Иво ИнджевНа въпрос на Mediapool от 10 май 2007 г. доколко се познават с лидера на ДПС Ахмед Доган, бившият вицепрезидент на “Мултигруп” Николай Вълканов заяви, че няма бизнесконтакти с него. Просто били добри познати, но не по линия на “Мултигруп”, подчерта той, като намекна за някогашните топли връзки между лидера на ДПС и корпорацията на убития Илия Павлов.
При разцвета на “Мултигруп” през 1990-те години, инж. Николай Вълканов бе неин вицепрезидент и се ползваше с доверието на боса. “Минстрой холдинг” стана част от групировката след приватизацията на едноименното държавно дружество. То бе оглавявано от Вълканов и много скоро след смъртта на Илия Павлов се откъсна от разпадащата се структура заедно с всичките активи и голяма част от парите на “Мулти”.
„Минстрой” притежава дружествата „Национална газова компания“, „Издателство Земя’93″, „Елкабел Ко-М“, „Гомапласт“, „Горубсо – Златоград“, „Кошава – Приват“ и „Минстрой Марица-изток“.
Компанията се занимава със строителство, изграждане на подземни и надземни рудници за въглищната и рудната промишленост, екологична ликвидация на обекти, геологопроучвателни дейности.
През 1994 г. заедно с „Газстроймонтаж“, „Овергаз“ и „Техноекспортстрой“ дружеството „Минстрой“ създава първия консорциум за изграждане на петролопровод. Фирмата кандидатства и за изграждането на Бургас – Александруполис през 2002 г.
Според публикации в медиите връзките между “Минстрой” и лидера на ДПС Ахмед Доган са повече от официални и датират още от времето, когато “Мултигруп” и Доган бяха особено близки. Твърди се, че Доган дълго време е ползвал брониран мерцедес, собственост на “Минстрой холдинг” по времето, когато холдингът вече не е под шапката на “Мулти”. Именно тази кола го е откарвала до резиденцията на ДПС в Бояна. (Медиапул)
А ето какво пише днес, 21 март 2010 г. в. “Труд”:
Лидерът на ДПС Ахмед Доган е взел солидна сума – 1,5 млн. лева, като консултант по четири мегапроекта на предишното правителство – хидровъзел “Цанков камък”, “Доспат”, каскада “Горна Арда” и язовир “Тунджа”.
Изплащането на парите е уредено с договор за консултантски услуги от януари 2008 г. между Ахмед Демир Доган и Института по минно дело чрез “Минстрой холдинг”, представляван от Николай Вълканов.
По силата на този документ лидерът на ДПС става “мениджър на проучванията” за “Цанков камък” и останалите три хидроенергийни обекта.
“Минстрой холдинг” работи на “Цанков камък” като подизпълнител на главния изпълнител – австрийската фирма “Алпине Бау”.
При посещение на премиера Бойко Борисов преди три дни на обекта стана ясно, че от 2004 г. стойността на хидроенергийния комплекс е скочила нагло повече от 2 пъти – от около 200 млн. евро на 460 млн. евро. Парите трябва да се осигурят от държавната НЕК. По данни на компанията за “Цанков камък” е отишла и голяма част от заема от 250 млн. евро, отпуснат от френската БНП “Париба” за проекта АЕЦ “Белене”.
Ако раздавачът на порциите в държавата, както сам се определи Доган миналата година, взима такива комисионни…пардон – консултантски суми по относително малък проект, на колко ли възлизат те при гигантски начинания от мащаба на АЕЦ “Белене” и “Южен поток”?
Умножете залога и ще видите, че срещу милионите на Доган стоят едни потенциални милиарди, свързани с руските проекти. И не е толкова невъзможно да превърнат в милиардер онзи, който се бори на всяка цена да се осъществят плановете на Кремъл у нас. Щедрата руска душа не би се поскъпила за свои хора, щом става дума да си напазарува своята България ( именно така се изразиха руски журналисти – имали усещането, че Путин бил в София на 18 януари 2008 г., за да си напазарува България).
Няма ли най-сетне някой да се поинтересува какво искаше да каже Доган на Националната конференция на ДПС миналия декември, когато абсолютно неочаквано се нахвърли яростно върху мегаломанските идеи България да става енергиен център на Балканит – идея, чийто абсолютно безспорен протагонист е президентът Първанов? И как така Първанов подскача като ужилен за шеговити двусмислици в едно телевизионно шоу по негов адрес, а за увисналата без отговор еднократна атака на Доган срещу руските проекти и дума не обели до ден днешен?
Да припомня, че според Доган започването на АЕЦ „Белене” е “по-скоро патриотична авантюра за 6 млрд. евро отколкото демонстрация на ясни политики за енергийната стратегия на България в бъдеще”.
Според него, няма нужда от тези 5-6 години безплодни, но патриотични дебати във връзка със затварянето на първите 4 блока на АЕЦ „Козлодуй”.
„Трябваше да искаме не рестартиране или парични компенсации, а съдействие за изграждането на 7 и 8 блок, или помощ а изграждането на големи хидроенергийни проекти, от който държавата има нужда за управление на водните си ресурси“, каза в доклада си Ахмед Доган ( ясно ли е – не ядрената, а хидроенергетиката му е приоритет на консултанта Доган!).
На конференцията Доган каза още, че постоянните внушения, че страната е или ще бъде енергиен диспечер на Югоизточна Европа, не само че не са верни, но са и глупави.
С други думи той нарече президента глупак и Първанов мълчаливо се съгласи с това. А колко ли стенограми има за интересни разговори с него?
„България има около 10 хил. мегавата енергийна мощност, от които само 5-6 хиляди са ефективни. Инсталираната енергийна мощност на ЕС е над 1 250 хил. мегавата. Да си въобразяваме, че с 0,5% от европейската инсталирана мощност ще бъде диспечер е по-скоро израз на недоразумение, а не на реална преценка на възможности и резултати. Същата диспечерска мания се повтори и във връзка с идейните проекти за газопроводите „Набуко” и „Южен поток”. Достатъчно е човек да хвърли един поглед върху картата на ЕС за действащите и проектни трансфери на природен газ, за да разбере кои сме и за какво се борим”, каза още Ахмед Доган.
Интересно, нали. Лобитата в държавата се борят за своите милиони и милиарди – един за хидроенергетика пледира, друг за ядрената такава. Все “специалисти” енергетици!
Премиерът Борисов най-сетне се съгласи, че голямото разграбване е свързано с енергетиката. Установи това и вече открито ни плаши с “гръцки сценарий” за България ( днес пред в. “Стандарт”). Социалният министър Тотю Младенов пък по същото време обяви пред Би Ти Ви премахването на плоския данък ( което никак няма да се хареса на заможните българи). А традиционно близкият до Доган в. “Труд” му разкрива за първи път един от източниците на забогатяване. Все неща, абсолютно немислими до преди ден-два.
Борисов каза тези неща и замина за Персийския залив да търси възможности за внос на втечнен природен газ, което си е живо предизвикателство срещу диктата на руския монопол върху вноса на тази ключова суровина за българската икономика.
Май нещо става в нашата държавата, в която държавният глава много се разсърди на шегите за някакво негово забогатяване, реагира ( издайнически) истерично, но стъпи накриво и предизвика ответната реакция на импийчмънта. Свързани са тези неща, да знаете!
Блогът на Иво Инджев - http://ivo.bg/