ЗОВСРБ, ЗСВ, Закон за Сметната палата и др.), като:
1.1. Поемане на осигурителните вноски от служителите (146 хил. души планова численост за 2010 г., 945 лв. прогнозна средна заплата на служителите, 12.1% обща лична осигурителна тежест при 8% здравно-осигурителна тежест, за 9 месеца), в т. ч.
- 41 376 държавни служители в министерства, в т. ч. 158 щатни бройки в НС;
- 6000 държавни служители по общините;
- 14 443 щатни бройки за съдебна власт;
- специални дейности, осигурявани от държавния бюджет.
1.2. Временно премахване на паричните суми за представително облекло (150 хил. души по 300 лв. средно).
По-скоро да. След като частният сектор си плаща осигуровките, защо не и държавният? Тъкмо ще подкрепя идеите за намалението им. Което би било добре да е част от тези мерки.
2. Временно премахване на паричните суми за облекло по Кодекса на труда /КТ/ за служители (280 хил. души по 250 лв. средно).
И такива неща ли има?
3. Уеднаквяване на % за допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит за заетите в бюджетната на 1% (430 000 хил. души, средна заплата в бюджетната сфера за 2010 г. 752 лв., средно намаление на класа с 0.5% пункт, среден стаж 15 г.).
В частния сектор май не е 1%, а по-малко – ако не се лъжа? Това не дискриминира ли младите работници?
4. Намаляване на средствата за работна заплата с 10% за структурите, които не са извършили предвидените съкращения.
Добър стимул. Трябва да се случи най-накрая съкращаването на администрацията.
5. Временно премахване на добавките към основната заплата на служителите в структури с функции по усвояване на средствата от ЕС или доплащането да бъде свързано с определен процент на усвояване.
Бонуси, свързани с реално свършена работа /усвояване/, са добра идея.
6. Временно премахване на всички възнаграждения от участия в междуведомствени комисии, работни групи и др.
Това не им ли е работата на чиновниците, защо им се плаща допълнително?
7. Прекратяване на гражданските договори, на договорите за консултантски услуги, на трудовите договори по ПМС №66 от 1997 г. и др.
Ако това означава намаляване на щатни бройки, ОК.
8. Да не се поемат нови задължения (да не се сключват нови договори) до изплащане на всички стари задължения.
А магистрала Тракия ще строим ли?
9. Въвеждане на задължителен неплатен двуседмичен отпуск за служителите в бюджетната сфера за 2010 г.
Интересно като концепция, но може би трябва да се остави на всяко министерство да си реши как да съкрати разходите.
10. Намаляване до минимум на полагаемия допълнителен платен годишен отпуск за ненормирано работно време.
Не го разбирам.
II. Допълнителни мерки:
11. Мерки за повишаване на приходите.
???
12. Приравняване броя на получаваните брутни заплати за обезщетения при пенсиониране с тези по КТ.
Това сигурно са 20-те заплати на съдии, военни и полицаи. В частния сектор не дават толкова заплати при пенсиониране.
13. Облагане с 10% на доходите от пенсии с необлагаем минимум:
13.1 Над минималната пенсия (размер на минимална пенсия от 136.08 лв., брой пенсионери 2 183 хил. души, средна пенсия на 1 пенсионер по прогноза за 2010 г. – 271 лв.);
13.2 Над социалната пенсия (размер на социалната пенсия 100.86 лв., брой пенсионери 2 183 хил. души, средна пенсия на 1 пенсионер по прогноза за 2010 г. – 271 лв.).
Това, всъщност, явно е частична отмяна на предизборното увеличение на пенсиите от 2009 година. Но, данък с необлагаем минимум не е добър данък. Едва ли ще стане, пенсионерите са много и не искат да плащат данъци.
14. Работещият пенсионер да не получава пенсия или до 1/2 от размера на получаваната пенсия.
Лоша мярка – дестимулира труда. Вече сме го коментирали.
15. Данъкът върху доходите на физическите лица да се начислява върху брутен доход (без приспадане на осигурителните вноски).
Лоша мярка – натоварва пазара на труда, повишава данъчно-осигурителното бреме, вреди на заетостта и пречи на възстановяването.
16. Увеличаване на срока, на база на който се изчислява размерът на обезщетението за бременност, раждане и отглеждане на малко дете.
Ще премахне възможността да се източва фонда. Всеки ще получава такова обезщетение за майчинство, върху каквато заплата се е осигурявал наистина /а не изкуствено инфлирани стойности/.
17. Да се намали срокът за получаване на обезщетение за бременност и раждане от 410 календарни дни по чл. 50 от КСО на 225 дни (45 дни 180 дни).
По-добре т. 16
18. Увеличаване на срока, на база на който се изчислява размерът на обезщетението за временна неработоспособност поради общо заболяване.
Какъв е смисълът?
19. Внасяне на осигурителните вноски за самоосигуряващите лица върху доход, не по-нисък от изравнителния доход за предходната година.
Не е много добра идея, защото допуска, че доходите на хората постоянно растат. А ако миналата година човек е имал много висок доход, а тази няма? Може би трябва да стане като при фирмите, които имат право да си определят по-нисък авансов данък ако им спаднат печалбите.
20. Премахване на правото на работодателя да прекратява трудовото правоотношение на основание придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст (промени в КТ).
Това задължително трябва да се приложи. Човек сам трябва да решава кога да се пенсионира, а не работодателят да взема решението вместо него. Задължителното пенсиониране само натоварва пенсионната система да плаща на хора, които искат да работят /и ще работят/.
21. Да не се сключват нови заеми по ДИЗ до приключване на старите заемни споразумения.
Не знам какво общо имат старите заеми с новите?
22. Деклариране на получаваното възнаграждение от работника и служителя.
Това НАП ли са го измислили – сигурно си мислят, че ще засекат сивата икономика?!? Мирише ми на още бюрокрация и опашки.
23. Увеличаване на наказателната лихва за невнесените данъци така, както е за осигуровките – от 10 на 20%.
Трябва да се увеличи, но 20% е много. Сега наказателната лихва е по-ниска от банковата лихва и фирмите имат стимул да декларират, но да не плащат дължими данъци – защото това е по-изгодно отколкото да теглят кредит от банка на пазарна лихва.
24. Доплащане на лечението, например 10%, но не повече от една минимална работна заплата.
Ще стимулира хората да следят дали болницата не ги лекува от несъществуващи неща. Най-добре въвеждането на доплащане да се обвърже с намаление на здравната осигуровка.
25. Въвеждане на данък върху активите/нетните активи на дружествата с преобладаващо/общинско участие.
Не съм убеден, че е смислено.
26. Отчисляване на 50% от приходите от наеми на държавни и общински предприятия в приход на държавния, респективно на общинския бюджет, по реда, който се прилагаше до 2006 г. – § 31 от ЗДБРБ за 2005 г.
Не знам дали има смисъл. По-скоро държавата да си управлява по-добре собствеността – а не милиони декари земя и стотици сгради да се ползват без да се плаща наем или с минимален наем.
27. Приватизация на миноритарни дялове през БФБ.
Приватизация – да. В някои случаи може и през БФБ – ако компанията става за листване. Може и мажоритарни дялове /например, Топлофикация, Булгартабак/.
28. Капитализация на ББР чрез облигационна емисия и изграждане на схеми за целево кредитиране.
Категорично не. Стига с това наливане на пари в държавната банка за развитие. Още повече, че виждаме, че частните банки търсят с лупа на кого да дадат кредит.
Блогът за икономика - http://ikonomika.org/